Wiedzą to chyba wszyscy rodzice dzieci, w tym dzieci na diecie bezglutenowej: dobry keczup to obowiązkowe wyposażenie lodówki 😋 Keczup pasuje do kaszy, ryżu, zapiekanek, hamburgerów, kanapek, tostów, kotletów, makaronu, kiełbasek, szynki – do wszystkiego. W zasadzie lista produktów, które z keczupem stają się przepyszne, jest nieskończona 😍 Dlatego na koloniach bezglutenowych 2020 r. keczup pojawiał się na stołach codziennie. Po co walczyć z wiatrakami? Zadbałam jednak, aby był to keczup bezglutenowy, o najwyższej zawartości pomidorów, bez mąki, o niskiej zawartości soli. Wybór padł na markę od lat obecną na koloniach dla dzieci z celiakią – na keczup markowy Roleski. 

Bezglutenowa pizza z sosem pomidorowym 😎

Nie wiem, co o tym powiedzą Włosi, ale w warunkach żywienia zbiorowego na koloniach trudno przygotować do pizzy sos ze świeżych pomidorów. Wyparzanie i obieranie ze skórki, wykrawanie twardych elementów, odparowywanie soku…. Nie ma na to czasu, dlatego sos do pizzy powstaje u nas z koncentratu. Jak już zdecydowałam się na markę Roleski w kwestii keczupu, to i koncentrat zamówiłam tej właśnie marki. Jest lekko słodkawy, ale łatwo zrównoważyć ten smak solą, pieprzem, bazylią i oregano. 

Pizza na wegańskich spodach bezglutenowych Incoli pojawiła się w kolonijnym menu dwa razy, powstała m. in. na warsztatach grupy Master Chef Gluten Free. Na przygotowanie sosu kuchnia zużyła kilkanaście słoików koncentratu, nie mówiąc o pozostałych składnikach. Poszło tego naprawdę sporo 😁 Bo na koloniach z Bezglutenową Mamą rozpieszczamy dzieci kulinarnie, wiedzą to stali bywalcy moich obozów.

Jajka z majonezem – by tradycji stało się zadość 

Wiem od niektórych rodziców, że ich dzieci jedzą jajka wyłącznie z majonezem. Takie życzenie jest dla mnie rozkazem, zamówiłam i dobry majonez bezglutenowy – Roleski rzecz jasna. Przydał się kilkakrotnie: do sałatki jarzynowej, do jajek na śniadanie, do wrapów bezglutenowych  na kolację, jako składnik sosu Tysiąca Wysp. 

Oczywiście dzieci uczulone na jajka również jadły majonez, ale wegański. Bo na koloniach u Bezglutenowej Mamy nie ma dyskryminacji, znajduję zamienniki niemal wszystkich produktów, które są wykluczone z różnych diet eliminacyjnych.