Blog

Sądzili, że dieta bezglutenowa jest niesmaczna…

12/03/2014

Sądzili, że dieta bezglutenowa jest niesmaczna…

12/03/2014

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

warsztaty szkola rolnicza (4)Celiak w restauracji prosi o bezglutenową zupę. – Chyba nie mamy….– zdezorientowany kelner biegnie jednak na zaplecze, pytając o coś bez tego glutenu. Tak wygląda rzeczywistość w Polsce, dlatego tak ważna jest edukacja żywieniowców.  W tym tygodniu na kilkugodzinne warsztaty bezglutenowe przybyli uczniowie technikum żywienia i gospodarstwa domowego Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych w Lesznie. Gdy zaczną pracować w zawodzie, będą naszymi ambasadorami.

 

 

 

warsztaty szkola rolnicza (3)Uczniowie III oraz IV klasy wzięli udział w szkoleniu, przeprowadzonym przez leszczyński oddział Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Podczas warsztatów własnoręcznie przygotowali bezglutenowy chleb buraczany oraz marchewkowy, piekli też muffinki z amarantusa ekspandowanego. Przed przystąpieniem do pracy dokładnie umyli ręce, założyli też świeże fartuchy. Wszystko po to, by do wypieku nie przedostały się nawet śladowe ilości glutenu z ich rąk czy ubrań.

 

 

 

warsztaty szkola rolnicza (5)Większość uczniów po raz pierwszy zetknęła się tak blisko z tematem bezglutenowości. Wcześniej znali temat tylko z lekcji. Gdy wsypywali mąkę do miski, a potem z trudem ściągali z dłoni gotowe ciasto bezglutenowe, dosłownie odczuli, co znaczy gluten free.

To ciasto jest zdecydowanie bardziej lepkie, niż ciasto glutenowe – komentowali uczniowie.

 

 

 

warsztaty szkola rolnicza (7)Podczas nakładania masy do foremek i formowania bochenków, wielokrotnie posypywali dłonie skrobią kukurydzianą. Dzięki temu ciasto nie przyklejało się do rąk. Glutenowe dania tego nie  wymagają, prawda?

W praktyce więc uczniowie przekonali się, że bezglutenowe wypieki wymagają innej technologii i przygotowań, a przede wszystkim bezwzględnego zachowania czystości.

 

 

 

chleb buraczanyy (9)Zdecydowanie prostsze i szybsze okazało się upieczenie bezglutenowych babeczek z amarantusa. Trzecioklasiści sprawnie poradzili sobie z wymieszaniem jajek, cukru i zbożowych kuleczek. Równie ekspresowo przełożyli ciasto do foremek i udekorowali je domowym dżemem porzeczkowym. Gdy babeczki trafiły do pieca, był czas na rozmowy o celiakii i glutenie. Dla tej klasy temat nie był nowy, gdyż jedna z ich koleżanek od dłuższego czasu jest na diecie bezglutenowej.

 

 

 

warsztaty szkola rolnicza (13)Mimo to młodzież była przekonana, że dania bezglutenowe są niesmaczne, pozbawione smaku i łatwo się kruszą. Sądzili też, że my, celiacy, niewiele możemy jeść, skoro gluten jest niemal wszędzie…

Zmienili zdanie po degustacji kolorowego chleba i muffinek. Przyznali, że nigdy wcześniej nie jedli chleba buraczanego ani marchewkowego, nawet w wersji glutenowej.

 

 

 

 

babeczki amarantus (2)Obejrzeli również niektóre produkty ze znakiem Przekreślonego Kłosa, takie jak: bezglutenowe płatki kukurydziane, zupki i sosy instant, kostki rosołowe, żelki, mąki, przyprawy i ciastka. Dowiedzieli się także, że z roku na rok rośnie liczba osób stosujących dietę gluten free i że restauratorzy zaczynają zauważać tę grupę klientów. Dla przykładu: w Poznaniu działa pierwsza w Polsce restauracja całkowicie wolna od glutenu: bistro Friendly Food.

 

 

 

warsztaty szkola rolnicza (6)Uczniowie, którzy wzięli udział w szkoleniu, otrzymają zaświadczenia wydane przez Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Gdy niebawem  trafią na rynek pracy, będą mogli wykazać się dodatkową wiedzą i umiejętnościami. A pracując jako kucharze czy kelnerzy będą bardzo pomocni nam, klientom na diecie bezglutenowej.

Być może zachęcą też menadżerów, szefów do wprowadzenia programu Menu bez Glutenu (www.menubezglutenu.pl)?

 

 

 

warsztaty szkola rolnicza (12)Współpraca leszczyńskiego oddziału stowarzyszenia z dyrekcją oraz nauczycielami Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych w Lesznie trwa od roku.

Dzięki przychylności i zrozumieniu kadry ZSRiB udało nam się wspólnie zorganizować bezglutenowy dzień dziecka połączony z pieczeniem pizzy oraz warsztaty pieczenia chleba. W najbliższą sobotę w szkole odbędą się bezglutenowe warsztaty wędliniarskie, a pod koniec maja – dzień dziecka.

 

Zorganizowanie bezglutenowych warsztatów dla uczniów szkoły było wspólną inicjatywą Szymona Taberta – dyrektora szkoły, Kamilli Splenger – kierownika szkolenia praktycznego, nauczycielki  Mirosławy Karpińskiej oraz Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej i Bezglutenowej Mamy. W kolejnych latach w identycznych warsztatach będą brać uczniowie ostatnich klas techniku żywienia i gospodarstwa domowego.

 

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się