Blog

2

Świąteczny chleb z niecodziennym dodatkiem

07/04/2014

Świąteczny chleb z niecodziennym dodatkiem

07/04/2014

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Świąteczne dania mają nie tylko smakować, ale cieszyć oko i urozmaicać codzienne menu. Rzecz tyczy też chleba…

Bezglutenowe dzieci będą zachwycone, widząc bezglutenowy bochenek w kształcie tortu, bogato ozdobiony i mięciutki. A obecności ziemniaków nikt się nie domyśli :). Tak, oto przepis na bezglutenowy chleb z ziemniakami.

 

warsztaty Schaer jelenia Gora 2015 (7)Składniki:

– 300 g bezglutenowej mąki razowej Brot Mix Dunkel Schaer;

– 200 g zmielonych, ugotowanych i obranych ziemniaków;

– 30 g drożdży świeżych lub 10 g suszonych;

– 1 łyżka miodu lub cukru;

– 1 płaska łyżeczka soli;

– 3/4 szklanki letniego mleka – lub trochę więcej;

– około ćwierć szklanki wody – w zależności od mąki poszczególnych producentów;

– 2 łyżki oleju;

– 20 g słonecznika i 20 g pestek dyni;

– do dekoracji: 1 jajko oraz ulubione ziarna: pestki dyni, słonecznika, siemię lniane, sezam, czarnuszka itp.;

 

chleb z pyrami z okladki 120 przepisow (34)Drożdże rozpuściłam w letnim mleku i wlałam do miski miksera. Dodałam miód i olej, potem mąkę, sól i ziemniaki. Mikser miał co robić ;) – dlatego do wyrobu bezglutenowego chleba z ziemniakami polecam ręczną pracę…

Ciasto nie chciało się wymieszać, więc dolewałam po odrobinie letniej wody. W sumie wlałam jej około ćwierć szklanki – aż ciasto uzyskało konsystencję gęstego budyniu.

 

 

 

chleb z pyrami z okladki 120 przepisow (2)Miskę z ciastem przykryłam wilgotną ściereczką i zostawiłam na godzinę do wyrośnięcia. Wyrosło bajecznie. Przełożyłam je na stolnicę wysmarowaną olejem, dosypałam pestki (w sumie 40 g), a Zosia ze wszystkich sił je ugniatała.

Ciasto lepiło się do rąk niemiłosiernie, bo zapomniała je pomoczyć wodą :). Ale to nic – ta pomoc była nieoceniona:).

 

 

 

chleb z pyrami z okladki 120 przepisow (6)Uformowałyśmy z ciasta wałek i podzieliłyśmy go na 9 części (można na mniej).

Potem zaczął się raj dla Zosi i Antka. Mokrymi rączkami lepili kule i układali je w tortownicy posmarowanej masłem i posypanej mąką dyniową (można bułką tartą, amarantusem, sezamem, otrębami lub po prostu wyłożyć foremkę papierem do pieczenia).

 

 

chleb z pyrami z okladki 120 przepisow (8)Tortownicę przykryłam mokrą ściereczką i odstawiłam ponownie do wyrośnięcia. Kaloryfery są już zimne, więc idąc w ślad za radą jednej z internautek z Facebooka, ustawiłam foremkę na stole rozjaśnionym południowym słońcem. Kule miały rosnąć przez godzinę, ale już po niespełna 40 minutach podwoiły objętość. Rozgrzałam piekarnik do 180 stopni, wstawiłam tam naczynie żaroodporne z gorącą wodą i zaczęliśmy z dziećmi ozdabianie naszego bochenka.

 

 

 

SONY DSCPowierzchnię chleba wysmarowałam roztrzepanym jajkiem, a dzieci sypały ziarenka. Użyliśmy słonecznika, pestek dyni, czarnuszki, sezamu i siemienia lnianego.

Ozdobiony bochen powędrował na 40 minut do piekarnika.

 

 

SONY DSCUpieczony chleb wyjęłam z formy i ustawiłam na metalowej kratce, by ostygł. Był tak puszysty i delikatny, że omal nie złamał się podczas przenosin :).

To był cudowny moment – bez rozkrajania wiedziałam, że ten bochenek wyszedł nam idealnie,  wręcz książkowo.

 

 

SONY DSCGdy chleb ostygł, z niecierpliwością ukroiłam pierwszą pajdę. Takiego chleba pozazdrościł nam nawet glutenowy Daniel :). Kromka była mięciutka i puszysta, elastyczna i aromatyczna.

Dlatego jestem pewna, że taki domowy, bezglutenowy chleb wprowadzi małych i dużych celiaków w świąteczny zachwyt. Spałaszują go tym smakowiciej, im więcej pracy włożą w pieczenie. Tak, wspólny, bezglutenowy wypiek jest jednym ze sposobów na podbicie serc niejadków. To też doskonała okazja do stworzenia dobrej atmosfery wokół bezglutenowego jedzenia – dzieci zobaczą, że mogą przygotować atrakcyjny wypiek, który zachwyci podniebienie i oczy.

 

 

Zabawa przy stolnicy jest też świetną okazją do zabawy. To nic, że na podłodze jest potem nieco więcej mąki, niż zwykle. To nic, że kuleczki ciasta, układane w tortownicy, mają różną średnicę i kształt. Przecież w domu nikt nie mierzy produktu linijką, prawda? Tu bardziej liczy się integracja, wspólne spędzanie czasu, edukacja przez zabawę.

Czy Wasze bezglutenowe dzieci też pracują z Wami w kuchni? Jakie potrawy przygotowujecie wspólnie?

(*) Przepis pochodzi z książki „120 przepisów bezglutenowych” autorstwa Beaty Połatyńskiej.

KOMENTARZE (2)

Viola 08/04/2014 15:52
ja mam dzieci w pełni glutenowe hihi ale jak czytam twoje przepisy to aż mi ślinka cieknie i mam ochotę w końcu się przełamać i spróbowac tego chlebka:),co do kuchni to fajnie jest zrobic cos razem z dziećmi czasem mnie to troszke irytuje ale jak widze ich frajdę to ogólniw zawsze wychodzi na plus:P
Marta 08/04/2014 23:13
Masz rację, gotowanie z dziećmi to duża frajda, ale z góry trzeba pozwolić sobie na luz i nie reagowanie na spadającą mąkę, wylewane mleko, kapiący olej :):):) Bez tego wspólne gotowanie zamieni się w obopólny koszmar, prawda? Jak mam kiepski dzień lub się spieszę, to nie wpuszczam dzieci do kuchni. Staram się za to włączać je w zadania, które są dość łatwe, ale apetyczne , atrakcyjne. Ten chlebek z ziemniakami bardzo polecam. Piekłam go w niedzielę, stoi owinięty w ściereczkę na stole. Nie wysycha. Dziś wieczorem kroiłam synkowi na kolację-chleb jest nadal miękki. I faktycznie niezwykle apetycznie wygląda :) Pierwszy raz, pół roku temu, nie wyrósł mi aż tak ładnie, ale to dlatego, że dałam tylko tyle mleka, ile podano w przepisie. Teraz coraz bardziej już umiem "na oko" ocenić, że ciasto jeszcze potrzebuje płynu. Więc dolewam :) Jeśli więc ślinka cieknie, to do dzieła :)
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się