Nikt nie wyszedł głodny z wczorajszych warsztatów „Friendly Food – bezglutenowa kuchnia czeska” w Zielonej Górze. W rodzinnym gronie usmażyliśmy, ugotowaliśmy i upiekliśmy wszystkie zaplanowane potrawy.
Bezkonkurencyjne okazały się langosze, pizza i bananowe muffinki. Sporo zabawy miały dzieci, którym oprócz gotowania zapewniliśmy opiekę animatorek.
Spotkaliśmy się w sobotę, 14 marca w ponad pięćdziesięcioosobowym, bezglutenowym gronie. Na zajęcia z kuchnią czeską przybyli członkowie Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, a także członkowie zielonogórskiego oddziału Stowarzyszenia Chorych na Celiakię i Inne Zespoły Złego Wchłaniania w Gorzowie Wielkopolskim. Najliczniejszą grupę uczestników stanowili zielonogórzanie, ale na zajęcia dotarli także celiacy z Bolesławca czy z okolic Wrocławia i Głogowa.
Było z nami kilkanaścioro dzieci na diecie bezglutenowej, ich rodzice czy dziadkowie, a także dorosłe osoby chore na celiakię lub uczulone na gluten. W programie był pokaz pieczenia bezglutenowego chleba i gofrów w wykonaniu Petera Dusaka, dyrektora handlowego Jizeskich Pekarny w Czechach.
Zarówno biały chleb, jak i gofry, zyskały uznanie dzieci oraz dorosłych.
W programie kulinarnym dla dzieci było przygotowanie bezglutenowej pizzy oraz bezglutenowych muffinek bananowych. Najmłodsi z ochotą mieszali mąkę z kurkumą, uklepywali ciasto na blaszce i ozdabiali je bezglutenową salami oraz szynką, żółtym serem, papryką i pastą pomidorową. Artystycznym kunsztem wykazały się także grupy, które przygotowały bananowe muffinki. Babeczki zostały ozdobione wiórkami czekoladowymi, płatkami migdałów, orzechami włoskimi, a nawet… makiem. Bo fantazja nie zna granic, prawda?
Po wspólnej degustacji dzieci przeszły pod opiekę animatorek z leszczyńskiego oddziału Fundacji Dr Clowna. Bawiły się w chowanego, malowały sobie buzie, kręciły balony.
W tym czasie ich rodzice oraz pozostali dorośli przenieśli się do pracowni gastronomicznej. W grupach przygotowaliśmy rogale z makiem i amarantusem oraz gryką, langosze z żółtym serem, szynką i keczupem, bezglutenowe drożdżówki z budyniem, a także chałkę nadziewaną budyniem i knedliki.
Gorące wypieki znikały w mgnieniu oka, a kuchnię przez cały czas wypełniały apetyczne zapachy.
Jednym z punktów programu była także degustacja dań gotowych Expres Menu (zobacz tutaj) oraz dietetycznego makaronu Fettuccine. Uczestnikom smakowały zarówno zupy, mięso z sosem, jak i nieznany wcześniej makaron.
Bezglutenowe warsztaty w Zielonej Górze zorganizowało Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej (www.celiakia.pl) oraz Friendly Food, przy udziale Jizerskich Pekarny.
Zajęcia odbyły się w nowoczesnej pracowni kulinarnej Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze. Dzięki przychylności pani prezydent Zielonej Góry oraz dyrekcji szkoły mieliśmy do dyspozycji piece konwekcyjne, nowoczesne miksery i sprzęty.
Jeden z uczniów szkoły raczył nas znakomitą kawą z ekspresu, która smakowała jak u najlepszych baristów.
Nieocenionego wsparcia udzielały nam także uczennice szkoły gastronomicznej, które doskonale orientowały się w swojej pracowni szkolnej. Dzięki temu korzystanie z pieców, mikserów i innych kuchennych sprzętów było bezproblemowe. Uczestnicy warsztatów mogli zapoznać się materiałami edukacyjnymi o diecie bezglutenowej, zapisywali się także do stowarzyszenia. Bezcenne były nasze rozmowy o diecie, o codziennych problemach z dietą, o zaopatrywaniu się w produkty bezglutenowe.
W praktyce poznawaliśmy zasady prowadzenia prawdziwej diety bezglutenowej: z osobnymi stolnicami i wałkami do bezglutenowego ciasta, z osobnymi sitkami do przesiewania mąk, w czystych piekarnikach i blachach, w czystych fartuchach.
Odwiedziła nas również reporterka Radia Zielona Góra – Sylwia Misiak, która z dziećmi i dorosłymi nagrywała audycję o diecie bezglutenowej. Program zostanie wyemitowany w Radu Zielona Góra w najbliższych dniach.
Kilka smakowitych godzin minęło nam niepostrzeżenie. Kolejne warsztaty w Zielonej Górze, tym razem organizowane przez firmę Schaer, odbędą się 9 maja (zapisy i szczegóły tutaj).
Przepisy z warsztatów dostępne są na stronie internetowej: www.bezglutenowamama.pl, w zakładce: Przepisy/Zielona Góra.
Za wsparcie w organizacji warsztatów serdecznie dziękuję pani prezydent Zielonej Góry, dyrekcji oraz nauczycielom i uczniom Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego, a także animatorkom z Fundacji Dr Clowna. W ramach współpracy ze szkołą wolontariusze Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej przeprowadzą niebawem teoretyczne i praktyczne zajęcia z uczniami.