Blog

Szparagowy czerwiec ze smakiem

17/06/2016

Szparagowy czerwiec ze smakiem

17/06/2016

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Jeśli ktoś uważa, że szparagi jada się tylko jako warzywo do drugiego dania lub jako zupę-krem, to ma ostatni tydzień na zmianę zdania. Na śniadaniu prasowym w restauracji Wieniawa w Lesznie  dziennikarze i blogerzy poznali wyśmienite potrawy na bazie szparagów i boczków. Smutna wiadomość jest taka, że sezon na szparagi kończy się w czerwcu…

 

Biało-zielono

Piers z kurczaka ze skorka i chrupiacym boczkiemW maju oraz czerwcu 2016 r. restauracja Wieniawa w Lesznie wprowadziła do menu szparagowe pyszności. Zielone oraz białe szparagi goszczą w menu śniadań, dań głównych oraz przystawek. Na życzenie wszystkie potrawy są przygotowywane w wersji bezglutenowej (manager restauracji i hotelu ma dziecko na diecie bezglutenowej, a szef kuchni jest otwarty na diety). Partnerem szparagowej akcji jest lokalna firma KAMINIARZ spod Leszna, producent bezglutenowych boczków z międzynarodowym znakiem „Przekreślony Kłos”.

Chcemy promować jedzenie szparagów, a także zachęcić ludzi do eksperymentowania z tym warzywem w kuchni – podkreśla Jędrzej Quoos, manager restauracji i hotelu Wieniawa w Lesznie, który promuje sezon szparagowy wspólnie z marką KAMINIARZ.

 

Prasowe śniadanie

Jajka Benedykta z bekonem i szparagamiSzparagi są dietetyczne, zawierają wiele witamin i składników mineralnych, są też jednym z najsilniejszych afrodyzjaków. Ich zalety znają nasi zachodni sąsiedzi, którzy należą do największych smakoszy tego warzywa.

Szparagowe propozycje szefa kuchni restauracji Wieniawa poznali regionalni dziennikarze oraz blogerzy (w zasadzie jedna blogerka w osobie piszącej te słowa).

 

Conchiglioni szparagowoNa śniadaniu prasowym serwowano nam conchiglioni szparagowe  (nie skosztowałam, gdyż to danie zawierało glutenowy makaron duże muszle), jajka Benedyktyna z bekonem i szparagami, pierś z kurczaka ze skórką i chrupiącym boczkiem, sałatkę szparagową z szynka i dresingiem oraz szparagi zawijane w boczku z sosem holenderskim. Na zdjęciu: conchiglioni szparagowe w wersji glutenowej.

 

W pełni bezglutenowo

Salatka szparagowa z szynka i dresingiemChoć szef kuchni z restauracji Wieniawa słynie w regionie z profesjonalizmu i wyśmienitych dań, na wszelki wypadek przy każdym daniu upewniałam się, że wszystkie składniki są bezglutenowe. A potem z przyjemnością poznawałam nowe smaki, tak mało znane w większości naszych domów. No bo któż z nas łączy szparagi z boczkiem, z chrupiącymi chipsami bekonowymi lub z szynką i sosami?

Szparagi świetnie komponują się z wieloma innymi produktami, warzywami, owocami, czy mięsem, tworząc niezapomniane połączenia kulinarne i wrażenia smakowe – uważa Jacek Nowak, szef kuchni restauracji Wieniawa w Lesznie.W tym roku proponujemy podanie szparagów z boczkiem.

 

Boczek dopełnił smaku

Boczek_Smażony_CHIPS To, co czyni boczek niezwykłym, jest jego uniwersalność – zaznacza Daniel Ratajczak, marketing manager Zakładu Mięsno-Wędliniarskiego KAMINIARZ. – Boczek, jak żaden inny rodzaj mięsa, ma właściwość wydobywania najlepszych smaków  potraw, których jest tylko dodatkiem. Ponadto zapewnia potrawom znakomity aromat oraz poczucie mięsności i sytości. Jest swoistą mięsną przyprawą, idealną do połączenia także ze szparagami.

Szefowie kuchni i znawcy smaków podkreślają, by nie przesadzać z ilością boczku w daniu. Boczek powinien być dopełnieniem smaku, kulinarną kropką nad „i”.

 

 

Wytrawnie i tradycyjnie

Tomasz Przymencki dyrektor ds. produkcji ZMW KAMINIARZ(2)Na śniadaniu prasowym w hotelu Wieniawa nie skosztowałam jedynie conchiglioni szparagowego, gdyż to danie zawierało glutenowy makaron – duże muszle. Mogłam być za to pewna wędlin i boczków od KAMINIARZA, serwowanych przez szefa kuchni. Bez czytania etykiet wiedziałam, że są w pełni bezglutenowe. Pochodziły bowiem z firmy, która zupełnie wyeliminowała gluten z zakładu produkcyjnego.

Wszystkie produkty z linii wędzonych są wędzone tradycyjnie dymem z drewna olchowego lub bukowegomówił na śniadaniu prasowym Tomasz Przymencki, dyrektor produkcji ZMW KAMINIARZ.Wędzimy tradycyjnie, ponieważ dym z drewna daje według nas głębszy aromat, coś, co klienci określają – opisując nasze boczki – jako wytrawny smak.

Pełna wytrawnych smaków wyruszam teraz na targ, w poszukiwaniu świeżych szparagów. To ostatnie dni szparagowego sezonu.

(*) Wszystkie dania ukazane na fotografiach ą autorstwa Jacka Nowaka, szefa kuchni restauracji Wieniawa w Lesznie.

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się