Nie przepadam za pieczeniem bezglutenowych chlebów z paczki. Wolę własne mieszanki, chleb na zakwasie, z warzywami i ziołami. Ale od dawna chciałam spróbować bezglutenowego chleba owsianego Provena. Zdobyłam opakowanie Oat Bread Mix Proveny i wczoraj wieczorem podjęłam próbę. Dziś mamy na śniadanie zdrowy, pachnący bochenek, pełen witamin z grupy B.
– opakowanie Oat Bread Mix Provena – 450 g;
– łyżeczka soli;
– 11 g drożdży suchych lub 35 g drożdży świeżych (wtedy dodatkowo łyżeczka cukru);
– 350 ml ciepłej wody;
– 50 ml oleju lub roztopionego masła (5 łyżek);
– opcjonalnie rozkłócone jajko do posmarowania wierzchu chleba;
– do posypania wierzchu: bezglutenowe płatki owsiane, mak, bezglutenowe płatki gryczane, słonecznik itp.;
Przygotowałam rozczyn: łyżkę mixu wymieszałam z łyżeczką cukru, świeżymi drożdżami i paroma łyżkami ciepłej wody. Zostawiłam na parę minut, by wyrósł. Jeśli chcecie użyć drożdży suchych, wsypcie ich zawartość bezpośrednio do mąki, wymieszajcie, a następnie dodajcie pozostałe składniki. Gdy rozczyn spulchnił się, dodałam do do mąki, do której wcześniej dodałam sól (nie można sypać drożdży bezpośrednio na sól).
Dolałam wodę i mieszałam ciasto przez minutę. Na końcu dodałam olej i miksowałam kolejną minutę (można użyć miksera lub wyrabiać ciasto ręcznie). Wyrobione ciasto przełożyłam do prostokątnej formy o objętości 1,5 l. Przykryłam ściereczką i zostawiłam do wyrośnięcia na 30-40 minut. Nagrzałam piekarnik do 200 stopni C. Gdy chleb wyrósł, posmarowałam go rozkłóconym jajkiem (opcjonalnie) i posypałam bezglutenowymi płatkami gryczanymi Szarłat (nie miałam akurat bezglutenowych płatków owsianych).
Formę wstawiłam do piekarnika na 25 minut. Po tym czasie sprawdziłam wypiek patyczkiem, wyjęłam chleb z formy, obróciłam go do góry nogami i piekłam jeszcze przez 5 minut, by powstała lekko chrupiąca skórka z każdej strony i by nabrał koloru.
Po tym czasie wyjęłam bezglutenowy chleb owsiany z piekarnika i zostawiłam na kratce do rana by odparował. Pachniał apetycznie, ale rozkroiłam go dopiero rano.
Warto było czekać. Chleb ma delikatny smak, daleki od smaku tradycyjnych, skrobiowych mixów do bezglutenowego chleba. Jest lekko wilgotnawy, ale nie gliniasty ani zakalcowy. Widać, że w składzie przeważa mąka (61% mąki owsianej), a nie skrobia. Czy zasmakuje naszym dzieciom? Przekonam się za godzinę :). Mnie oraz glutenowemu Danielowi smakuje bardzo.
Dlaczego w diecie bezglutenowej powinien być obecny owies bezglutenowy? (*) Owies zawiera lekko strawne białko, wartościowe tłuszcze i węglowodany, błonnik, a także mnóstwo witamin (przede wszystkim z grupy B) oraz pierwiastków (m.in. wapń, magnez, sód, potas, miedź) i cennych związków (np. luteina).
Zawarte w błonniku beta-glukany podczas gotowania zamieniają się w gęsty śluz o właściwościach żelujących, który chroni błonę śluzową jelit przed podr1ażnieniami i infekcjami. Natomiast nierozpuszczalna frakcja błonnika pobudza ruchy robaczkowe jelit – ułatwia wypróżnienia, przeciwdziała zaparciom i hemoroidom.
(*) Źródło: www.poradnikzdrowie.pl
PS Nie mam umowy z żadną firmą na promocje jej produktów.