Blog

Bezglutenowe ferie 2023 w Tatrach

27/01/2023

Bezglutenowe ferie 2023 w Tatrach

27/01/2023

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Praca i ferie bezglutenowe 2023 w Tatrach

Na dwa tygodnie przeniosłam się z komputerem i walizkami do mojego raju, w Tatry. Będę prowadzić kulinarne warsztaty bezglutenowe, pisać artykuły, odpowiadać na dziesiątki Waszych listów, ale też chodzić po górach, po bezpiecznych szlakach. 

Mam to szczęście, że mogę pracować zdalnie niemal w każdym zakątku świata, ale tatry kocham najbardziej :)

Ferie zaczęłam wesoło...

Narty z dietą bezglutenową - co jeść?

Góralska kapela i bezglutenowe ucztowanie

Gdy tylko wczoraj wieczorem dotarłam do Bezglutenowy Pensjonat MOJE TATRY w Białym Dunajcu, grała już tam kapela góralska, a towarzystwa dotrzymywała nam moja przyjaciółka Ela, gospodyni pensjonatu, która też ma celiakię. Dlatego dała się namówić na projekt: 100% bezglutenowy pensjonat.

A od rana ucztowanie: jesz co chcesz i ile chcesz, a wszystko 100 % bezglutenowe dla wszystkich, do wyboru też wege i vegan i bez laktozy. Gospodyni rozpieszcza też gości racuszkami, naleśnikami, moskolami i innymi daniami regionalnymi.

Góralska kapela i bezglutenowe ucztowanie
ferie bez glutenu 2023 tatry 1

Dlaczego jest tu drogo?

Owszem, pobyt w Moich Tatrach nie jest tani i taki nie może być, pomijając bandyckie ceny prądu, gazu i innych opłat, które teraz dobijają przedsiębiorców. Jak może być tanio, skoro nikt nie wydziela tu porcji, wędliny to 100% mięsa, są drogie sery regionalne, wysokiej jakości oliwa z oliwek, jest całodobowy dostęp do darmowej kawy i herbaty, do gazówki i mikrofali, kapela, warsztaty kulinarne i różne atrakcje też są w cenie pobytu. Wszyscy jedzą gluten-free, nie ma nawet pieczywa pszennego, by nie dopuścić do żadnych zanieczyszczeń krzyżowych. Sami wiecie, że to ogromne koszty, ale też największa gwarancja bezpieczeństwa dla osób z celiakią. Wszystko tu jest w cenie i nie trzeba na nic już wydawać pieniędzy. 

Dlaczego jest tu drogo?

Najtańsza zupa w restauracjach czy schroniskach na Podhalu kosztuje blisko 20 zł i nie ma gwarancji bezglutenowości. 

bezglutenowe ferie w tatrach 2023

Tanio być nie może ...

Zresztą: na całym Podhalu nie ma drugiego 100% bezglutenowego lokalu. Tylko restauracja (czynna sezonowo) i rodzinny pensjonat Moje Tatry.

Cokolwiek zamówicie ”w mieście” musicie się liczyć z gigantycznymi cenami i ewentualnym glutenem w gratisie …. Piszę o tym, bo czasem spotykam się z opiniami, że tu jest drogo. Chciałam dlatego przedstawić, co wpływa na cenę. Bo na pewno nie jest to pazerność gospodyni… Kto zna Elę ten wie, że ma serce na dłoni, prawda?

Jak myślicie, dlaczego nie ma w Polsce więcej 100% bezglutenowych pensjonatów lub hoteli?

Bo trzeba być trochę szalonym, by porywać się na tak niszowy projekt i trwać przy nim. Koszty jedzenia bezglutenowego wysokiej jakości i oferta skierowana do wąskiej grupy klientów - to pochłania majątek i na pewno go nie przysparza. Inaczej mielibyśmy przynajmniej kilkanaście takich miejsc w Polsce, prawda?

O trudach niszowej oferty wiedzą też wszystkie rzemieślnicze piekarnie czy cukiernie bezglutenowe, które czasem muszą walczyć o przetrwanie.... 

Tanio być nie może ...
Ferie bez glutenu: jak to ogarnąć?

Jedną z atrakcji ferii bez glutenu w pensjonacie Moje Tatry w Białym Dunajcu są bezglutenowe warsztaty kulinarne, prowadzone przez gospodynię Elę lub przez Bezglutenową Mamę. Goście mogą też poznać nowe produkty, np. nieznane wcześniej pieczywo, makarony czy zbożowe płatki bezglutenowe

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się