Blog

Relacja ze spotkania z Bezglutenową Mamą w Poznaniu - 2022 r.

02/12/2022

Relacja ze spotkania z Bezglutenową Mamą w Poznaniu - 2022 r.

02/12/2022

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Takiego spotkania bezglutenowego brakowało w Poznaniu

Dorośli i dzieci, którzy przybyli na spotkanie bezglutenowe w Poznaniu w czwartek, 1 grudnia 2022 r., zgodnie uznali, że takiej imprezy oraz grupy wsparcia w celiakii i diecie bezglutenowej brakowało im od lat. Gościom Bezglutenowej Mamy i restauracji Też Można podobał się luźny i towarzyski charakter spotkania, stoły pełne bezglutenowych pyszności, materiały edukacyjne potrzebne do przedszkola lub dla rodziny i bezcenne rozmowy.

Wśród uczestników dominowali mieszkańcy Poznania, ale dotarły również rodziny z Sieradza, Gostynia czy spod Szczecina. Zachwyceni restauracją i nowymi znajomościami postanowili wracać do Też Można, umówiliśmy się też wstępnie na comiesięczne konsultacje (rozpoczną się po Nowym Roku).

Tak zapraszaliśmy na bezglutenowe spotkanie w Poznaniu - 2022 r.
spotkanie bezglutenowe dla dzieci Poznan 7

Ogromne podziękowania dla wolontariuszek Stowarzyszenia Przyjaciół Bezglutenowej Mamy oraz dla ekipy restauracji Też Można :) 

Dzieci i młodzież na diecie bezglutenowej

Choć spotkanie było adresowane do rodzin, to jak zawsze u Bezglutenowej Mamy najważniejszymi gośćmi były dzieci i młodzież z celiakią lub alergią na gluten.

Wszyscy mali uczestnicy otrzymali małe upominki (muiffinki, kredki i puzzle), z myślą o dzieciach pojawiło się też wiele słodkich przekąsek. Ku naszemu zdumieniu, dzieci sięgały chętnie nie tylko po słodycze, ale również po naturalne soki warzywne!

- Mamo, naprawdę mogę jeść wszystko, co jest na stole? - słychać było zewsząd, a mamom i tatom kręciły się wtedy łzy w oku. Ich dzieci bowiem na co dzień nie bywają w takiej sytuacji, gdy cały stół jest do ich dyspozycji, od wyboru do koloru. Sami to wiemy, prawda?

- Teraz wiemy, gdzie można przyjść z kumplami na jakieś jedzenie - mówili z kolei nastolatkowe i studenci, mieszkający w Poznaniu i okolicach. Dzięki temu, że rodzice powiedzieli im o spotkaniu, dowiedzieli się o istnieniu 100% bezglutenowej restauracji w Poznaniu :) 

Dzieci  i młodzież na diecie bezglutenowej
spotkanie bezglutenowe Poznań 2022 3

Z dietetykiem o zdrowej diecie bezglutenowej

Wśród uczestników było sporo osób, które niedawno dowiedziały się o celiakii u siebie, rodziców czy u dzieci. Dla nich niezwykle ważne były porady dietetyczne, a tych udzielała dr n. med. Martyna Marciniak z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, dietetyk Stowarzyszenia Przyjaciół Bezglutenowej Mamy. 

- Sporo było pytań o proces diagnozy, o zbilansowanie diety bezglutenowej, o suplementy - relacjonuje dr n. med. Martyna Marciniak (na zdjęciu obok). - Pojawiały się też pytania o nowatorskie metody leczenia celiakii, niekonwencjonalne, znalezione w Internecie. Wyjaśniałam pacjentom, że nie tędy droga, że nie ma innego skutecznego leku w celiakii, jak ścisła dieta bezglutenowa. Mam nadzieję, że użyłam mocnych argumentów :)

Z dietetykiem o zdrowej diecie bezglutenowej

Bezglutenowe degustacje

Nieodłącznym elementem spotkań z Bezglutenową Mamą są degustacje. To ważne dla osób nowo zdiagnozowanych, które nie znają rynku produktów bezglutenowych i mają kłopot z wyborem pieczywa, przekąsek, mieszanek do wypieku chleba czy ciast. 

Tym razem na stołach pojawiły się przekąski: muffinki, precelki, chipsy, ciasteczka z czekoladą (marki Schär), mini brownie (marki Incola), kruche rogaliki z dżemem, seromakowiec, ciasteczka korzenne, muffinki wegańskie i z czekoladą (marki Putka Bez Glutenu), chleb bezglutenowy z owocami goji (z mieszanki Pięć Przemian) i wyśmienite cynamonki, upieczone przez zespół restauracji Też Można. 

Bezglutenowe degustacje

Bezglutenowa grupa wsparcia

Większość uczestników spotkania bezglutenowego w Poznaniu nie znała się, choć były rodziny, które kojarzyły się z Ogólnopolskiego Dnia Diety Bezglutenowej w Lesznie.

Okazało się, że mamom, tatom i młodzieży nie brakowało tematów do rozmów (o przepisach, życiu przedszkolnym czy studenckim), dlatego pod koniec wymienili się telefonami i kontaktami w mediach społecznościowych. I to jest ogromna wartość takich spotkań. Powstały grupy wsparcia, które będą trwać niezależnie od formalnych spotkań.

Bezglutenowa grupa wsparcia
spotkanie dla osób z celiakia w poznaniu

Edukacja bezglutenowa

Osoby na diecie bezglutenowej, wbrew pozorom stale poszukują sprawdzonych informacji o celiakii czy zasadach odżywiania się, a także o producentach żywności. na co dzień nie mają możliwości zdobycia takich gotowych materiałów edukacyjnych (potrzebnych np. do przedszkola czy szkoły). 

Dlatego dużym zainteresowaniem cieszyły się ulotki, poradniki, broszury z przepisami, a także informacje o świątecznych zamówieniach bezglutenowych. Padły też pytania o bezglutenowy catering na Wigilię - tu ofertę będą miały m. in. restauracja Też Można, piekarnia WOLNA, a także cukiernia Vaniliowa.

Edukacja bezglutenowa

Spotkanie autorskie z Bezglutenową Mamą

Nasze bezglutenowe party przy szwedzkich stołach miało również charakter spotkania autorskiego z Bezglutenową Mamą. Luźna atmosfera i rozmowy "na stojąco" sprzyjały integracji :)

Wiele osób kupowało bezglutenową książkę kucharską "W kuchni Bezglutenowej Mamy" oraz bogato ilustrowaną bajkę terapeutyczną dla dzieci na diecie bezglutenowej - "Po okruszku boli w brzuszki, czyli bezglutenowa Zosia w przedszkolu".

Wpisywaniu dedykacji, rozmowom o przepisach na bezglutenową Wigilię (i nie tylko), poradom o wypieku chleba bezglutenowego na zakwasie czy bułeczek śniadaniowych nie było końca. 

Dlatego powstał pomysł, by raz w miesiącu w restauracji Też Można odbywały się mniej huczne spotkania, mające charakter konsultacji z Bezglutenową Mamą lub z dietetykiem. Po Nowym Roku wrócimy do tematu i ustalimy taki plan spotkań. 

Spotkanie autorskie z Bezglutenową Mamą

Niektóre głodomory zamówiły bezglutenowe pyzy na parze :)

W czasie naszego spotkania restauracja Też Można oferowała uczestnikom dania z karty: wegetariańskie i wegańskie dania bezglutenowe. Jak widziałam na stołach, największym powodzeniem cieszyły się bezglutenowe pyzy drożdżowe na parze, klopsiki, a także słodkie bułeczki i zdrowe soki.

Sporo osób kupiło też wyśmienite chleby i bułki bezglutenowe. Okazało się, że wielu uczestników nie miało pojęcia o istnieniu piekarni bezglutenowej w ramach restauracji Też Można :) 

Niektóre głodomory zamówiły bezglutenowe pyzy na parze :)
Spotkanie bezglutenowe w Poznaniu trwało ponad dwie godziny i potwierdziło, że taka integracja i edukacja są niezwykle ważne dla rodzin z celiakią czy alergia na gluten. Wróciłam z Poznania pełna endorfin, a w pamięci na długo zostaną mi uśmiechy dzieci i wzruszenie rodziców. Hasło wydarzenia -  "Nie jesteś sam/sama" - spełniło się w każdym calu, za co chcę gorąco podziękować wolontariuszkom i dietetyczce Stowarzyszenia Przyjaciół Bezglutenowej Mamy, producentom, którzy nadesłali smakołyki do degustacji oraz gospodarzom restauracji Też Można w Poznaniu: Sarze i jej zespołowi.

Galeria zdjęć ze spotkania bezglutenowego w Poznaniu

CD galerii zdjęć ze spotkania bezglutenowego w Poznaniu

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się