Blog

9

Te mąki nie są bezglutenowe

02/01/2018

Te mąki nie są bezglutenowe

02/01/2018

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Wbrew pozorom mąki, które wydają się bezglutenowe (tak jak te na zdjęciu), wcale nie są bezpieczne dla osób z celiakią i na diecie bezglutenowej. Co gorsze, nie wiedzą o tym kucharze ani kelnerzy, często nawet dietetycy. A w czym tkwi problem? Skąd gluten w mące kukurydzianej, ziemniaczanej czy gryczanej? Przecież ziemniaki ani kukurydza nie zawierają glutenu. Pisałam o tym wielokrotnie: jednorodne mąki ze zbóż bezglutenowych są przetwarzane i pakowane w tych samych halach, gdzie pyli mąka pszenna, żytnia, orkiszowa. Badania wykazały, że w takich pseudobezglutenowych mąkach glutenu jest bardzo dużo…

Czystość surowca i pomieszczeń

Wielokrotnie badania wykazały, że mąki jednorodne i naturalnie bezglutenowe (np. gryczana, kukurydziana, ryżowa, ziemniaczana), powszechnie dostępne w marketach i sklepach, zawierają nawet 300-500 ppm glutenu (norma dla chorych na celiakię wynosi 20 ppm). Tak zanieczyszczone mąki są zabronione w diecie chorych na celiakię, a także w diecie osób z alergią na pszenicę czy inne glutenowe zboża. Niestety, nadal część firm nie oznacza właściwie tych mąk. Na wielu etykietach nie znajdziemy ostrzeżenia, że produkt może zawierać gluten, mimo że ten sam producent wytwarza mąkę orkiszową czy żytnią.

Niestety, wielu kucharzy, nawet dietetyków nie ma o tym pojęcia. Trudno się więc dziwić, że nie widzą o tym również osoby z celiakią tuż po diagnozie czy rodzice dzieci na diecie bezglutenowej, a także ich babcie, ciocie, wychowawczynie w przedszkolu. Stąd tak ważne jest uświadamianie specjalistów i bliskich: nie każda mąka kukurydziana czy gryczana jest bezglutenowa. Jak więc wybrać odpowiednią i bezpieczną mąkę bezglutenową

Jak wybrać bezpieczną mąkę bezglutenową?

Mąka bezglutenowa, bezpieczna w diecie osób z celiakią, jest wytwarzana w specjalnych warunkach, regularnie badana i odpowiednio przechowywana. Oczywiście są to produkty droższe niż powszechnie dostępne mąki glutenowych producentów. Na etykiecie znajduje się wyraźne oznaczenie „produkt bezglutenowy”. Takie mąki powinny stać na regałach z dala od mąk glutenowych. Od niedawna jednorodne mąki bezglutenowe oferuje wielu polskich producentów żywności bezglutenowej, m. in. Glutenex, Amarello czy Incola. W internetowych sklepach możemy kupić bezglutenowe mąki: ryżową, kukurydzianą, gryczaną, owsianą, jaglaną, ale i bardziej egzotyczne: z quinoa, sorgo czy teff. To mąki wartościowe, pełne odżywczych składników, cenne w diecie bezglutenowej dzieci i dorosłych. Warto po nie sięgać jak najczęściej, np. do przygotowania bezglutenowych naleśników ryżowych czy chleba gryczanego. Niestety – o tym pisałam wielokrotnie – z jednorodnych mąk bezglutenowych nie upieczemy puszystych bułeczek, mięciutkich pączków, placka drożdżowego czy elastycznego chleba bezglutenowego. Zamiast mąki pszennej musimy w tym przypadku użyć bezglutenowych mixów – KLIKNIJ, czyli specjalnych mieszanek mąk i substancji zagęszczających.  

KOMENTARZE (9)

Swojska Piwniczka 18/01/2022 06:06
Dzień dobry, Drodzy Państwo z doświadczenia jakie posiadamy, możemy Państwu przekazać iż tylko produkty ze znaczkiem przekreślonego kłosa dają 99% gwarancję na bezpieczeństwo produktu że jest on bezglutenowy, celowo napisaliśmy że 99% ponieważ z doświadczenia wiemy że i produkty bezglutenowe czasami wycofywane są z obrotu przez służby , bo po kontroli zawierają w sobie jakieś części glutenu. Niemniej jednak Mąki bezglutenowych producentów mielone są w młynach bezglutenowych, czyli takich gdzie mieli się tylko mąki bezglutenowe. Następnie taka mąka trafia do producenta, który musi mieć linie produkcyjna czy konfekcyjną z zapewnioną czystością bezglutenową. Wszystkie inne mąki, które naturalnie są bezglutenowe, czyli między innymi mąka gryczana, mąka ryżowa, mąka kukurydziana itp. pomimo swojej bezglutenowości mogą zostać zanieczyszczone krzyżowo, czyli poprzez zmieszanie produktu bezglutenowego z tym zawierającym gluten, może do tego dojść na etapie, mielenia, przechowywania, konfekcji. Najczęściej producenci dbają o to aby zachować czystość i jednorodność danego produktu, niemniej jednak pyłki mąk glutenowych fruwają po zakładzie, i mogą dostać się do produktu bezglutenowego i go zanieczyścić. Niewielkie zanieczyszczenie glutenem, nie jest niebezpieczne dla osób, które stosują dietę bezglutenową ze względów zdrowotnych, ale nie chorują na celiakię, dla osób z silną reakcją alergiczną, nawet niewielkie ilości glutenu mogą stanowić problem, dlatego warto w ich przypadku kupować produkty bezpieczne.
Marta Krzyżanowska-Sołtysiak 07/02/2022 11:19
Zgadza się, właśnie to napisałam: kupujemy tylko produkty oznaczone napisem: PRODUKT BEZGLUTENOWY
Asia 07/12/2020 11:58
Jeżeli ktoś ma silną celiakię, to powinien dla bezpieczeństwa kupować mąki typowo bezglutenowe z przekreślonym kłosem. Osoby, które ograniczają gluten mogą z powodzeniem używać innych zamienników. Mając mąkę np. pszenną na magazynie, producent musi umieszczać informacje, że produkt zawiera gluten, a tak na prawdę nie jest przecież on dosypywany do tego produktu, nawet nie musi mieć styczności z tym produktem.
Marcin 05/12/2020 08:25
Czy moze Pani podać źródło tych badań?
Alfasail 14/08/2019 10:59
Powiem tak. Jak ktoś wierzy w teorie spiskowe to uwierzy też że wyłysieje od technologi 5G, w gluten z fabryki (bo nie wie że mąka jest produkowana w MŁYNIE a nie w fabryce), w teorię plaskiej ziemi a także w to że porwało go UFO. Oraz w absolutną prawość rządu PiS...
janek 15/01/2021 08:48
Gdybyś miał alergię lub celiakię to byś takich głupot nie pisał...
Bezglutenowa Mama 27/08/2019 14:04
Osoby z celiakią nie mają wyboru - to nie kwestia wiary, ale badań.
tyhrtyrtyrtgy 23/11/2018 02:40
Skąd takie informacje?? Mąki są pakowane w fabrykach, w których są produkowane!!! Mąki ziemniaczanej nie otrzymuje się poprzez mielenie ziemniaków we młynach!!!! Nie ma takiej opcji, żeby w jakiejś "pakowalni" czy "rozważalni" z jakichś worków do torebek przepakowywano mąkę różnego pochodzenia! Zwłaszcza, jeśli te mąki miały możliwość mieszania się ze sobą! To jest ABSURD! A nawet, powtarzam NAWET GDYBY tak było, to byłyby to ilości śladowe. Dosłownie mikrogramy na każdy zapakowany kilogram.
Bezglutenowa Mama 26/11/2018 15:56
Mylisz się - w tych samych fabrykach pakuje się mąkę gryczaną, pszenną, bułkę tartą itd. - dlatego mąki "naturalnie" bezglutenowe zawierają całkiem sporo glutenu....
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się