Bezglutenowe rurki z bitą śmietaną lub kremem budyniowym to marzenie wielu dzieci na diecie bezglutenowej, ale i dorośli z celiakią z rozrzewnieniem wspominają z lat PRL-u budki w mieście oferujące ten przysmak. To były czasy…. Czy znacie miejsce w Polsce, które obecnie serwuje bezglutenowe rurki z bitą śmietaną? Bo ja nie. Dlatego mam na blogu jeden prosty przepis, ale… na gotowcach, które kupiłam kiedyś w Czechach.
Kilka dni temu znalazłam w szufladzie metalowe foremki, które czekały na odpowiedni moment. To był impuls: wyjęłam je, zagniotłam kruche ciasto i upiekłam bezglutenowe rurki do bitej śmietany. Efekt był doskonały, ale nie mogę jeszcze podać przepisu. najpierw chcę go dopracować, przetestować na gotowych mixach i mieszankach mąk jednorodnych. Obiecuję: już wkrótce na blogu pojawi się przepis na pyszne rurki bezglutenowe z kremem lub bitą śmietaną, łatwe do przygotowania w domu od A do Z.
Swoje pierwsze w życiu bezglutenowe rurki do bitej śmietany upiekłam na kruchym cieście z mixu Bread (mix B) Dr. Schär. Ta mieszanka w połączeniu z wrzątkiem (jak na pierogi) lub z masłem i śmietaną (jak na rurki) jest bajecznie rozciągliwa, zachowuje się niemal jak mąka pszenna. Owszem, ciasto świetnie pracowało, łatwo mogłam je nawijać na metalowe foremki. Miało jeden mankament: bezglutenowe rurki miały lekko słonawy posmak, bo mix B zawiera sól.
Dlatego przepis przetestuję teraz na mix C – mix Cake (do słodkich wypieków bezglutenowych), a następnie na mąkach jednorodnych. Mam nadzieję, że uda mi się uzyskać elastyczne ciasto, które łatwo da się nawinąć na metalowe foremki. Trzymajcie kciuki ;)
Na pocieszenie dodam, że moje pierwsze bezglutenowe rurki zachowały dość długo świeżość – nie stwardniały na kamień przez parę dni, a trzymałam je na talerzyku, pod bawełnianą ściereczką. Jest więc nadzieja dla dzieci na diecie bezglutenowej i dorosłych z celiakią.