Blog

8

Autyzm a dieta bezglutenowa

11/01/2017

Autyzm a dieta bezglutenowa

11/01/2017

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Wielu rodziców dzieci ze spektrum autyzmu jest przekonanych, że dieta bezglutenowa bardzo pomaga w leczeniu. Czy to prawda? Pomaga, czy raczej szkodzi? Mity na temat celiakii, diety bezglutenowej i autyzmu w wywiadzie na moim blogu rozwiała lek. Ewa Dobiała, psychiatra i psychoterapeuta. Gorąco zachęcam do zapoznania się z tą publikacją KLIK

A na spotkaniu w Zespole Szkół Specjalnych w Lesznie rozmawiałam z nauczycielami i rodzicami o diecie bezglutenowej w praktyce – na czym polega i jakie niesie ograniczenia. Podkreślałam również, że dieta bezglutenowa to dieta lecznicza, której nie należy wprowadzać bez badań, diagnozy i pomocy dietetyka klinicznego. 

Nauczycielka i mama

Pomysł zorganizowania spotkania wyszedł od mamy bezglutenowego nastolatka, która jednocześnie pracuje w Zespole Szkół Specjalnych w Lesznie. Beata od dawna nosiła się z tym projektem, ale pewną trudnością było zgranie terminów. Wreszcie, dzięki determinacji Beaty, udało się :). Nauczycielka zaprosiła na spotkanie m. in. Bezglutenową Mamę. Szczególnie cenne było to, że zaproszenie przyjęli rodzice dzieci z niepełnosprawnością – mimo śnieżnej zamieci przybyło ponad 20 osób.

Spotkaliśmy się dzisiaj, w środę 11 stycznia 2017 r. w kameralnym gronie, przy stołach zastawionych bezglutenowymi smakołykami. Organizatorki upiekły bezglutenowy chleb i bezglutenowe muffinki, przygotowały miód, masło, olej lniany i słodki dżem. Było domowo i bardzo sympatycznie.

Pamiętam podobne spotkanie w Piaskach koło Gostynia (Wielkopolska), które organizowały  tamtejsze Warsztaty Terapii Zajęciowej. Przy tej placówce powstawała wówczas grupa wsparcia dla rodziców. Jedna z mam opowiadała nam wtedy o znakomitych efektach leczenia dziecka z autyzmem dietą 3 x bez: mleka, jaj, cukru. Dziś jednak wiemy, że diety eliminacyjne to rodzaj przemocy wobec dzieci ze spektrum autyzmu KLIK.

Autyzm a dieta bezglutenowa – mit

Dziś – w 2020 r. wiemy już na pewno, że diety eliminacyjne, w tym dieta bezglutenowa, nie są formą wsparcia u osób ze spektrum autyzmu, ale mogą być dla nich przekleństwem i kolejnym ograniczeniem.

Gdy odbywało się wspomniane spotkanie w szkole w Lesznie, ta idea nie była jeszcze głośno wyrażana. Teraz na szczęście jest.

Niemniej jednak prezentacja Bezglutenowej Mamy nie dotyczyła medycznych aspektów, lecz diety bezglutenowej w praktyce. Opowiedziałam rodzicom, jakie produkty są zabronione w diecie bezglutenowej i czym można je zastąpić. Mówiłam o najczęstszych pułapkach i błędach, zarówno na zakupach, jak i w kuchni. Wspierały mnie dwie mamy, które w swoich domach prowadzą dietę bezglutenową.

  • Mamy dwie osobne maselniczki, ale dżem jest wspólny nasz i glutenowego męża – przyznała pani Iwona, która od kilku lat prowadzi bezglutenowy dom. Po chwili dodała ze śmiechem: – Mąż przestanie jeść dżem….

Nauczycielka i mama

Nie zachęcałam rodziców autystycznych dzieci do wprowadzenia diety bezglutenowej – nie mam ku temu kompetencji. Wskazywałam, że wprowadzać ją należy po konsultacji z lekarzem i w porozumieniu z dietetykiem (m. in. dlatego, że dieta bezglutenowa oparta na sklepowych produktach nie jest najzdrowsza (KLIKNIJ TUTAJ).

Od paru godzin jestem już w domu i kuruję się czosnkiem i imbirem. Tak, moja dzisiejsza prezentacja do ostatniej chwili stała pod znakiem zapytania (o czym nie wiedzieli nawet organizatorzy)… Otóż początki przeziębienia i silny ból głowy porządnie utrudniały myślenie i funkcjonowanie. Na szczęście apap postawił mnie na jako tako na nogi.

KOMENTARZE (8)

Mami 03/12/2018 22:55
No to co pisze bezglutenowa Mama to jest jest 100% prawda - każde dziecko jest inne, każdy przypadek różni się i wymaga indywidualnego podejścia. My mamy zalecenia dietetyczne z firmy Foodwise. Jak dietetyczka chce to robimy konkretne badania i wrzucamy wyniki na nasze konto na ich portalu. Potem mamy konsultacje i dostajemy zalecenia na konkretny miesiąc :) Czasami gotowe przepisy, czasami porady. Tak jak mówi autorka bloga, warto się skontaktować z dobrym specjalistą i powoli wprowadzać zalecenia, obserwując reakcje dziecka.
mama autysty 2 13/06/2018 07:27
Właśnie mam pytanie co do tej diety . Jak mam ją wyprowadzić jeżeli mój 3 latek uporczywie domaga sie zupek ze sloika które zawierają gluten? Pani doktor kazała nam odstawic wszystko co zawiera gluten ale nie wiem jak to zrobic gdyż na wszystkie pokarmy normalne reaguje odruchem wymiotnym. Pomocy juz nie mam pomysłów
Renata 05/11/2017 08:03
Warto poczytać na ten temat książkę Dieta Dobrych Produktów Ewy Witoszek. Tam autorka szczegółowo opisuje pozytywny wpływ takiej diety na dojrzewanie komórek nerwowych. Twierdzi ona także, że dieta bezglutenowa w wypadku dzieci autystycznych to także odstawienie wszelkich zbóż i pseudozbóż (jak np gryka, amarantus czy ryż) ponieważ dają one reakcje krzyżowe i w sumie podobne efekty jak jedzenie glutenu. Efekty krzyżowe może dawać w przypadku osób nietolerujących glutenu np jedzenie marchewki, jabłek albo miodu. Tak więc trzeba żmudnie ustalać dietę indywidualnie robiąc szczegółowe obserwacje. Także warzywa psiankowate, to jest ziemniaki, pomidory, papryka, bakłażan, nie mogą być jedzone codziennie .
Bezglutenowa Mama 05/11/2017 22:40
W ogóle dietę najlepiej komponować indywidualnie - w zależności od wieku, chorób, zawodu, trybu życia.
Mama 25/10/2017 18:36
Szanowna Pani Marto. Jak Pani zauważyła - nie jest Pani ekspertem od autyzmu. Rodzicce zaś widza co chcą. Jednym pomaga dieta, innym wlewy z domestosa, jeszcze innym terapia z muzyki z mis tybetańskich. Większości zas regularna i żmudna terapia. Dzieci z autyzmem w większości są bardzo wybiórcze jesli chodzi o pokarmy. Odstawiając im gluten czy cokolwiek - odstawiamy im jeden pokarm z reguły, który jedzą. I szkoda, że o tym akurat nie ma Pani pojęcia
Bezglutenowa Mama 27/10/2017 07:53
W tej kwestii opieram się głównie na doświadczeniach rodziców - niektórzy widzą efekty stosowania diety, inni nie. Może być też tak, że niektóre dzieci z autyzmem mają jednocześnie niezdiagnozowaną celiakię - i stąd efekty po stosowaniu diety bezglutenowej. Są też lekarze i dietetycy, którzy zalecają tę dietę dzieciom z autyzmem - i czynią to nie dla mody, lecz w oparciu o swoją wiedzę. A ja - jak podkreśliłam - nikogo nie zachęcam do przejścia na dietę bez wskazań lekarskich.
mama autysty 16/01/2017 00:08
dziękuję za ten wpis, jestem mamą autysty - od ponad pół roku na diecie 3 x bez. Do zobaczenia na warsztatach w sobotę;)
Bezglutenowa Mama 16/01/2017 13:14
Do zobaczenia w sobotę :)
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się