Blog

Celiakia tej kaszy gryczanej nie kupuj

07/05/2021

Celiakia tej kaszy gryczanej nie kupuj

07/05/2021

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Kasza gryczana nie zawiera glutenu i jest wskazana w diecie bezglutenowej ze względu na swoje wartości odżywcze i cenne składniki mineralne. Ale uwaga. Celiakia to choroba, w której trzeba szczególną uwagę przykładać do czystości wszystkich spożywanych produktów. Dlatego jeśli macie celiakię, musicie kupować kaszę gryczaną bez zanieczyszczeń glutenem. A jak ją znaleźć na sklepowych regałach? Trzeba uważnie czytać etykiety i sprawdzać, czy znajduje się tam ostrzeżenie o glutenie. Co prawda producenci nie mają obowiązku informować o zanieczyszczeniach krzyżowych, ale odpowiedzialne firmy zamieszczają takie komunikaty na etykietach. Przykład? Kasza gryczana przedstawiona na tytułowym zdjęciu jest zabroniona w diecie bezglutenowej osoby z celiakią. 

KLIK – tutaj – kupisz

Najlepszą książkę z przepisami bezglutenowymi

Jak znaleźć gluten na etykiecie?

Najprostszym rozwiązaniem jest zakup kaszy gryczanej oznaczonej na etykiecie jako bezglutenowa. Taką kaszę ma w ofercie kilka firm, m. in. Denver Food, Pięć Przemian czy Pohankovy Mlyn, dostępne w sklepach internetowych (Jedz Bez Glutenu, Friendly Food, Smaki Diet itp.) i w sklepach stacjonarnych ze zdrową żywnością. Na co dzień jednak wiele osób z celiakią robi zakupy w sieciach handlowych. Tam również można znaleźć kaszę gryczaną wolną od glutenu. Wystarczy dokładnie sprawdzić etykietę. Jak znaleźć gluten na etykiecie? KLIK mój poradnik. Tutaj podpowiem w skrócie:

  • sprawdź, czy producentem jest duża, znana firma; 
  • zobacz, czy jest ostrzeżenie o możliwej obecności glutenu; jeśli jest – nie kupuj; nic nie pomoże przebranie kaszy i jej wypłukanie;
  • jeśli nie ma takiego ostrzeżenia, a producentem jest duża firma – możesz kupić taką kaszę;
  • jeśli na etykiecie nie ma ostrzeżenia o glutenie, a producentem jest mało znana marka, nie ufaj, nie kupuj;
  • nie kupuj też nigdy kaszy gryczanej na wagę;

O czym jeszcze warto pamiętać podczas bezglutenowych zakupów?

Jeśli to celiakia lub silna nietolerancja glutenu jest przyczyną stosowania diety bezglutenowej, pamiętajcie o każdorazowym czytaniu etykiet przed zakupem danego produktu, nawet doskonale Wam znanego. Producenci bowiem często zmieniają skład, dostawców, surowce, miejsce wytwarzania, podwykonawców itp. Produkt dotychczas wolny od glutenu w jakiejś kolejnej partii może już go zawierać lub być nim zanieczyszczony i na odwrót. Tak było np. z pieprzem w Lidlu KLIK

Dlatego czytanie etykiet to podstawa bezpiecznych zakupów bezglutenowych. Aby ułatwić Wam wybory, stworzyłam na blogu specjalna kategorię KLIK – etykiety z glutenem i bez glutenu. Zobaczycie tam na konkretnych przykładach i na zdjęciach, które etykiety są wiarygodne i nauczycie się je odczytywać. 

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się