Mama dziecka na diecie bezglutenowej z Wielkopolski przez dwa lata przynosiła do przedszkola pudełka z bezglutenowym prowiantem. W tym roku dyrekcja przedszkola zdecydowała, że o dietę dla bezglutenowego przedszkolaka zadba firma cateringowa. Rodzice dziewczynki próbują się temu przeciwstawić. Bezglutenowa Mama podpowiada, jakich argumentów użyć w rozmowie z dyrekcją i gdzie szukać pomocy. Jednocześnie zachęcam do podpisywania petycji w sprawie diet eliminacyjnych w żłobkach, przedszkolach i szkołach.
Większość przedszkoli w Polsce nie jest przygotowana do żywienia dzieci na diecie bezglutenowej i innych dietach eliminacyjnych. Dziecko na takiej diecie zazwyczaj jest problemem dla personelu – bywa, że publiczne przedszkola odsyłają rodziców do prywatnych placówek, a te z kolei żądają gigantycznych opłat za dietę (oczywiście bez gwarancji ścisłej diety bezglutenowej). Nawet, jeśli niektóre placówki podejmują się przygotowywania posiłków dla przedszkolaka na diecie bezglutenowej, zazwyczaj nie radzą sobie z tym najlepiej (choć znam kilka przedszkoli przyjaznych dzieciom na diecie bezglutenowej). Bywa, że dzieci na diecie bezglutenowej chorują na przedszkolnym wikcie. Dlatego często rodzice bezglutenowych przedszkolaków decydują się na codzienne przynoszenie pudełek z bezglutenowym jedzeniem. Przedszkolne kucharki odgrzewają tylko posiłki w garnuszku lub w mikrofalówce i podają je bezglutenowemu przedszkolakowi. Moim zdaniem jest to rozwiązanie najbezpieczniejsze dla dziecka na diecie bezglutenowej – do minimum ogranicza bowiem zanieczyszczenia krzyżowe i pomyłki.
Czasem jednak dyrekcja lub właściciele przedszkoli są niechętni pudełkom z bezglutenowym jedzeniem. Najczęściej argumentują, że takie są wytyczne Sanepidu. Bzdura – Bezglutenowa Mama kilka lat temu dotarła do dokumentu w sprawie dzieci na diecie wegetariańskiej, który można zastosować również do dzieci na diecie bezglutenowej. Sanepid nie zabrania zatem przynoszenia pudełek z bezglutenowym jedzeniem, ale oczywiście jedzenie musi być przygotowane i dostarczone w sposób estetyczny, czysty i bezpieczny.
Bywa i tak, że posiłki w przedszkolu zapewnia firma cateringowa. Niektóre z nich oferują dietę bezglutenową. Wówczas dyrekcja przedszkola ma argument – przecież placówka zapewnia dietę, więc pudełka z bezglutenowym jedzeniem są niepotrzebne. Niestety, praktyka pokazuje, że posiłki te wcale nie są bezpieczne dla dzieci z celiakią czy alergią na pszenicę/gluten KLIKNIJ. Jak zatem zapewnić przedszkolakowi na diecie bezglutenowej bezpieczne posiłki? Jak walczyć o prawo do zapewnienia diety, która jest lekarstwem, gdy masz wątpliwości co do rzetelności firmy?