Jeśli jesteś na diecie bezglutenowej z powodu nietolerancji pszenicy (uczulenie, alergia, nadwrażliwość itp.), to bądź ostrożny na zakupach. W Polsce wiele produktów bezglutenowych zawiera „odglutenioną” pszenicę. I choć są bezpieczne dla osób z celiakią, zaszkodzą pszennym alergikom.
Osobiście staram się unikać skrobi pszennej bezglutenowej, nadal obecnej w wielu polskich produktach bezglutenowych (Czesi, Włosi czy Słowacy niemal zupełnie wyeliminowali bezglutenową pszenicę z wyrobów bezglutenowych).
Choć w celiakii skrobia pszenna bezglutenowa jest bezpieczna, to z zasady nie lubię pszenicy jako takiej i wolę jej unikać.
Jeśli więc przechodzisz na dietę bezglutenową z powodu alergii na pszenicę, musisz starannie czytać etykiety bezglutenowych produktów. Nie wystarczy, że dostrzeżesz napis „produkt bezglutenowy” lub przekreślony kłos. Powinieneś uważnie przeczytać skład danego produktu i szukać oznaczeń typu: hydrolizowane białko roślinne, skrobia pszenna bezglutenowa, błonnik pszenny bezglutenowy. Jeśli są na etykiecie, dla własnego zdrowia odłóż produkt na półkę.
Dlaczego w ogóle w produktach bezglutenowych jest obecna skrobia pszenna bezglutenowa? Bo bezglutenowa pszenica (nawet ta pozbawiona glutenu – w postaci skrobi czy błonnika) doskonale poprawia strukturę wypieków, spulchnia wyroby, nadaje im lepszą konsystencję, lepiej przewodzi aromaty czy przyprawy. I dlatego producenci ją tak bardzo lubią. Na szczęście większość polskich firm bezglutenowych podczas wprowadzania na rynek nowych produktów stara się rezygnować z bezglutenowej pszenicy.
Np. firma Glutenex ma w ofercie mix vitalny bezglutenowy czy chleb vitalny bezglutenowy – właśnie pozbawione pszenicy. Ale nadal uważajcie na bułkę tartą bezglutenową, na makarony bezglutenowe, chleby czy bułki i ciastka tej marki.
Z kolei większość europejskich producentów już dawno odstawiło bezglutenową pszenicę. Schaer, Nutrifree, Doves Farm, ale także polskie Incola, Celiko czy Amarello w ogóle nie używają pszenicy do wyrobu bezglutenowych produktów. Nieznaczne ilości pszenicy bezglutenowej używa czeska firma Jizerske Pekarny (skrobia pszenna bezglutenowa obecna jest bodajże w 3-5 produktach).
Jeśli więc lekarz lub dietetyk zalecił wam odstawienie pszenicy, nie poprzestańcie na kupowaniu produktów bezglutenowych. Czytajcie etykiety, szukajcie znaczka z przekreśloną pszenicą lub produktów z napisem „nie zawiera pszenicy”.