Blog

4

Czas na prowokację glutenem

11/04/2016

Czas na prowokację glutenem

11/04/2016

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Rodzice diagnozujący dzieci w kierunku celiakii często napotykają na sprzeczne informacje. Jedno jest pewne: w czasie diagnozy nie wolno samodzielnie decydować o wprowadzeniu diety bezglutenowej, ale nie należy też pochopnie podejmować decyzji o prowokacji. Są bowiem takie okresy w życiu dziecka, gdy prowokacja glutenem  jest niewskazana. Mówiła o tym na konferencji dr n. med. Natalia Kobielska-Dubiel z Katedry i Kliniki Gastroenterologii Dziecięcej i Chorób Metabolicznych w Poznaniu.

 

akonfer (1)Podczas wykładu na sobotniej konferencji  (9 kwietnia 2016 r.) pani doktor wyczerpująco opowiedziała zebranym o celiakii i obecnej wiedzy na ten temat.

Zaznaczyła m. in., że często u podłoża niepłodności leży nierozpoznana celiakia, dlatego pary borykające się z tym problemem zachęcała do wykonywania badań (w sprawie niepłodności związanej z celiakią czytaj też TUTAJ).

 

warsztaty Glutenex Z Gora 2016 (85)Celiakia jest jedną z częstszych chorób gastroenterologicznych, ale nadal spora grupa chorych nie jest zdiagnozowana – mówiła na wykładzie dr n. med. Natalia Kobielska-Dubiel. – Niezbędnym warunkiem wystąpienia celiakii jest genetyka. Zalecanie badań genetycznych jest istotne zwłaszcza w sytuacjach wątpliwych. Trzeba jednakże pamiętać, że sam pozytywny wynik genetyczny nie przesądza o istnieniu celiakii. On tylko informuje o predyspozycjach pacjenta.

 

warsztaty Glutenex Z Gora 2016 (3)Pani doktor podkreślała, że w grupie ryzyka są krewni chorych, ale także osoby z zespołem Downa i Turnera, osoby z depresją i chorobą dwubiegunową, chorzy na cukrzycę, osoby z chorobami wątroby i tarczycy, a także dzieci z autyzmem.

Objawy celiakii (czytaj TUTAJ) są różne w zależności od wieku diagnozowanego pacjenta. Jednakże niedokrwistość z niedoboru żelaza jest jednym z najczęstszych objawów celiakii, niezależnie od wieku.

 

willa e (42)Doktor Natalia Kobielska-Dubiel wyjaśniła również, w jakich sytuacjach jest wskazana prowokacja glutenem.

To jest kwestia bardzo indywidualna i sięgamy po nią wtedy, gdy istnieją wątpliwości uniemożliwiające ostateczne rozpoznani. Jednakże prowokacji glutenem nie należy wykonywać u dzieci poniżej 5-6 roku życia i nie w okresie dojrzewania – zaznaczyła pani doktor.

 

warsztatay uczniowie piatek (14)Dlaczego? Ponieważ w tych okresach dziecko rozwija się i jeśli faktycznie jest chore na celiakię, to gluten może zahamować wzrost i rozwój psycho-fizyczny. Lekarze więc pozostawiają dziecko na diecie bezglutenowej i zalecają prowokację dopiero, gdy dziecko osiągnie 17-19 lat. Po rozpoznaniu celiakii chory na całe życie musi przejść na dietę bezglutenową.

 

piatek (4) Trzeba pamiętać, że niewłaściwie zbilansowana dieta bezglutenowa może potencjalnie zaszkodzić choremu – podkreślała dr n. med. Natalia Kobielska-Dubiel, wyczulając słuchaczy na kwestię niedoborów pokarmowych.

Konferencję w Poznaniu (w sobotę, 9 kwietnia 2016 r.) zorganizowało Studenckie Koło Patomorfologów oraz Studenckie Towarzystwo Naukowe Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

KOMENTARZE (4)

Asia 11/04/2016 13:13
My popełniliśmy błąd- dzięki pediatrze, która nie zdiagnozowała córki, chociaż mówiłam, prosiłam. Mamy tylko wpis na bilansie dwulatka, że AZS., wszystko wrzucają do jednego worka :-( A my sami zdecydowaliśmy i teraz nie wiem co dalej. W naszym mieście wszyscy lekarze boją się słowa "celiakia". Nie ma do kogo pójść... Nasz wina, bo trzeba było drążyć :-(
Asia 19/04/2016 09:43
My już po konsultacji. Lekarka nie zalecała prowokacji do 6-go roku życia naszej córeczki. Czyli w niepewności żyjemy jeszcze 2,5 roku.
admin 19/04/2016 23:19
Lepsza niepewność, niż zaszkodzenie dziecku, więc brawa dla lekarki. Ale rozumiem też Twój zawód, że nadal nie wiadomo, czy to celiakia, czy też nie. Niestety, celiakia często płata takie diagnostyczne figle. Niemniej jednak życzę Wam smacznej i zdrowej diety :)
Mariola 12/04/2016 09:28
U nas też było ciężko z diagnozą,bo nie było typowych objawów.Mieszkamy w 10 tys mieście i nikt tu nie choruje na celiakie(lub nie wie,że choruje).wybłagaliśmy skierowanie do Centrum zdrowia dziecka w Warszawie i tam zdiagnozowali po gastroskopi celiakię a dopiero potem zrobili przeciwciała.Córka jest już 4lata na diecie.
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się