Blog

2023 r. - drożeje żywność bezglutenowa, więc warto polować na promocje

03/01/2023

2023 r. - drożeje żywność bezglutenowa, więc warto polować na promocje

03/01/2023

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Co robić, gdy drożeje żywność bezglutenowa?

Niestety spełnia się czarny scenariusz, że na początku 2023 r. podrożeje jedzenie bezglutenowe. Pierwsze oznaki już widać na półkach sklepowych, a to dopiero początek. Kolejne podwyżki cen żywności bezglutenowej są efektem kryzysu gospodarczego w Polsce, inflacji, wojny w Ukrainie oraz pandemii Covid-19.

Do niedawna producenci bezglutenowi zmniejszali swoje marże, by drastycznie nie podnosić cen, ale to nie może trwać w nieskończoność, bo zbankrutują. Zresztą, niektóre firmy już zakończyły działalność....

Po raz pierwszy od wielu lat podrożały produkty bezglutenowe włoskiej marki Schär. W drogeriach Rossmann chleby są droższe o złotówkę, a mąka chlebowa o 2 zł. Pocieszający jest jedynie fakt, że nie znikną promocje, choć będzie ich mniej, niż dotychczas. Właśnie w Rossmannie aż kilka produktów ma super cenę.

Czytaj: będzie coraz drożej, czyli podwyżki cen żywności bezglutenowej w 2021 r.

Podwyżka chleba o 1 zł

Jeszcze w listopadzie 2022 r. chleby bezglutenowe 250 g - Pan Blanco, Pan Rustico, Pan Mulrigrano Dr. Schär -  kosztowały w Rossmannie w standardowej cenie (bez promocji) - 7,49 zł. W styczniu te same chleby kosztują już 8,49 zł.

Trzeba przyznać, że od wielu lat to pierwsza zauważalna podwyżka produktów tej marki. Na razie nie wiadomo, czy podwyżka pochodzi od producenta, czy wprowadziła ją sieć Rossmann. Dostrzeżemy to dopiero, gdy wzrosną (lub nie) ceny produktów marki Dr. Schär w innych sieciach czy sklepach internetowych. 

Skoro drożeje żywność bezglutenowe, jeszcze bardziej warto wypatrywać w sklepie promocji.

Podwyżka chleba o 1 zł

W listopadzie 2022 r. ten sam chleb kosztował w Rossmannie o 1 zł taniej

Taniej już było

Jak wspomniałam, do tej pory producenci bezglutenowi starali się nie obciążać klientów z celiakią podwyżkami surowców, prądu, gazu itp. Teraz coraz częściej są zmuszeni doliczyć te podwyżki do ceny produktu na półce. Inaczej nie przetrwają kryzysu. 

Na co dzień robimy zakupy w marketach lub w sklepach internetowych, ale w tych ostatnich trudno liczyć na duże rabaty. Te znajdziemy najczęściej w marketach, które zywnośc bezglutenową kupują od producentów dużo taniej, niż właściciele małych sklepików. 

Gdzie szukać tych promocji? Najczęściej są w Rossmannie, ale to też złudne. 

Taniej już było

Chleb Pan Blanco kosztuje w tej drogerii na co dzień 8,50 zł, a tylko w czasie krótkiej promocji cena spada do 6 zł. Tymczasem sklep internetowy Jedzbezglutenu.pl cały czas sprzedaje ten sam chleb za 6 zł. Tyle tylko, że w sklepie internetowym trzeba doliczyć koszty wysyłki, chyba że złożymy zamówienie powyżej kwoty 150 zł.

Galeria zdjęć: przykłady promocji z sieci Rossmann, Lidl, Netto

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się