O tym, że dzieci w przedszkolu i szkole muszą odżywiać się zdrowo i pożywnie, mówiła rodzicom na wywiadówce w Lesznie dietetyk współpracująca z nami w programie „Zdrowa kanapka dla ucznia”. Rodziców szczególnie zaciekawiła część wykładu poświęcona przepisom i propozycjom drugich śniadań. Uwierzcie, miło było posłuchać.
Dietetyk Ewa Marczyńska-Siepka przekonywała rodziców, że odżywcze drugie śniadanie jest dla ucznia tak samo ważne, jak dodatkowe lekcje matematyki, kurs pływania czy płatne zajęcia sportowe. Zasady te dotyczą zarówno dzieci na diecie konwencjonalnej, bezglutenowej, jak i na innych dietach.
Skutkuje to wystąpieniem w przyszłości chorób dietozależnych, takich jak: choroby układu krążenia, cukrzycy, niektórych nowotworów, zaparć, krzywicy, próchnicy zębów, niedokrwistością, obniżeniem odporności oraz obniżeniem sprawności intelektualnej.
Dlatego w codziennej diecie, a zwłaszcza w szkolnej śniadaniówce, muszą się znaleźć wszystkie składniki odżywcze: białko, węglowodany, tłuszcz, składniki mineralne, witaminy.
Co konkretnie może znaleźć się w szkolnej śniadaniówce ucznia bezglutenowego i glutenowego?
A co z przekąskami? Są dozwolone, ale powinny stanowić jednie dodatek. Jeśli chcecie poznać bezglutenowe słodycze i przekąski lubiane przez dzieci, zerknijcie na filmik Zosi: BACK TO SCHOOL GLUTEN FREE + KONKURS.
Projekt „Zdrowa kanapka dla ucznia” jest autorstwa dwóch mam: Katarzyny Grobelnej (mama Paulinki) oraz Bezglutenowej Mamy, a realizujemy go w szkole naszych dzieci, przy udziale partnerów:
Prezydent Miasta Leszna, Katedra Dietetyki Wyższej Szkoły Humanistycznej w Lesznie, Zespół Szkół Rolniczo-Budowlanych w Lesznie, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lesznie, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lesznie, Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Poznaniu, Mleczarnia Jan Korbik z Jezierzyc Kościelnych, a także glutenowe piekarnie: PSS Społem w Lesznie, GS Osieczna, Piekarnia Gierczak.
Obecność w projekcie piekarni jest związany z promocją świeżego pieczywa, wypiekanego w pobliżu miejsca zamieszkania, jako zdrowszej alternatywy dla pieczywa mrożonego, odpiekanego w marketach i małych sklepikach.
Skąd obecność Bezglutenowej Mamy w glutenowym projekcie? Zależy mi na promowaniu zdrowego odżywiania zarówno wśród dzieci bezglutenowych, jak i glutenowych. Zasady racjonalnego odżywiania dzieci bezglutenowych oraz glutenowych są niemal identyczne, a śniadaniówka bezglutenowego ucznia powinna zawierać te same składniki, tyle że w wersji bezglutenowej.