Szukacie w sklepach mrożonych pierogów bezglutenowych Mateo, które poznaliście m. in. na pikniku bezglutenowym w Lesznie w czerwcu 2019 r.? Marzycie o wrzuceniu do garnka gotowych pierogów bezglutenowych, nie lepionych z mozołem lecz kupionych w sklepie koło domu KLIK – tu konkretne adresy. Może to być trudne, gdyż sieci handlowe i sprzedawcy podchodzą z rezerwą do nowego, niszowego produktu. Dlatego zdobyłam listę sieci handlowych, które można „bombardować” prośbami o wprowadzenie mrożonych, gotowych pierogów bezglutenowych Mateo Dębica. W tych właśnie sieciach są już w sprzedaży glutenowe produkty tej marki, dlatego jest szansa, że kupcy zechcą rozszerzyć ofertę. Nadzieja w nas – klientach z celiakią i na diecie bezglutenowej. Jeśli pokażemy, że jest nas spora grupa, wysiłek producenta mrożonych pierogów bezglutenowych nie pójdzie na marne. Bo tak działa rynek: producent nie mając zainteresowania na rynku oraz sprzedaży, wycofa bezglutenowe pierogi z produkcji. A tego byśmy nie chcieli, prawda?
Firma Mateo bezglutenowe pierogi wprowadziła na początku 2019 r. Pierogi są produkowane z bezglutenowych składników (mąki, przyprawy, ziarna), wytwarza się je i pakuje na osobnej linii. Widziałam ich badania na zawartość glutenu – pierogi z kapustą oraz z kapustą mają zawartość glutenu poniżej 5 ppm, natomiast ruskie – 6,7 ppm glutenu. Oznacza to, że produktami bezglutenowymi, spełniającymi wszystkie wymogi prawne i są bezpieczne dla osób z celiakią i na diecie bezglutenowej.
Mrożone pierogi bezglutenowe Mateo dostępne są obecnie w dwóch smakach: z kapustą i ruskie. Mają świetny skład, są m. in. wzbogacone łuską gryki oraz olejem lnianym. Zawartość farszu wynosi 35% – może nie jest to szaleństwo, ale OK. Osobiście uwielbiam pierogi bezglutenowe mocno nafaszerowane, niemal do granic wytrzymałości ciasta (i takie lepię w domu), ale masowa produkcja, mrożenie i transport ma swoje prawa. Aby pierogi dotarły w całości do sklepów i klientów, muszą być odpowiednio wytworzone. Podoba mi się, że ciasto w mrożonych pierogach bezglutenowych Mateo nie jest grube, twarde ani zbite, lecz dość cienkie, powiem: w sam raz. Dzięki temu pierogi dobrze się gotują, trzymają kształt i zachowują cały farsz w środku.
Na pikniku bezglutenowym w Lesznie (czerwiec 2019 r.) obecna była firma Mateo, która sprzedawała zarówno gotowane pierogi, jak i w wersji mrożonej. Wtedy zrobiłam zapas: kupiłam 10 paczek ruskich pierogów bezglutenowych dla Zosi, która jest miłośniczką właśnie tego smaku. Oczywiście nasza nastolatka z celiakią sama je gotuje, do perfekcji opanowała czas oraz sposób wyjmowania pierogów z wrzątku. Mamy jednak kłopot: nasze zapasy się kończą, a w okolicy nigdzie nie mogę znaleźć mrożonych pierogów bezglutenowych Mateo…
Od producenta ściągnęłam więc listę sieci handlowych, w których dostępna jest glutenowa garmażerka marki Mateo Dębica. Niektóre są ogólnopolskie, inne lokalne. Oto wykaz sieci w całej Polsce: Carrefour, Delikatesy Centrum, Sieć handlowa Jubilatka, PSS Społem, Sieć Euro, Piotruś Pan, Spar, HITPOL, Leclerc, Lewiatan Podkarpacie, Eurosklep. Niestety, jak dotąd nie udało mi się nigdzie kupić mrożonych pierogów bezglutenowych… Dlaczego?
Wpadłam zatem na pomysł, jak możemy zwiększyć zainteresowanie kupców w sieciach handlowych tym bezglutenowym produktem, a tym samym sprawić, że będziemy mogli kupować pierogi w sklepach w swoich miastach. Wysyłajmy do tychże sieci emaile z prośbą o wprowadzenie do oferty bezglutenowych pierogów mrożonych Mateo. Im więcej listów wpłynie na skrzynki sieci, tym większa szansa, że zostaniemy dostrzeżeni. Pokażmy, że klienci na diecie bezglutenowej są sporą grupą.
Oto adresy email sieci handlowych współpracujących z firmą Mateo:
KOMENTARZE