Blog

Gdzie kupić gotowe flaczki bez glutenu, bezpieczne dla osób z celiakią?

06/05/2023

Gdzie kupić gotowe flaczki bez glutenu, bezpieczne dla osób z celiakią?

06/05/2023

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Chcesz kupić gotowe flaczki bez glutenu - na wakacje lub szybki obiad?

Ktoś tęskni za kultowymi flaczkami bez glutenu, z wołowych lub wieprzowych żołądków? Taka zupa przyda się na wakacje i na szybki obiad, a jej fanami są zazwyczaj mężczyźni (w tym mój mąż oraz tata z celiakią).

Jeden z fanów tej popularnej w PRL-u zupy podesłał mi info o flaczkach w rosole z Pudliszek. Poszperałam w sklepach, skontaktowałam się z producentem i już wiem, że flaczki wołowe i wieprzowe - te w rosole - nie mają w składzie glutenu. Są produkowane jako pierwsze, dlatego nie ma ryzyka powstania zanieczyszczenia glutenem i producent nie umieszcza takiego ostrzeżenia na etykiecie.

Jeśli "chodzą za Wami" flaczki bezglutenowe, te z Pudliczek w mojej ocenie są bezpieczne dla osób z celiakią. Pamiętajcie, że mowa tylko o flaczkach wołowych i wieprzowych w rosole, bo zamojskie lub pomidorowe maja w składzie mąkę pszenną, która jest zabroniona w diecie bezglutenowej.

Flaczki w rosole są OK

Flaki wołowe i wieprzowe w rosole - marki Pudliszki - są bezpieczne dla osób z celiakią i na diecie bezglutenowej. W składzie nie ma glutenu, nie ma też (dobrowolnego dla producentów) ostrzeżenia o możliwej obecności glutenu. Dla pewności osobiście sprawdziłam u producenta, że zachowane są procedury chroniące wyrób przed zanieczyszczeniem glutenem. 

Jeśli masz celiakię, musisz rygorystycznie przestrzegać dietę bezglutenową. Nam szkodzi już okruszek chleba i pyłki mąki pszennej. Nie kupuj produktów ryzykownych, bo szkoda zdrowia i pieniędzy wydawanych na inne, drogie produkty bezglutenowe. 

Flaczki w rosole są OK
Poznaj przepis na bezglutenową zupę pomidorową z pieczona papryką
gdzie kupić flaczki bezglutenowe

Gotowe, przetworzone jedzenie niech jak najrzadziej pojawia się na Waszych talerzach. Najzdrowsze są domowe posiłki, przygotowane od podstaw. "Gotowce" zostawcie na wakacje w dziczy pod namiotem lub na nagłe sytuacje (choroba w domu). 

Uwaga! W tych flaczkach jest gluten!

Marka Pudliszki ma również w ofercie flaczki po zamojsku oraz flaczki w sosie pomidorowym. Uwaga! One mają w składzie mąkę pszenną, która dla osoby z celiakią działa jak cyjanek potasu! Zobacz to na zdjęciu obok (etykieta produktu).

Nie kupuj tych zup, lecz wybierz te bezpieczne: flaczki bezglutenowe w rosole. Są nie tylko zdrowsze (krótszy skład), ale i bardziej klasyczne w smaku. 

Uwaga! W tych flaczkach jest gluten!

A gdzie kupić flaczki bezglutenowe Pudliszek? Raczej nie w Biedronce i w Lidlu czy w Netto, ale w popularnych sieciach handlowych, takich jak Intermarche, Auchan. E.Leclerc, bywają też w POLOMarkecie, w Lewiatanie, w wielu sklepach osiedlowych. Cena w maju 2023 r. to 15-17 zł za słoik o wadze 500 g.

Przepis na domowe flaczki bezglutenowe

Czy istnieje przepis na domowe flaczki bezglutenowe? Jasne! Jest identyczny, jak na klasyczną zupę flaki, tylko musimy zadbać o 100% bezglutenowe składniki. największy kłopot jest z głównym surowcem, czyli z flaczkami (żołądkami wołowymi lub wieprzowymi). W Lidlu można kupić flaczki cielęce, ale niestety na opakowaniu jest ostrzeżenie o możliwej obecności glutenu. Osoba z celiakią niech ich nie kupuje, szkoda zdrowia. 

Można też kupić żołądki wieprzowe lub wołowe i samemu je pokroić oraz odpowiednio przyrządzić, a następnie zrobić na ich bazie pyszną zupę, w rosole, w sosie pomidorowym lub z dowolnymi dodatkami!

Przepis na domowe flaczki bezglutenowe

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się