Bez dwóch zdań: naszą bezglutenową kuchnię odmieniła pieczona papryka! Niebo, poezja i egzotyczne smaki – wszystko w jednym. Weźmy na przykład bezglutenową zupę pomidorową – niby codzienne danie, ale wzbogacone pieczoną papryką przemienia się w rarytas. Kto zjadł, pokochał i nie może zapomnieć. U nas bezglutenowa zupa pomidorowa z pieczoną papryką uświetnia chrzty, komunie bezglutenowe i inne uroczystości. Nie zawiera żadnych alergenów. Ale jeśli macie ochotę, możecie ją posypać startym parmezanem lub udekorować kleksem śmietany. Skąd mam przepis? Inspirację zaczerpnęłam z książki Marka Zaremby „Jaglany detoks”. Moja bezglutenowa zupa pomidorowa z pieczoną papryką nie zawiera jednak orzechów włoskich ani kaszy jaglanej – pozostaje zupą bez węglowodanów i alergenów. Zerknijcie, przepis jest prosty!
Piekarnik rozgrzej do 200 stopni C. Paprykę umyj, wydrąż i pokrój na połówki. Ułóż je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz około 30-30 minut – aż zobaczysz, że skórka miejscami pociemniała. Wyjmij blachę z piekarnika i przykryj papryki ściereczką namoczoną w zimnej wodzie. Po około 10 minutach delikatnie obierz je ze skórki.
Posiekaj cebule i czosnek. Pomidory sparz wrzątkiem, następnie przelej zimną wodą i obierz. W garnku rozgrzej dozwolony tłuszcz i dodaj posiekane cebulę oraz czosnek, a także po 1/3 łyżeczki przypraw. Zeszklij je 2-3 minuty, następnie dodaj pomidory świeże lub z puszki oraz pieczoną paprykę. Wrzuć 2 daktyle i dolej gorącą wodę. Gotuj bezglutenową zupę pomidorową z pieczoną papryką pod przykryciem przez około 25 minut. Zblenduj całość, w razie potrzeby dodaj wodę i dopraw całość solą i pieprzem. Podawaj o każdej porze roku, dzieciom i dorosłym :).