W moim rodzinnym domu na Wielkanoc nie jadało się mazurków, a tym bardziej nikt nie wyczarowywał dla mnie bezglutenowego mazurka.
Smak tego ciasta poznałam więc zupełnie niedawno, gdy zaczęłam je piec na życzenie naszej Zosi. No, kruche ciasto nie jest może moją najlepszą stroną, ale ostatnich kilka mazurków wsuwaliśmy, aż nam się uszy trzęsły….
– 250 g Mix C Schaer;
– jajko;
– 100 g cukru;
– 125 g zimnego masła;
– skórka otarta z wyparzonej cytryny;
– marmolada bez glutenu;
– do ozdoby: płatki migdałów, suszone morele, żurawina, orzechy;
Masa krówkowa:
– puszka masy krówkowej bez glutenu;
Masa marcepanowa:
– 200 g masy marcepanowej bez glutenu;
– białko jaja;
– 10 ml rumu (opcjonalnie);
Na stolnicę wsyp przesianą mąkę, utwórz wgłębienie. Włóż tam masło pokrojone na kawałki, jajko, cukier i skórkę cytrynową. Zagnieć ciasto, uformuj kulę, owiń ją folią i wstaw do lodówki na co najmniej godzinę. Małą formę (20×15 cm) wysmaruj masłem i wyłóż papierem do pieczenia. Piekarnik nastaw na 180 stopni C (termoobieg). Potem rozwałkuj ciasto między dwoma arkuszami papieru do pieczenia. Przełóż je do foremki. Nakłuj ciasto widelcem. Wstaw do piekarnika na 15 minut.
Wymieszaj składniki na masą marcepanową, nałóż ją do rękawa cukierniczego z dekoracyjną końcówką i na obwodzie spodu szprycuj rozetki. Blachę ponownie wstaw do piekarnika ustawionego 180 stopni C (termoobieg) i piecz przez 12-14 minut, aż nabierze złotego koloru. Ostudź.
Masę krówkową podgrzej na małym ogniu. W razie potrzeby rozbij trzepaczką grudki. Spód ciasta posmaruj marmoladą. Masę przełóż na ciasto, posmaruj wierzch. Udekoruj wg uznania.
Mazurek najlepiej smakuje schłodzony – przynajmniej ta wersja z masą krówkową. Myślę, że żadna bezglutenowa Wielkanoc nie obędzie się bez tego smakołyku…
Wielkanocny mazurek bez glutenu przygotujemy także w sobotę 21 marca na warsztatach bezglutenowych w Pile. Wśród potraw znajdą się także: bezglutenowy żurek ekspresowy, chlebki do święconki, bagietki, pasztet wielkanocny, bezglutenowe tiramisu i… kilka innych potraw.
Jeśli zależy nam na upieczeniu prawdziwie kruchego mazurka, powyższy przepis lekko zmodyfikujmy: ręcznie zagniećmy wszystkie składniki ciasta, uformujmy kule, owińmy ją folią i wstawmy do lodówki na co najmniej godzinę. Piekarnik nastawmy na 180 stopni C. Potem rozwałkujmy między dwoma arkuszami papieru do pieczenia i przełóżmy do kwadratowej małej formy wysmarowanej masłem i wyłożonej papierem do pieczenia.
Nakłujmy widelcem w wielu miejscach. Dookoła ułóżmy „płotek” dla masy krówkowej, np. z orzechów laskowych czy włoskich, z żurawiny itp. Wstawmy formę do piekarnika na około 20-25 minut – do zrumienienia. Wyjmijmy foremkę, a gdy ciasto ostygnie, wylejmy do wnętrza „płotka” ciepła masę krówkową, ozdóbmy dowolnie ;) Ciasto będzie idealnie kruche.