Blog

11

Codzienny chleb bezglutenowy z nowego mixu

29/09/2018

Codzienny chleb bezglutenowy z nowego mixu

29/09/2018

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Jaki powinien być codzienny chleb bezglutenowy? Po pierwsze: wypiekany we własnej kuchni. Po drugie: codzienny chleb bezglutenowy ma smakować wszystkim domownikom, także glutenożercom. Dlaczego? Bo jak upieczemy bochen o wadze kilograma, to ktoś musi pomóc go zjeść. Po trzecie: codzienny chleb bezglutenowy dla dziecka czy dorosłego powinien być łatwy i szybki w przygotowaniu, tak abyśmy mieli ochotę piec go co drugi lub co trzeci dzień. Owszem, można mrozić chleb bezglutenowy, ale przecież najlepszy jest świeżo upieczony, krojony na desce z dużego bochna. Po czwarte: codzienny chleb bezglutenowy nie może zawierać żadnych alergenów. Od dawna piekę chleby bezglutenowe na zakwasie lub na drożdżach, mam swoje ulubione mąki i przepisy, ale sięgam też po nowości. Teraz sięgnęłam po nowy Mix for Bread Dr. Schär – to mix bezglutenowy o nowej, ulepszonej recepturze, bez alergenów. Ta mieszanka do wypieku bezglutenowego chleba codziennego została wzbogacona pełnoziarnistą mąką ryżową i mąką z soczewicy. Zniknął z niej uczulający niektórych łubin, zniknął  błonnik jabłkowy, a pojawiły się włókna roślinne (psylium, bambus). Ponieważ otrzymaliśmy zupełnie nowy mix bezglutenowy, potrzebne są doń nowe przepisy. Dlatego zaczynam testowanie. Wczoraj wieczorem upiekłam codzienny chleb bezglutenowy dla całej rodziny, a dziś od rana Zosia zjadła już pięć kromek z samym masłem i dopytuje, z jakiej mąki go upiekłam… To chyba najbardziej rzetelna opinia :). Chlebek jest mięciutki i pyszny.

Składniki na codzienny chleb bezglutenowy dla całej rodziny

  • 500 gmixu bezglutenowego do wypieku pieczywa
     Mix for Bread Dr. Schär 
  • 7 g (1 opak.) opakowanie suszonych drożdży bez glutenu
    lub 21 g świeżych drożdży
  • 1 łyżeczka soli
  • 400 g letniej wody
  • 3 łyżki oleju
  • 2 łyżki słonecznika
    bez zawartości glutenu
  • opcjonalnie jajko
    do posmarowania wierzchu chleba

Wykonanie

W misce wymieszaj suche składniki: mix bezglutenowy, sól i drożdże, ale pamiętaj, by nie sypać soli bezpośrednio na drożdże. Dodaj wodę i wyrabiaj ciasto mixerem (haki) przez około 5 minut na jednolitą, gęstą masę. Pod koniec miksowania dodaj olej. Ciasto na codzienny chleb bezglutenowy przełóż do formy  (około 30 x 12 cm) wyłożonej papierem do pieczenia. Wyrównaj powierzchnię mokrą łyżką i posmaruj olejem. Widelcem zrób kilkanaście dziurek w cieście. Przykryj formę ściereczką lub folią spożywczą i odstaw do wyrośnięcia na około 30 minut. Chleb powinien niemal podwoić objętość, ale nie może przerosnąć brzegów formy. 

Nastaw piekarnik na 200 stopni C, na spód włóż naczynie żaroodporne z wodą, która nawilży powietrze. Jeśli chcesz, posmaruj powierzchnię chleba rozkłóconym jajkiem i posyp słonecznikiem. Wstaw formę i piecz codzienny chleb bezglutenowy przez około 40 minut – do suchego patyczka. Po upieczeniu zostaw go w formie jeszcze przez około 10 minut. Wystaw chleb i studź go na metalowej kratce, z dala od przeciągów. Krój dopiero po ostudzeniu. Potem przechowuj w lnianym worku.

KOMENTARZE (11)

Gosia g 07/02/2024 11:05
Chleb monstrum😁 pyszny i łatwy🙂
Bezglutenowa Mama 10/02/2024 22:58
Właśnie o to chodzi - by na początku próbować łatwych przepisów :) Powodzenia :)
Żaneta 12/04/2022 10:25
Dzień dobry Panie Adrianie. Nie jestem właścicielem tego bloga, ale pozwoliłam sobie odpowiedzieć na Pana pytanie, bo wiem jak ważna jest pomoc drugiej osoby zwłaszcza na początku diety bezglutenowej, więc mam nadzieję, że moja wskazówka będzie dla Pana pomocna. Ja piekę ten chleb na opcji góra-dół bez włączonego termoobiegu. Na dno piekarnika wkładam naczynie z wodą aby nawilżała powietrze w trakcie pieczenia chleba. Chleb zawsze się udaje i jest przepyszny:) Zachęcam do wypróbowania Marty przepisu i życzę udanego wypieku. Pozdrawiam słonecznie.
ADRIAN 12/04/2022 19:30
Dziękuję pani Żaneto za odpowoedź. Mam jeszcze jedno pytanie gdyby była pani oczywiście chętna pomuc. Mam problem. Piekę chleb i nacinam go ale bardzo mi go rozwarstwia. Piekę w 180 stopniach bo jeżeli bym piekł w 200 to po 25minutach robi mi się delikatny węgiel.
Aleksandra 06/02/2022 07:18
A w przypadku drożdży świeżych, na którym etapie dodać?
ADRIAN 20/02/2022 17:47
Witam czy orientuje sie pani na jaki tryb ustawić grzałkę góra dół ,sama góra czy jeszcze inny
Marta Krzyżanowska-Sołtysiak 07/02/2022 11:06
W tym samym :) Rozpuść je w 3 łyżkach letniej wody i wlej na mąkę :)
Ewa 13/11/2021 18:30
Dlaczego woda jest podana w gramach?
Marta Krzyżanowska-Sołtysiak 15/11/2021 08:27
Pewnie dlatego, że odważam wszystko, a nie mierzę z miarką :) A woda ma tyle samo gram, co ml :) Udanego wypieku :)
Monika 19/03/2019 09:55
Skład: skrobia kukurydziana, mąka ryżowa, włókno roślinne(psyllium, bambus), mąka ryżowa pełnoziarnista, mąka z soczewicy, dekstroza, substancja zagęszczająca: hydroksypropylometylceluloza, sól..Może zawierać soję, bez laktozy. Hydroksypropylometylceluloza spowalnia wchłanianie tłuszczów. Dekstroza, zwana inaczej cukrem gronowym lub glukozą. Ze względu na swoje właściwości transportowania kreatyny jest szczególnie ceniona przez osoby trenujące zarówno sporty siłowe, jak i wytrzymałościowe. Znalazła także zastosowanie wśród diabetyków, ponieważ w krótkim czasie podnosi poziom cukru we krwi i może uchronić przed hipoglikemią. Spożyta w nadmiarze może stać się przyczyną rozwoju chorób i zaburzeń.
Karolina 18/12/2018 11:36
Jaki jest skład tego mixu? Czy są jakieś konserwanty albo ulepszacze typu E ?
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się