Wreszcie je przetestowałam: bezglutenowe pierogi bez jajek. Wykonałam je z powszechnie dostępnego (np. w Rossmannie) bezglutenowego mixu. Uzyskałam elastyczne, bardzo rozciągliwe ciasto, które dało się „nadziać” porządną porcją farszu. Ugotowane pierogi smakowały wyśmienicie: mięciutkie ciasto o delikatnym smaku. Jest jedna coś, co odróżnia je od pierogów przygotowanych z ciasta z dodatkiem jajek. A przed pracą w kuchni polecam poradnik Jak ulepić pierwsze pierogi bezglutenowe na Wigilię i nie tylko. TUTAJ ZOBACZ MÓJ FILM O LEPIENIU PIEROGÓW BEZGLUTENOWYCH.
Kapustę poszatkuj i wrzuć do niewielkiej ilości wrzątku z kurkumą, tymiankiem, zielem angielskim, liściem laurowym i kminkiem (przyprawy można dobrać dowolnie, według upodobań). Gotuj na małym ogniu.
Cebulę pokrój drobniutko i zeszklij na oliwie. Gdy po około 1,5 godzinie kapusta zmięknie, wymieszaj ją z cebulą, dopraw solą i pieprzem. W razie potrzeby można dodać 1-2 łyżki bezglutenowej bułki tartej. Ostudź farsz, odcedź go i przełóż do miseczki. Przygotuj ciasto na bezglutenowe pierogi bez jajek.
Mąkę przesiej z solą. Dodaj połowę porcji gorącej wody (może być wrzątek) i zagnieć ciasto. Stopniowo dodawaj więcej wody, aż do uzyskania ciasta o gęstej, ale plastycznej konsystencji – w razie potrzeby dodaj nieco więcej wody, niż w przepisie. Pod koniec wyrabiania ciasta dodaj olej. Odstaw je na 15 minut, przykryte folią. Zagotuj wodę z 1/4 łyżeczki soli i łyżką oleju. Na stolnicy rozsyp nieco bezglutenowej mąki. Wałkiem posypanym mąką rozwałkuj część ciasta (pozostałą część przykryj ściereczką, by nie wyschła). Szklanką wycinaj krążki, nakładaj farsz i zlepiaj brzegi.
Uwaga: w tym przepisie najlepiej lepią się pierogi z jeszcze gorącego/ciepłego ciasta, ale przestudzone też jest w porządku. farsz nakładaj na tej stronie kółeczka, która nie stykała się ze stolnicą i z mąką – dzięki temu pierogi łatwej się zlepią. Układaj na talerzu i przykrywaj ściereczką. Wrzuć do wrzątku. Gotuj porcjami na małym ogniu. Wyjmuj pierogi cedzakową łyżką i układaj na talerzu posmarowanym olejem. Część surowych pierogów możesz zamrozić.
Bezglutenowe pierogi przygotowane z ciasta bez jajek smakują świetnie. Różnią się jednak od tych, które przygotowywałam latami, z ciasta zawierającego jajka (przepis TUTAJ – Kliknij). Są bardziej delikatne: po ugotowaniu trzeba je nieco ostrożniej przekładać na talerz. Łatwiej się też kroją. Po ugotowaniu, a potem odsmażeniu na maśle nie uzyskują chrupiącej skórki.
Poza tym nie różnią już niczym i śmiało można je serwować na bezglutenowej Wigilii wszystkim gościom: glutenowym, bezglutenowym uczulonym na jajka i nie uczulonym….