Bezglutenowe donaty czy donuty? Zwał jak zwał, wiadomo, że chodzi o lukrowane pączki z dziurką. Niby nie polska to tradycja, a jednak takie przysmaki przydadzą się na bezglutenowy Tłusty Czwartek. W tym roku po raz pierwszy przygotowałam bezglutenowe donuty, w odpowiedzi na liczne e-maile. Usmażyły się znakomicie. Bezglutenowe donaty według mojego przepisu są puszyste i lekkie i bardzo kolorowe. Ale dekoracja to zasługa naszej Zosi, która uwielbia przystrajać wypieki, zwłaszcza słodkie :).
Dodatkowo:
Bezglutenowe donaty przygotowujemy podobnie jak pączki na bezglutenowy Tłusty Czwartek. Mleko podgrzej i rozpuść w nim masło. Przesiej mąkę. Drożdże (w temperaturze pokojowej) pokrusz, zmieszaj z wodą i łyżeczką cukru. Odstaw na około 5 minut do wyrośnięcia. Do miski wsyp mix bezglutenowy, dodaj cukier, żółtka, sól i letnie mleko. Wymieszaj łyżką, dodaj rozczyn. Ciasto na bezglutenowe donaty wyrabiaj mikserem (haki) przez około 5 minut. Ma powstać dobrze napowietrzone, elastyczne ciasto. Przykryj miskę i odstaw na 40-60 minut do wyrośnięcia.
Wyrośnięte ciasto zagnieć i rozwałkuj na grubość około 1 cm na stolnicy posypanej mąką. Szklanką wycinaj krążki, a mniejszy otwór wytnij kieliszkiem. Przykryj krążki folią spożywcza i odstaw na około 30 minut do wyrośnięcia. Po 15 minutach nastaw olej w garnku. Wyrośnięte donaty smaż na złoty kolor z obu stron. Odsącz je na talerzu z papierowym ręcznikiem.
Donaty mają być słodkie – bez dwóch zdań. Można posypać je cukrem pudrem, ale dzieci na diecie bezglutenowej będą zachwycone bardziej wymyślną dekoracją, np. z białka jajka. Białko z wyparzonego jajka utrzyj mikserem ze szklanką cukru pudru. Gdyby lukier był zbyt rzadki – dodaj jeszcze trochę cukru, a gdy będzie za gęsty – wciśnij kilka kropli cytryny. Do lukru można dodać bezglutenowy barwnik (niektóre barwniki Dr Oetker) albo sok malinowy lub dżem. Bezglutenowe donaty smarujemy kolorowym lukrem i ozdabiamy posypkami. Zjadamy, gdy zastygnie polewa.