Nasza kilkutygodniowa zabawa fotograficzna dobiegła końca. Jury wybrało pięć najciekawszych zdjęć i przyznało równorzędne nagrody ich autorom – dzieciom i studentom na diecie bezglutenowej. Przyznam, że dawno nie widziałam tylu apetycznych, różnorodnych i zdrowych potraw bez glutenu.
Tak, życie na naszej diecie jest bardzo smaczne …. A do tego warto brać udział w konkursach!
Konkurs fotograficzny „Na talerzu bez glutenu” zorganizowała Bezglutenowa Mama we współpracy z firmą Schaer, włoskim liderem na europejskim rynku żywności bezglutenowej.
Zadanie konkursowe było proste: podczas wakacyjnych podróży po Polsce i świecie wystarczyło zrobić amatorskie zdjęcie bezglutenowego dania (śniadania, obiadu, kolacji lub deseru), serwowanego w restauracji, pensjonacie czy barze. Nasza zabawa dla dzieci i studentów (do 26. roku życia) trwała do 30 września br.
Jury zgodnie z regulaminem wybrało pięć najciekawszych zdjęć. Ich młodzi autorzy w najbliższych tygodniach otrzymają prosto ze słonecznych Włoch nagrody – atrakcyjne paczki z bezglutenowymi produktami, ufundowane przez firmę Schaer.
Zwycięzcy, którzy oprócz glutenu muszą unikać także innych alergenów (kukurydzy, mleka, laktozy, kakao itp.) mogą być spokojni: firma Schaer w swojej ofercie znajdzie sporo ciekawych produktów, które uwzględnią specjalne potrzeby nagrodzonych osób.
A oto szczęśliwcy: Julia z Działdowa, Emilka z Wrocławia, Lena z Chęcin, Daria z Warszawy oraz Emilka z Leszna.
Piętnastoletnia Julia Szymańska z Działdowa (województwo warmińsko – mazurskie) chodzi do gimnazjum, ma celiakię i na diecie bezglutenowej jest od 1. roku życia. Życie bez glutenu nie ogranicza jej w wyjazdach – Julia podczas tegorocznych wakacji była na Mazurach w ośrodku edukacji ekologicznej „Wilga”.
– Po raz pierwszy spotkałam się z tak wspaniałym podejściem do mojej diety – podkreśla Julia Szymańska. – Panie w kuchni wymyślały dla mnie cudowne dania, a nawet piekły mi chlebek i bułki. Wiedziały, że przyjedzie taka „wymagająca” osoba i świetnie się do tego przygotowały.
Julia nadesłała na konkurs zdjęcie placków kukurydzianych, usmażonych z mąki, mleka, jaj i soli. Trzy placki ułożone są warstwowo, przełożone sosem śmietanowo – musztardowym, szpinakiem, papryką oraz cebulką.
– Po raz pierwszy na takim wyjeździe najadłam się do syta. I tym razem to inni zazdrościli mi wymyślnych, smacznych posiłków – cieszy się Julia.
Piętnastolatka zrobiła zdjęcie nie wiedząc, że przydadzą się na konkurs. Wysłała je telefonem mamie, by nie martwiła się o menu córki.
Emilka Ociepka z Wrocławia ma 7 lat, a na diecie bezglutenowej z powodu celiakii jest od trzeciego roku życia. Siedmiolatka wraz z rodzicami często wyjeżdża.
Jej dzielna mama do bagażnika pakuje wtedy torby i kartony pełne bezglutenowego jedzenia: mąki, bułki, makarony, wędliny i wszelkie dodatki.
Oczywiście, jak każda bezglutenowa mama, nigdy nie zapomina o słodyczach dla Emilki: o bezglutenowych precelkach, babeczkach, zbożowych wafelkach, a także o jedynych w swoim rodzaju, bezglutenowych ciasteczkach a’la Oreo: Disco Ciok lub Mini Sorisi.
– Dieta bezglutenowa w niczym nas nie ogranicza – zapewnia mama Emilki.
Rodzice Emilki przeszli wraz z nią na dietę bezglutenową. Od kilku więc lat w ich domu nie ma glutenu. Podobnie jest na wakacjach: rodzina wyjeżdża tylko do miejsc, które należą do programu Menu bez Glutenu (www.menubezglutenu.pl) albo na wczasy, podczas których samodzielnie gotuje z bezglutenowych produktów.
– Jeśli zdarza nam się jadać w nowych miejscach, wybieramy lokale polecane na internetowych forach lub blogach bezglutenowych – dopowiada mama Emilki. – Upewniamy się także, że szef kuchni oraz kelnerzy znają zasady bezglutenowej kuchni.
Emilka na nasz konkurs nadesłała zdjęcie turbota z grilla, którego zamówiła w smażalni Fala na Helu. Siedmiolatka spędzała tam tegoroczne wakacje z rodzicami.
Szesnastoletnia Lena Kułagowska z Chęcin (województwo świętokrzyskie) jest na diecie bezglutenowej od wakacji 2014 r. Na konkurs „Na talerzu bez glutenu” nadesłała zdjęcie bezglutenowego sufletu czekoladowego z porcją bezglutenowych lodów. Lena degustowała takie smakołyki w Calimero Cafe w Kielcach. Kawiarnia należy do programu Menu bez Glutenu, prowadzonego przez Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.
Calimero serwuje pyszne domowe ciasta, m. in. wspomniany już suflet czekoladowy, ciepłe czekolady, różne rodzaje kaw, a także sałatki.
Słodki raj – tak swoje konkursowe zdjęcie zatytułowała dziewięcioletnia Emilka Modrzyńska z Leszna (województwo wielkopolskie). Jury bezglutenowego konkursu „Na talerzu bez glutenu” nie miało złudzeń: tak właśnie wygląda bezglutenowe niebo :).
Na fotografii widzimy fantazyjne babeczki z bitą śmietaną i kolorowymi owocami oraz dwa rodzaje ciast. Oba są przekładane kremami i oblane polewą.
Ależ nam Emilka narobiła apetytu…. Takie pyszności leszczynianka zajadała na Węgrzech, podczas bezglutenowych wakacji z rodziną.
– Od kucharza dostałam przepis na ciasto z polewą czekoladową – zdradza Emilka. – Jest ono przekładane dżemem morelowym oraz mielonymi orzechami. Ciasto jest upieczone na mące firmy Schaer, które i mojej mamie najlepiej sprawdza się w wypiekach.
Emilka na diecie bezglutenowej jest od roku. Gdy wykryto u niej celiakię, jej mama Elżbieta zrezygnowała czasowo z pracy. Uznała, że tylko tak zdoła poznać, a potem udoskonalić tajniki bezglutenowej kuchni.
Śniadanie z lokalu „Pierwszy Rząd” w Warszawie chętnie jadałabym codziennie w swoim domu :). Kolorowe, zdrowe, smaczne i pełne wartości odżywczych. No i bezglutenowe, w pełni bezpieczne, bo lokal należy do ogólnopolskiego programu Menu bez Glutenu. Zdjęcie swojego bajecznego talerza nadesłała 24-letnia Daria Kostrzewska, studentka z Warszawy.
– Takie śniadania kawiarnia „Pierwszy Rząd” serwuje w każdą sobotę i niedzielę – zachwala Daria.
Na jej talerzu znalazły się: jajka, zielona fasolka z sezamem, sałatka z ogórków, rzodkiewki i czarnuszki. Do tego bezglutenowy, świeżo upieczony chleb, babeczki na ostro (z bezglutenową kiełbasą i warzywami), papryka i pasty (m. in. z bakłażana).
Daria od dziesięciu lat ma rozpoznaną celiakię i jest na diecie bezglutenowej. Lubi gotować, ale jeszcze nie zaprzyjaźniła się z piekarnikiem i pieczeniem chlebów czy bułek. – Nadejdzie taki moment, kiedy zacznę piec bezglutenowe chleby. Może znajdę na to czas po skończeniu studiów? – zastanawia się Daria.
Uwielbia zdrową kuchnię, pełną warzyw, owoców, ale i mięsa i ryb, a więc białka, które jest niezbędne w diecie bezglutenowej.
Nadesłaliście naprawdę apetyczne i ciekawe zdjęcia. Dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy zwycięzcom. Ze względów logistycznych paczki od firmy Schaer otrzymacie dopiero za kilka tygodni, za to prosto z Włoch. Poza tym… czekanie tylko wzmaga apetyt, prawda? Zdradzę tylko, że paczki będą bardzo atrakcyjne, smaczne i pełne niespodzianek.
Cieszy nas również fakt, że dieta bezglutenowa nie ogranicza was w podróżach, spotkaniach z przyjaciółmi i wyjazdach na wakacje. Dbają o to producenci bezglutenowej żywności, ale i restauracje, hotele czy pensjonaty, biorące udział w programie Menu bez Glutenu.
Firmie Schaer oraz Panu Jackowi Boraśowi, dyrektorowi polskiego oddziału firmy Schaer w Polsce serdecznie dziękuję za współorganizację bezglutenowego konkursu „Na talerzu bez glutenu”.