Wbrew pozorom mąki, które wydają się bezglutenowe (tak jak te na zdjęciu), wcale nie są bezpieczne dla osób z celiakią i na diecie bezglutenowej. Co gorsze, nie wiedzą o tym kucharze ani kelnerzy, często nawet dietetycy. A w czym tkwi problem? Skąd gluten w mące kukurydzianej, ziemniaczanej czy gryczanej? Przecież ziemniaki ani kukurydza nie zawierają glutenu. Pisałam o tym wielokrotnie: jednorodne mąki ze zbóż bezglutenowych są przetwarzane i pakowane w tych samych halach, gdzie pyli mąka pszenna, żytnia, orkiszowa. Badania wykazały, że w takich pseudobezglutenowych mąkach glutenu jest bardzo dużo…
Wielokrotnie badania wykazały, że mąki jednorodne i naturalnie bezglutenowe (np. gryczana, kukurydziana, ryżowa, ziemniaczana), powszechnie dostępne w marketach i sklepach, zawierają nawet 300-500 ppm glutenu (norma dla chorych na celiakię wynosi 20 ppm). Tak zanieczyszczone mąki są zabronione w diecie chorych na celiakię, a także w diecie osób z alergią na pszenicę czy inne glutenowe zboża. Niestety, nadal część firm nie oznacza właściwie tych mąk. Na wielu etykietach nie znajdziemy ostrzeżenia, że produkt może zawierać gluten, mimo że ten sam producent wytwarza mąkę orkiszową czy żytnią.
Niestety, wielu kucharzy, nawet dietetyków nie ma o tym pojęcia. Trudno się więc dziwić, że nie widzą o tym również osoby z celiakią tuż po diagnozie czy rodzice dzieci na diecie bezglutenowej, a także ich babcie, ciocie, wychowawczynie w przedszkolu. Stąd tak ważne jest uświadamianie specjalistów i bliskich: nie każda mąka kukurydziana czy gryczana jest bezglutenowa. Jak więc wybrać odpowiednią i bezpieczną mąkę bezglutenową?
Mąka bezglutenowa, bezpieczna w diecie osób z celiakią, jest wytwarzana w specjalnych warunkach, regularnie badana i odpowiednio przechowywana. Oczywiście są to produkty droższe niż powszechnie dostępne mąki glutenowych producentów. Na etykiecie znajduje się wyraźne oznaczenie „produkt bezglutenowy”. Takie mąki powinny stać na regałach z dala od mąk glutenowych. Od niedawna jednorodne mąki bezglutenowe oferuje wielu polskich producentów żywności bezglutenowej, m. in. Glutenex, Amarello czy Incola. W internetowych sklepach możemy kupić bezglutenowe mąki: ryżową, kukurydzianą, gryczaną, owsianą, jaglaną, ale i bardziej egzotyczne: z quinoa, sorgo czy teff. To mąki wartościowe, pełne odżywczych składników, cenne w diecie bezglutenowej dzieci i dorosłych. Warto po nie sięgać jak najczęściej, np. do przygotowania bezglutenowych naleśników ryżowych czy chleba gryczanego. Niestety – o tym pisałam wielokrotnie – z jednorodnych mąk bezglutenowych nie upieczemy puszystych bułeczek, mięciutkich pączków, placka drożdżowego czy elastycznego chleba bezglutenowego. Zamiast mąki pszennej musimy w tym przypadku użyć bezglutenowych mixów – KLIKNIJ, czyli specjalnych mieszanek mąk i substancji zagęszczających.