Blog

3

Bezglutenowe, ale z pszenicą

19/06/2016

Bezglutenowe, ale z pszenicą

19/06/2016

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Jeśli jesteś na diecie bezglutenowej z powodu nietolerancji pszenicy (uczulenie, alergia, nadwrażliwość itp.), to bądź ostrożny na zakupach. W Polsce wiele produktów bezglutenowych zawiera „odglutenioną” pszenicę. I choć są bezpieczne dla osób z celiakią, zaszkodzą pszennym alergikom.

 

regal tesco goraOsobiście staram się unikać skrobi pszennej bezglutenowej, nadal obecnej w wielu polskich produktach bezglutenowych  (Czesi, Włosi czy Słowacy niemal zupełnie wyeliminowali bezglutenową pszenicę z wyrobów bezglutenowych).

Choć w celiakii  skrobia pszenna bezglutenowa jest bezpieczna, to z zasady nie lubię pszenicy jako takiej i wolę jej unikać.

 

pszenny (2)Jeśli więc przechodzisz na dietę bezglutenową z powodu alergii na pszenicę, musisz starannie czytać etykiety bezglutenowych produktów. Nie wystarczy, że dostrzeżesz napis „produkt bezglutenowy” lub przekreślony kłos. Powinieneś uważnie przeczytać skład danego produktu i szukać oznaczeń typu: hydrolizowane białko roślinne, skrobia pszenna bezglutenowa, błonnik pszenny bezglutenowy. Jeśli są na etykiecie, dla własnego zdrowia odłóż produkt na półkę.

 

pszenny (1) 

 

hertoDlaczego w ogóle w produktach bezglutenowych jest obecna skrobia pszenna bezglutenowa? Bo bezglutenowa  pszenica (nawet ta pozbawiona glutenu – w postaci skrobi czy błonnika) doskonale poprawia strukturę wypieków, spulchnia wyroby, nadaje im lepszą konsystencję, lepiej przewodzi aromaty czy przyprawy. I dlatego producenci ją tak bardzo lubią. Na szczęście większość  polskich firm bezglutenowych podczas wprowadzania na rynek nowych produktów stara się rezygnować z bezglutenowej pszenicy.

 

mix per pane1Np. firma Glutenex ma w ofercie mix vitalny bezglutenowy czy chleb vitalny bezglutenowy – właśnie pozbawione pszenicy. Ale nadal uważajcie na bułkę tartą bezglutenową, na makarony bezglutenowe, chleby czy bułki i ciastka tej marki.

Z kolei większość europejskich producentów już dawno odstawiło bezglutenową pszenicę. Schaer, Nutrifree, Doves Farm, ale także polskie Incola, Celiko czy Amarello w ogóle nie używają pszenicy do wyrobu bezglutenowych produktów. Nieznaczne ilości pszenicy bezglutenowej używa czeska firma Jizerske Pekarny (skrobia pszenna bezglutenowa obecna jest bodajże w 3-5 produktach).

Jeśli więc lekarz lub dietetyk zalecił wam odstawienie pszenicy, nie poprzestańcie na kupowaniu produktów bezglutenowych. Czytajcie etykiety, szukajcie znaczka z przekreśloną pszenicą lub produktów z napisem „nie zawiera pszenicy”.

 

KOMENTARZE (3)

Egzema 28/12/2022 22:30
Właśnie dziś zostałam uświadomiona w tym temacie. Jestem w szoku i naprawdę czuję się oszukana. Bo nie spodziewałam się, że jak jest znaczek, że coś jest bezglutenowe, to i tak wcisną tam pszenicę. Kupiłam sobie paluszki firmy Glutenex. Czułam, że boli mnie po nich lekko głowa, podobnie jak kiedyś po pszennych produktach. Ale sobie pomyślałam, nieee przecież to bezpieczne, bezglutenowe. W domu przeżyłam szok. Ja nawet nie byłam świadoma, że muszę nawet tutaj sprawdzić skład. Od miesięcy męczę się z egzemą na grzbietach dłoni. Właśnie się poprawiał ich stan. Jak się okaże, ze przez te zasrane paluszki mi się znowu pogorszy to się załamię. To naprawdę smutne, że nikomu nie można zaufać.
netsQuece 18/12/2020 16:35
cialis chez la femme NersJAtserse [url=https://bansocialism.com/]buy generic cialis online cheap[/url] Hawaffovacon Indian Pharmacy Online
Billy - Asystent zakupów 20/06/2016 17:37
Łatwiej będzie odróżnić produkty produkty bezglutenowe z pszenicą i bezglutenowe bez pszenicy gdy użyje się do tego aplikacji Billy - Asystent zakupów. Sam gluten rozróżniamy na 7 alergenów, więc można zaznaczyć wszystkie, a można niektóre. Jeśli zaznaczymy całą grupę "gluten" w ustawieniach to dzięki temu wyszukiwarka zrzuci na dół listy i oznaczy na czerwono te produktu, które są bezglutenowe ale zawierają pszenicę od tych bezglutenowych nie zawierających pszenicy (te będą na górze). Czy taka funkcja jest dla Bezglutenowców pomocna?
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się