Blog

1

Bezglutenowe przekąski w kinie

18/11/2018

Bezglutenowe przekąski w kinie

18/11/2018

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Bezglutenowe przekąski w kinie to nadal rzadkość w Polsce, ale na prośbę ośmioletniego Michała z celiakią zbadałam temat. Chłopiec spytał konkretnie: czy w Multikinie są nachosy bezglutenowe, ale interesował go też temat popcornu bez glutenu. Od razu uprzedzę: nie jestem zwolenniczką śmieciowego jedzenia w kinie. Do kina idę na seans, a nie na wyżerkę. Ale wiem, że przekąski na stałe weszły już do multipleksów i młodzieży oraz wielu dorosłym trudno się temu oprzeć. Ponieważ mój bezglutenowy blog służy informacją o diecie gluten – free i stara się nie oceniać niczyich wyborów, na prośbę dziecka sprawdziłam, czy w Multikinie są nachosy bez glutenu i popcorn bezglutenowy. Chwila emocji i … mam dobrą wiadomość: tak, w Multikinie można kupić nachosy z sosem serowym i popcorn oznaczone jako bezglutenowe. Dopytałam również sprzedawców: na etapie przenoszenia czy odgrzewania nachosów nie ma możliwości zanieczyszczenia ich glutenem.

Nachos – przekąska pochodząca z Meksyku, opanowała kina. Nic dziwnego, że dzieci z celiakią i na diecie bezglutenowej chcą kupić na seans takie same przekąski, jak rówieśnicy. Kto jest rodzicem dziecka na diecie eliminacyjnej, ten wie, jakie to ważne :).  W czym więc tkwi problem? Otóż rzadko mamy pisemną gwarancję (na etykiecie lub menu), że takie nachos są bezglutenowe.  Trudno też liczyć na życzliwość sprzedawcy, który w godzinach szczytu  w kinie zechce iść na zaplecze, przytargać ciężki kilogramowy worek i czytać z nami etykietę… Poza tym nie wiemy, czy w czasie odgrzewania nachosów nie dochodzi do wtórnego zanieczyszczenia, nie znamy składu sosów itp. 

Jak jest w Multikinie? Uwaga, to ważna informacja: bezglutenowe są same nachosy, ale dodawany do nich sos salsa  zawiera gluten, więc go nie zamawiajcie. Bezglutenowy jest natomiast sos serowy do nachosów. Porcja bezglutenowych nachosów, zamawiana dla osoby z celiakią, nie powinna w ogóle zawierać w pojemniczku sosu, na przykład zamówionego dla kolegi. Jest bowiem ryzyko zanieczyszczenia przekąski glutenowym sosem.

Mam apel: jeśli w innych kinach znajdziecie  dobrze opisane bezglutenowe przekąski, piszcie w komentarzach. Informacja jest na wagę złota, przede wszystkim dla dzieci i nastolatków z celiakią :). 

Popcorn bez glutenu w kinie

Popcorn wydaje się być całkowicie bezglutenowy, to przecież prażone ziarna kukurydzy.  Ale nie znamy przecież miejsca pakowania ziaren i nie wiemy, czy posypki, dodawane na etapie prażenia, są wolne od glutenu. Osobiście nie podałabym dziecku z celiakią pierwszego z brzegu popcornu. Teraz wiem, że ten w Multikinie jest OK.

Własne przekąski bezglutenowe do kina przemycamy w plecaku ;)

A co zrobić w sytuacji, gdy w danym kinie nie ma bezpiecznych przekąsek dla osób na diecie bezglutenowej? Najlepszym rozwiązaniem jest przemycenie w plecaku własnych przekąsek i wody. Uwaga: nie wnoście ich oficjalnie, bo obsługa może mieć zrozumienia dla dziecka z celiakią – TUTAJ przeczytaj na ten temat. Poza tym własne przekąski mogą być zdrowsze, niż te kinowe, prawda? Chrupiące marchewki, domowy popcorn, cukierki, owoce, batony – naprawdę jest w czym wybierać :).

KOMENTARZE (1)

Paulina 01/06/2019 07:51
popcorn to jedyna rzecz ktora moge zostawic corce po diagnozie celiakii,ktora lubila..mam.nadzieje,ze popcorn z multikina jest nadal ok bo tego juz cora nie przezyje:/
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się