Blog

Celiakia i cukrzyca to zgrana para - dowiedz się więcej na webinarze u Bezglutenowej Mamy

24/02/2023

Celiakia i cukrzyca to zgrana para - dowiedz się więcej na webinarze u Bezglutenowej Mamy

24/02/2023

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Celiakia i cukrzyca to zgrana para

Celiakia i cukrzyca należą do chorób autoimmunologicznych, które "lubią" występować wspólnie u jednego pacjenta.

"Czy każdy pacjent z celiakią zachoruje na cukrzycę?" - zapraszamy na otwarty webinar z dr n. med. Darią Ługowską, specjalistą diabetologiem i mamą dziecka z celiakią. Jeśli macie pytania, zadajcie je już teraz w komentarzu, zostaną uwzględnione w scenariuszu.

Pytania będzie można też zadawać w czasie naszego spotkania on-line. Widzimy się tu profilu fejsbukowym Bezglutenowej Mamy (link poniżej) w niedzielę, 5 marca 2023 r., o godz. 20. Moderatorką będzie Iza Tycz, również mama dziecka z celiakią, prowadząca sklep 100% bezglutenowy Friendly Food.

Obejrzyj poniżej cały webinar!

Choroby, które się "lubią"

Celiakia, cukrzyca typu I, reumatoidalne zapalenie stawów, choroba Hashimoto, łuszczyca, toczeń i kilka innych schorzeń należą do grupy chorób autoimmunologicznych. Lekarze wiedzę: jeśli pacjent ma jedną chorobę z tej grupy, jest duże ryzyko, że zachoruje na kolejną. Jeśli ma zdiagnozowane już dwie choroby autoimmunologiczne, ryzyko jeszcze bardziej wzrasta. 

Dość powszechne jest współwystępowanie celiakii i cukrzycy. Do tego stopnia, że u dzieci i dorosłych z cukrzycą typu 1 rutynowo sprawdza się, czy pacjent nie ma jednocześnie celiakii. Jest jeszcze jedna kwestia: osoby na diecie bezglutenowej, odżywiające się głównie gotowymi, wysoko przetworzonymi produktami ze sklepu, mają większe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. 

Choroby, które się "lubią"
Przejdź do webinaru u Bezglutenowej Mamy: celiakia i cukrzyca

O tym wszystkim porozmawiamy na webinarze o celiakii i cukrzycy, gościem Bezglutenowej Mamy będzie dr n. med. Daria Ługowska, specjalista diabetolog i mama dziecka z celiakią. 


Dlaczego osoby na diecie bezglutenowej są narażone na cukrzycę typu II?


KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się