Blog

Tak powstaje moja bezglutenowa książka kucharska

01/11/2020

Tak powstaje moja bezglutenowa książka kucharska

01/11/2020

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Wiele wskazuje na to, że właśnie taki kształt przybierze moja bezglutenowa książka kucharska „W kuchni Bezglutenowej Mamy”. Po wielu próbach nasz zespół zdecydował się na ten projekt graficzny, ale zależy mi na Twojej opinii i pomysłach. Oto kilka pytań zarówno o grafikę, jak i o zawartość bezglutenowej książki kucharskiej. Jakie przepisy chciałabyś tam znaleźć? Jakie porady i wskazówki? To ostatni moment, bo finiszujemy 😎 Książka ukaże się przed Wielkanocą, w drukarni mamy już zarezerwowany termin. Prace trwają od prawie dwóch lat, a to dlatego, że wszystkie, dosłownie wszystkie zdjęcia powstają w moim studio, na bazie przygotowanych przeze mnie potraw. Nie korzystam ze zdjęć agencyjnych ani z żadnych gotowców. Każde zdjęcie to moja ciężka praca 😁

Tutaj kupisz

Bezglutenową książkę kucharską, jakiej jeszcze nie było + e-booki

Kilka pytań do przyszłych czytelników

 • Wolisz, gdy w książce kucharskiej zdjęcie jest po lewej czy po prawej stronie?
 • Na jakich przepisach najbardziej Ci zależy? Podaj przykładowe kategorie
 • Preferujesz przepisy na mixach czy na mąkach jednorodnych?
 • Przyda się informacja o kosztach potrawy przy każdym przepisie?
 •  Jakie porady powinny się znaleźć w bezglutenowej książce kucharskiej?
 • Okładka twarda czy miękka?
 • Jak Ci się podoba projekt graficzny kucharskiej książki „W kuchni Bezglutenowej Mamy”? Czy wszystko jest czytelne?
 • Na które posiłki masz najmniej pomysłów i przyda się podpowiedź? Śniadania, obiady, kolacje, imprezki, święta?
 • Pieczywo ma być bogato reprezentowane?

Tak wygląda moja książka kucharska z bezglutenowymi przepisami

Kategoria: prowiant na 1-2 dniowe wycieczki

Bezglutenowa Mama jest włóczykijem i nieustającą turystką, dlatego w mojej bezglutenowej książce kucharskiej znajdzie się sporo przepisów na prowiant na wyprawy. Co spakować do plecaka? Jakie dania wytrwają w termosie? Jakie przekąski przygotować jako prowiant dla dzieci z celiakią na długą podróż samochodem lub samolotem? Odpowiedzi już wkrótce 😍

Pomysły na zdrowe wędliny bezglutenowe

Jedną z kategorii w mojej książce kucharskiej będą przepisy na zdrowe wędliny bezglutenowe: pieczone, gotowane na parze lub w wodzie lub w szynkowarze. Sprawdzone na mojej rodzinie, znajomych i dzieciach na koloniach bezglutenowych 😁 Będą zatem pasztety, szynki, kiełbaski, pieczenie idealne jako obkład na chleb. Dla nie to ważna kategoria, bo domowe wędliny pozwalają uniezależnić się od tych sklepowych, pełnych konserwantów, barwników, dodatków, ulepszaczy itp. Choć owszem, istnieją wędliny bezglutenowe znakomite w składzie i smaku, ale trudno je kupić…..

Bezglutenowe smakołyki dla dzieci – na imprezki i nie tylko

Ważnym działem będą słodkości i przekąski na imprezki dla dzieci. Przygotowując się do wydania książki kucharskiej miałam znakomity poligon doświadczalny, bo w tym samym czasie moje dzieci organizowały w szkole i w domu imprezki. Piekłam więc torciki, kinder mleczne kanapki bezglutenowe, bezglutenowe knoppersy, gotowałam czekoladę ze zbożowymi kuleczkami, pizzerki i nuggetsy. Na własne oczy widziałam, które potrawy przypadły dzieciom do gustu, a które nie. Co istotne, obserwowałam reakcje dzieci na diecie bezglutenowej, ale i glutenożerców. To dla mnie istotne, bo z założenia książka „W kuchni Bezglutenowej Mamy” ma być atrakcyjna zarówno dla osób z celiakią, jak i dla tych na konwencjonalnej diecie. 

Bezglutenowe obiady

Dobrze wiem, że każdej mamie i tacie sen z oczu spędza codzienna odpowiedź na pytanie: „co dzisiaj będzie na obiad?” Sama się z tym zmagam każdego dnia, bo chcę karmić moją rodzinę, zdrowo, smaczne i atrakcyjnie. Nie jest to łatwe, bo: 

 • połowa rodziny jest glutenowa, choć i tak je w 100% bezglutenowo
 • Antek je wybiórczo i więcej produktów nie jada, niż jada
 • Zosia dużo ćwiczy, więc muszę zadbać o odpowiednią podaż pełnowartościowego białka i zrównoważyć je warzywami
 • ja sama preferuję warzywa, ryby i kasze

Wybrałam jednak przepisy, które godzą różne interesy i mam nadzieję, że sprawdzą się w wielu bezglutenowych domach. 

Wegańska dieta bezglutenowa

Od razu zaznaczam: nie jestem ekspertem od wegańskiej diety bezglutenowej, ale wiem, że wiele dzieci z celiakią ma jednocześnie wykluczone z menu jajka, mleko, niektóre rodzaje mięsa. Jak wtedy przygotować dobre, zbilansowane posiłki? Jak zastępować mleko i jajko w kopytkach, ciastach, naleśnikach? Czym zastąpić mięso? To trudne pytania i odpowie na nie jeden z moich ekspertów, a ja podrzucę kilka fajnych przepisów. Będą m. in. wegańskie naleśniki i pierogi, wegański pasztet, wegański deser – i parę innych przysmaków. 

Jeśli ktoś z Twojej rodziny jest na wegańskiej diecie bezglutenowej, napisz w komentarzu, jakie potrawy chciałbyś znaleźć w mojej książce. Może jeszcze zdążę stworzyć przepis i dorzucić go do drukowanej wersji. Jeśli nie – zawsze taki przepis będzie mógł się znaleźć się w bezglutenowym e-booku, który ukaże sie w tym samym czasie. 

Bardzo rozbudowany dział: domowe pieczywo bezglutenowe

Wiem, że pieczywo bezglutenowe to jeden z ważniejszych tematów w celiakii i diecie bezglutenowej. Dlatego w mojej książce kucharskiej znajdziesz aż 35 przepisów na chleby i bułki na drożdżach oraz na zakwasie, na miksach i mąkach jednorodnych, z warzywami, wędlinami i ziarnami – od wyboru do koloru. W książce będą zawarte również wskazówki i porady dotyczące mieszania ciasta, garowania, doboru składników, stosowania zamienników. Mam nadzieję, że z pojawieniem się mojej książki, domowe pieczywo bezglutenowe przestanie być dla Ciebie tajemnicą 

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się