Incola, jedna z najnowszych na rynku specjalistycznych firm bezglutenowych, wypuściła na rynek świeży chleb bezglutenowy.
To chleb sprzedawany w całości (nie krojony), bez pszenicy, bez mleka i bez soi, a więc dobry dla alergików. Na targach Gluten Free Expo w Warszawie spróbowałam chleb z kminkiem oraz chleba z makiem. Przywiozłam do domu dwa bochenki. Wiecie, co powiedziały nasze dzieci?
Najpierw odpakowałam chleb z kminkiem. Ukroiłam kilka kromek i podałam dzieciom z samym masłem, do tego upiekłam na grilu bezglutenowe kabanosy Konspolu, jakieś warzywo i.. śniadanie gotowe.
Chleb z kminkiem Incola zasmakował i Zosi, i Antkowi. Ma kolor zbliżony do glutenowego (co z radością skomentowała Zosia), jest miękki i delikatny w smaku. Dzięki temu dobrze sprawdzi się jako bezglutenowe drugie śniadanie do szkoły czy przedszkola. Ten chleb przypadł dzieciom do gustu również w postaci zgrzankowanej.
Oto skład: skrobia, olej rzepakowy, błonnik roślinny, białko jaja kurzego, mąka ryzowa pełnoziarnista, tapiokowa i gryczana, cukier, drożdże, melasa trzcinowa, guma ksantan, karboksy-metyloceluloza, sól jodowana, kminek (0,8%).
Skład bardzo przyzwoity, jak na bezglutenowe pieczywo paczkowane. Mnie brakuje jednak informacji, jakich konkretnie skrobi producent użył do wypieku. Czy ziemniaczaną, czy kukurydzianą, a może tapiokę?
To cenna informacja zwłaszcza dla osób, które unikają kukurydzy (np. przy reumatoidalnym zapaleniu stawów lub ze względu na ograniczanie kalorii w menu).
Termin przydatności do spożycia świeżego chleba Incola: bodajże dwa tygodnie. Przez ten czas chleb jest faktycznie miękki i … nieco przypomina glutenowy chleb zarówno w konsystencji, jak i w smaku (choć nie ma kwaskowatości pszenno-żytniego bochenka). Po otwarciu foliowego opakowania przechowywałam bochenek w bawełnianej ściereczce na kuchennym stole.
Słyszałam, że na rynek ma też trafić chleb Incoli o dłuższym, bodajże trzymiesięcznym terminie przydatności, a także bezglutenowy chleb na zakwasie, aczkolwiek z dodatkiem drożdży.
Gdy schrupaliśmy chleb kminkowy, otworzyłam świeży chleb z maczkiem Incola. Nie pamiętam, czy ten chleb miał inny skład, ale nie przypadł do gustu ani Zosi, ani Antkowi. Niezbyt smakowała im skórka, choć na co dzień uwielbiają bezglutenowe pieczywo z makiem (warto go dodawać, bo mak jest cennym źródłem wapnia). Gdy natomiast odcięłam skórkę, zajadali chleb ze smakiem…. Gdy szykowałam Zosi kanapki do szkoły, również prosiła, bym odcięła skórkę. Po czym na przerwach ze smakiem zjadała całe śniadanie (właśnie bez maczkowej skórki). Przy okazji zapytam producenta, czym różni się skórka obu chlebów…
Jakie dodatki przetestowaliśmy do przygotowania kanapek na tym chlebie? Kminkowy bardzo dbrze smakował z pastą z ciecierzycy, czyli z humusem pełnym białka (tutaj przepis).
Euforię u dzieci wzbudziły kanapki Incoli z wędzoną, domową szynką (przepis tutaj). Cieniutkie plasterki szynki, do tego miękki chleb przypominający glutenowy… Tak, to był znakomity zestaw. Czekam więc, aż chleb kminkowy pojawi się w sprzedaży (chyba jeszcze nie ma go w sklepach).
Incola jest znana na rynku głównie jako producent bezglutenowych mąk, rzadko spotykanych u innych producentów. Incola ma w ofercie m. in. bezglutenową mąkę jaglaną, bezglutenową mąkę teff, bezglutenową mąkę kasztanową. Chleb świeży, oprócz kilku rodzajów chleba chrupkiego, z pewnością wzbogaci tę ofertę. Jest jednak coś, czego mi bardzo brakuje w Incoli: międzynarodowego Przekreślonego Kłosa. Rozmawiałam z przedstawicielami firmy i wiem, że dokładają ogromnych starań, by zapewnić czystość surowca i produkcji. Jednakże europejski Przekreślony Kłos postawiłby krpkę nad „I”…. I mam nadzieję, że w przyszłości tak sie stanie. Wtedy dobra, polska firma bezglutenowa, będzie mogła liczyć na setki tysięcy Europejczyków na diecie bezglutenowej….