Blog

11

Domowy chleb bezglutenowy z orzechami

29/01/2018

Domowy chleb bezglutenowy z orzechami

29/01/2018

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

To chyba mój pierwszy, domowy chleb bezglutenowy z orzechami. Smakuje całej rodzinie! Jest mięciutki i puszysty, ma ładny kolor i pozostaje dość długo świeży.  Ten chleb bezglutenowy z orzechami piekę od kilku tygodni i za każdym razem  znika z lnianego worka w ekspresowym tempie. Piekę go z nowego mixu do bezglutenowych wypieków, bo dzięki temu uzyskuję pieczywo, które lubią dzieci.  A po co orzechy w chlebie? Bo miło jest nagryźć taką niespodziankę w kanapce :). A dorośli  i dzieci na diecie bezglutenowej lubią być zaskakiwane, prawda? Jeśli jednak z różnych względów chcecie zrezygnować z orzechów, po prostu pomińcie je w przepisie. Zapewniam, że i tak uzyskacie pyszny, domowy chleb bezgutenowy. 

Składniki na chleb o wadze około 500 g

  • 250 g Mix for Bread Balviten
  • 4 g drożdży suszonych
    bez zawartości glutenu
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 250 ml letniej wody
  • 1 łyżka oleju
  • 2 łyżki orzechów
    np. laskowych, włoskich

Wykonanie

Orzechy posiekaj nożem na kawałeczki. Mix for Bread wymieszaj z suszonymi drożdżami (możesz zamiennie użyć około 13 g drożdży świeżych, rozpuszczonych w wodzie), następnie dodaj sól (nie syp soli bezpośrednio na drożdże). Powoli wlewaj wodę i wyrabiaj ciasto ręcznie lub mikserem (haki). Ciasto na domowy chleb bezglutenowy z orzechami trzeba wyrabiać około 5 minut, by je dobrze napowietrzyć. Pod koniec miksowania dodaj olej. Wsyp 2/3 orzechów i wymieszaj ciasto łyżką. Przełóż masę do malej keksówki wyłożonej papierem do pieczenia – ciasto powinno w niej zająć około 1/2 wysokości. Przykryj mokrą ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na około 30 minut. Piekarnik nastaw  na 200 stopni C (góra- dół). Na dolną blaszkę wstaw naczynie żaroodporne z wodą, by nawilżała powietrze podczas pieczenia. Wyrośnięte ciasto posmaruj wodą, letnim mlekiem lub jajkiem i posyp resztą orzechów. Wstaw do piekarnika na około 40-50 minut. Piecz do suchego patyczka. 

Jak przechowywać chleb bezglutenowy z orzechami?

Bezglutenowe pieczywo należy kroić dopiero po całkowitym ostudzeniu. Najlepiej przechowywać je w lnianym worku, nigdy w folii. W sezonie grzewczym warto do worka włożyć ćwiartkę jabłka i wymieniać je co 2-3 dni. Owoc pomoże zachować wilgotność wewnątrz worka i dodatkowo wpłynie na jego świeżość.

Domowy chleb bezglutenowy z orzechami – to pięknie brzmi, prawda? Ale zapewniam, że równie cudownie smakuje. Smak tego chleba docenią dzieci na diecie bezglutenowej, ale również dorośli i glutenożercy. On jest po prostu pyszny! Jak upieczecie, proszę przyślijcie Bezglutenowej Mamie zdjęcia :).

KOMENTARZE (11)

Żaneta 17/01/2022 17:19
Marto mam pytanie czy chleb uda się jeśli podwoi się porcję wszystkich składników? Czy jeśli dam takie proporcje będzie ok? 500 g Mix for Bread Balviten 8 g drożdży suszonych 1/2 łyżeczki soli 500 ml letniej wody 2 łyżki oleju Czy zamiast orzechów można dodać np. pestki słonecznika 1 lub 2 łyżki? Czy można dodać np. zioła prowansalskie, sezam itp.? Nigdy nie piekłam jeszcze żadnego chleba bezglutenowego z mixu BALVITEN, więc nieśmiało chciałabym zapytać czy mikser ręczny o mocy 500W poradzi sobie z wyrobieniem ciasta?
Kasia 10/11/2018 13:39
Pani Marto czy do wypieku chleba można użyć innego tłuszczu np oliwa z oliwek ? Dieta eliminacyjna wyklucza olej roślinny rzepakowy itd
Bezglutenowa Mama 13/11/2018 09:55
Kasiu, spokojnie możesz użyć dowolnego tłuszczu :) Powodzenia w wypieku :)
Magda 01/02/2018 13:50
a ja mam pytanie, czy chleb się nie kruszy...sprawdziliśmy z mężem kilka mieszanek i niestety po jednym dniu od wypieku jest masakra...
Marta Krzyżanowska-Sołtysiak 01/02/2018 16:30
Nie zauważyła, aby się kruszył. Ważne jest, by ciasto miało odpowiednią konsystencję - wystarczy 3-4 łyżki wody za mało i chleb będzie się kruszył... Ważne jest również przechowywanie - w lnianym worku chleb bezglutenowy dłużej zachowuje świeżość. Powodzenia w wypieku!
Marta 31/01/2018 12:12
Dziękuję. Myslam ze to troszkę łatwiejsze jest. Bede probowac dalej. Raz mi się już udało! Pozdrawiam serdecznie.
Bezglutenowa Mama 31/01/2018 12:52
Trzymam kciuki :) jak tylko dasz sobie zgodę na to, że kilka chlebów może nie wyjść, to nabierzesz dystansu i zacznie się udawać :)
Marta 31/01/2018 11:47
Witam. Proszę bardzo o pomoc i radę! Dlaczego ten chleb nie rośnie. Próbuje i próbuje i nic z tego nie wychodzi. Jeden raz jak zdarzyło mi się ze pięknie wyrósł to był poprostu przepyszny.
Bezglutenowa Mama 31/01/2018 11:55
Marto, na rośnięcie chleba bezglutenowego ma wpływ wiele czynników: jakość drożdży, temperatura wszystkich składników, temperatura powietrza, czas wzrastania ciasta. Aby pomóc chlebowi rosnąc, można foremkę ustawić np. przy kaloryferze. Można też nakłuć powierzchnię chleba widelcem. Czasem jest tak, że mimo podanych proporcji trzeba dodać 10-50 ml wody więcej niż w przepisie, by uzyskać elastyczne ciasto. Wkrótce zrobię specjalny wpis o pieczeniu chleba. Mimo wszystko zachęcam, abyś się nie poddawała. Trzeba zepsuć wiele chlebów bezglutenowych, by nauczyć się je piec :)
Monika 31/01/2018 09:21
Witaj Marto! Czy możesz napisać, jaką długości na Twoja keksówka? Mam kilka pudełek tej mieszanki i muszę wreszcie upiec chleb. Do tej pory robiłam pizzę, paszteciki i makowce i wszystko wyszło super. Pozdrawiam Monika
Bezglutenowa Mama 31/01/2018 09:40
Cześć Moniko, standardowa keksówka na 250 g mąki to ok 10x20 cm. na chleb z 500 g mąki - około 12x30 cm. Udanego wypieku!
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się