Blog

11

Uwaga na bezglutenowe torty i ciasta

10/03/2017

Uwaga na bezglutenowe torty i ciasta

10/03/2017

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Moda na dietę bezglutenową czasem może szkodzić osobom chorym na celiakię i stosującym dietę bezglutenową z innych przyczyn zdrowotnych. Oto lokalna cukiernia na plakatach reklamuje swoje bezglutenowe torty, mimo że nie ma osobnej hali i stosownych procedur. Zamawiający takie torty mogą zaszkodzić osobom chorym na diecie bezglutenowej.

Reklama na plakacie

W witrynie sklepu firmowego lokalnej cukierni z Wielkopolski zauważyłam plakat reklamujący torty. Cytuję: „możesz zamówić tort nie tylko dla dzieci alergicznych, ale również dla tych, którzy MUSZĄ (duża czcionka – przyp. aut.) przestrzegać diety bezcukrowej, bezmlecznej lub bezglutenowej albo innych diet eliminacyjnych”.

Nie zdziwiło mnie, że ta piekarnia i cukiernia, znana jako zakład produkujący glutenowe wypieki, oferuje produkty bezglutenowe. Bowiem już kilka lat temu miałam wiele sygnałów od osób, którzy w sklepie firmowym tej piekarni kupowali „bezglutenowe chleby kukurydziane”, wypiekane z mąki…. PSZENNEJ i kukurydzianej. No, ale od tamtego czasu minęło trochę czasu, więc łudziłam się, że technolog firmy i marketingowcy zdobyli szczegółowe informacje na temat produktów bezglutenowych. I chyba się myliłam….

Ograniczona ilość glutenu?

Zadzwoniłam do piekarni z pytaniem o tort bezglutenowy. Usłyszałam wówczas, że te torty NIE SĄ jednak bezglutenowe, ale o „ograniczonej ilości glutenu”. Zdziwiłam się, bowiem żadne przepisy nie uwzględniają określenia „ograniczona ilość glutenu”. W przepisach używa się terminów „produkt bezglutenowy” lub „o bardzo niskiej zawartości glutenu”, co oznacza produkty zawierające DO 100 ppm glutenu.

  • Cały surowiec użyty do produkcji tortów z ograniczoną ilością glutenu jest bezglutenowy – wyjaśniała moja rozmówczyni z piekarni-cukierni. – Nie oferujemy jednak ściśle bezglutenowych tortów, bo musielibyśmy mieć osobną halę, samochody dostawcze, miejsca sprzedaży. Dajemy po prostu możliwość klientom, którzy nie mogą glutenu z przyczyn chorobowych.
  • Ale na plakacie reklamujecie państwo torty dla osób, które MUSZĄ przestrzegać diety bezglutenowej, czyli także dla tych z celiakią – zaprotestowałam.
  • Nie, nam chodzi o osoby, które mają nietolerancje glutenu, a nie celiakię. A co jest na plakacie, to nie wiem, ja za to nie odpowiadam. Ale mamy klientów, którzy dla osób z celiakią zamawiają u nas torty na własną odpowiedzialność i są zachwyceni. 

Tylko z pewnego źródła

Bezglutenowa mama zachęca jednak, by osoby chore na celiakię lub przestrzegające ŚCISŁEJ diety bezglutenowej  z innych zdrowotnych przyczyn, nie kupowały i nie jadły ciast z niepewnych źródeł. Pewne źródło to takie, które albo jest w programie Menu bez Glutenu i ma pozytywne opinie internautów albo polecane przez osoby naprawdę znające temat ścisłej diety bezglutenowej. Jeśli jesteście z Wielkopolski lub okolic, Bezglutenowa mama ma jedno zaufane miejsce pod Poznaniem. Magda, mama bezglutenowego Michałka i żona bezglutenowego Piotra piecze w swoim bezglutenowym domu pyszne i piękne ciasta oraz torty bezglutenowe. Naprawdę bezglutenowe.

KOMENTARZE (11)

Aga 28/12/2017 21:28
W Kazimierzu nad Wisłą jest kawiarnia bezglutenowa z pysznymi tortami. Kelnerka twierdzila ze wszystkie torty sa bezglutenu a niektóre dodatkowo bez laktozy lub bez cukru a to dlatego, ze właściciel jest na takiej diecie
Bezglutenowa Mama 29/12/2017 10:35
Chętnie tam zerknę przy okazji pobytu, ale z doświadczenia wiem, że w zwykłej cukierni nie udaje się wypiekać bezglutenowych ciast. Chyba, że właściciel ma celiakię, jest na ścisłej diecie i jest świadom zanieczyszczeń krzyżowych i te ciasta wypieka w domu, trzyma je w kawiarni w osobnej szafce, ma osobne łopatki do nabierania ciasta itp...
Magda 01/02/2018 20:02
Co do kawiarni w Kazimierzu - potwierdzam bezglutenowość. Jak ja miałam przyjemność tam być, dostępne były jedynie ciasta bezglutenowe, obsługa była doskonale obeznana gdzie jest gluten i laktoza. Czułam się dobrze, a mam celiakię z wyraźnymi objawami z przewodu pokarmowego. Polecam :)
Maria 23/03/2017 14:45
Dzień dobry, czy mogę prosić o namiary na panią Magdę spod Poznania?
Iwona 10/03/2017 13:30
Zgłaszajcie to w Stowarzyszeniu !
Bezglutenowa Mama 12/03/2017 17:11
Zgadza się - trzeba zgłaszać.
Mama również 10/03/2017 12:23
Dobrze wiedzieć , to już któraś informacja, ze lokale z Menu bez Glutenu chyba tylko na czas szkolen były bezglutenowe , a potem samo zycie
Bezglutenowa Mama 12/03/2017 17:10
Nie można wszystkich mierzyć jedną miarą. Osobiście znam miejsca, które są w 100% bezpieczne, np. Willa Wzgórze Poręba czy Tajemniczy Ogród we Frydmanie.
Joanna 10/03/2017 10:24
Nie wyobrażam sobie naszej sytuacji, gdybyśmy pojechali tam na 2 tygodnie bez własnych słoików. Sytuacja miała miejsce latem 2016. Hotel przed którym przestrzegam innych to: Centrum Konferencyjno Rekreacyjne MOLO w Smardzewicach.
Joanna 10/03/2017 10:21
Program "menu bez glutenu" mnie rozczarował. Z tego programu wybraliśmy hotel na wakacje. W ostatniej chwili spanikowaliśmy i pojechaliśmy do apartamentu z własną kuchnią niedaleko. Do hotelu wybraliśmy się na test obiadowy, żeby zweryfikować hotel pod kątem kolejnych wakacji. Na prośbę o naleśniki bezgluetowe kelnerka wróciła z informacją od kucharza, że będą orkiszowe. Poprosiliśmy kucharza na rozmowę, w ktorej okazało się, że nasza córka nie jest w stanie zjeść tam nieczego, a wiedza kucharza jest żadna. Zastanawiam się, jak są weryfikowane obiekty z tej listy.
Bezglutenowa Mama 12/03/2017 17:09
Joanno, czy zgłosiłaś tę sprawę do Stowarzyszenia, które prowadzi program Menu bez Glutenu? Dopóki takie sygnały tam nie dotrą, nie można podjąć interwencji.
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się