Blog

8

Smaczny, bezglutenowy chleb na zakwasie

12/09/2015

Smaczny, bezglutenowy chleb na zakwasie

12/09/2015

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Rzadko się zdarza, by Antek pochwalił mój bezglutenowy chleb domowego wypieku. To naprawdę wyjątkowa sytuacja. I dziś jest ten szczęśliwy dzień!

Chleb, który dziś o piątej rano wstawiałam do piekarnika, po wyjęciu nie budził mojego entuzjazmu. Ale ostudzony i ukrojony zachwycił wszystkich domowników. Tak, bezglutenowy chleb na zakwasie, pełen zdrowych mąk i nasion okazał się królem bezglutenowego śniadania!

 

mix per pane1Składniki:

– 300 g bezglutenowej mąki do pieczenia chleba 
– 70 g bezglutenowej mąki z amarantusa 
– 30 g bezglutenowego siemienia lnianego
– 70 g bezglutenowej mąki ryżowej;
– 30 g bezglutenowej mąki kokosowej
– 3 łyżki gęstego ciasta z zakwasem, zostawionego z wypieku poprzedniego chleba (zobacz tutaj jak przygotować pierwszy zakwas);
– 40 g bezglutenowych płatków owsianych
– 40 g sezamu bez glutenu
– 50 g słonecznika bez glutenu
 
 
 
 

 

 
 
– 1,5-2 łyżeczki soli;
– około 2 ,5-3 szklanki gazowanej wody (albo więcej – by uzyskać gęste ciasto o nieco budyniowej konsystencji);
– łyżeczka masła;
 – bezglutenowa bułka tarta;
 
 
 

Dwie godziny wcześniej wyjęłam z lodówki słoiczek z ciastem na zakwasie. Mąki (można dowolnie zamieniać np. kokosową na amarantusową lub gryczaną itp. – w sumie ma być 500 g mąki), płatki, pestki, ziarna i sól wymieszałam w misce, następnie dodałam 3 łyżki ciasta z zakwasem i dolewałam wodę. Mieszałam dużą drewnianą łyżką, a potem ręką, by uzyskać jednolite, gęste ciasto. W czasie mieszania dłońmi ciasto ma uzyskać konsystencję budyniu: ma być nie zbite i nie płynne. Stopniowo dolewałam wody i mieszałam masę.

 

zakwasowy chleb (1)Trzy łyżki ciasta przełożyłam do słoiczka i wstawiłam do lodówki  – do przygotowania kolejnego chleba za kilka dni. Dużą formę keksową wysmarowałam masłem i obsypałam bezglutenową bułką tartą. Ułożyłam w niej ciasto i wygładziłam powierzchnię.

Przykryłam formę mokrą ściereczką i odstawiłam na noc do wyrośnięcia. Kilkakrotnie skrapiałam ściereczkę wodę, by zbytnio nie wyschła powierzchnia ciasta. Czekałam 12 godzin, chleb urósł o około 1-2 cm.  Piekarnik nagrzałam na 200 stopni C. Wstawiłam naczynie żaroodporne z wrzątkiem, by woda nawilżała powietrze. Posmarowałam chleb rozkłóconym jajkiem i posypałam makiem.  Formę wstawiłam na godzinę do piekarnika.

 

amaUpieczony chleb wyjęłam z formy i zostawiłam na metalowej kratce, by ostygł i odparował. Wydawał mi się mokry w środku i w zasadzie byłam pewna, że klapa, że tym razem dodałam za dużo wody….

Nic bardziej mylnego! Gdy chleb ostygł i rozkroiłam go, moim oczom ukazał się pięknie wyrośnięty, porowaty bochenek o chrupiącej skórce. Dzieci były zachwycone! Daniel również pochwalił wypiek, co potwierdza, że chleb naprawdę się udał.

 

Jak przygotować bezglutenowy zakwas i pierwszy wypiek przeczytaj TUTAJ.

 

KOMENTARZE (8)

gosiasit 20/02/2016 12:45
Od dłuższego czasu piekę różne chleby na zakwasie.Z moich obserwacji wynika,że ciasto na kolejny zakwas trzeba odłożyć przed dodaniem nasion,bo szybko pleśnieje.Zakwas z odlozonego ciasta również musi wyrosnąć przed włożeniem do lodówki.Ja zawsze dodaje oprócz albo zamiast siemienia lnianego mielone chia i jest bardzo długo wilgotny i świeży,a jak wyjdzie za mokry,mroże rozkrojony i odmrażam w tosterze,wtedy jest idealny.dodaje też więcej zakwasu,na 0,5kg mąki 150-200ml zakwasu. Właśnie zabieram się za chleb i tym razem część receptury zaczerpnę od Ciebie :-)
admin 03/03/2016 22:09
Dopiero teraz dotarłam do Twojego komentarza. Widzę, że mielisz chia - ja dodaję w całości, bo mój robot nie zmieli tak malutkich nasion, a nie mam młynka do kawy. Ale całe chia też jest OK. Mam wrażenie, że dzięki niemu ten chleb zyskał takie powodzenie w oczach całej rodziny :)
gosiasit 06/03/2016 10:19
A młynek do ziaren grubych na mąkę mam żarnowy,ale w końcu kupiłam też zwykły do kawy i miele len,chia itp.
admin 06/03/2016 12:15
No właśnie mały młynek przydaje się do małych ziarenek, bo duże młynki się nie sprawdzają...
gosiasit 06/03/2016 10:16
Na początku też dodawałam chia bez mielenia,ale jak raz zmieniłam tak już zawsze miele,bo chleb jest JESZCZE lepszy.dodawałam jeszcze babkę płesznik,ale bez tego wydaje mi się lepszy.do środka dodaję też czasem mak,nie ma smaku a więcej wartości i chyba wilgoci.
admin 06/03/2016 12:14
Tak, mak a pewno dodaje wilgoci. Jak nabędę młynek, to spróbuje zmielić chia. Jestem ciekawa efektu.
mama Ani 14/09/2015 10:06
Tak wygląda mój chleb na zakwasie ale GLUTENOWY - no muszę w końcu zmierzyć się i z bezglutenową wersją - cudny już sobie wyobrażam jak smakuję ...mniam....
Bezglutenowa Mama 14/09/2015 11:09
Trzymam kciuki :)
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się