Dorośli i dzieci, którzy przybyli na spotkanie bezglutenowe w Poznaniu w czwartek, 1 grudnia 2022 r., zgodnie uznali, że takiej imprezy oraz grupy wsparcia w celiakii i diecie bezglutenowej brakowało im od lat. Gościom Bezglutenowej Mamy i restauracji Też Można podobał się luźny i towarzyski charakter spotkania, stoły pełne bezglutenowych pyszności, materiały edukacyjne potrzebne do przedszkola lub dla rodziny i bezcenne rozmowy.
Wśród uczestników dominowali mieszkańcy Poznania, ale dotarły również rodziny z Sieradza, Gostynia czy spod Szczecina. Zachwyceni restauracją i nowymi znajomościami postanowili wracać do Też Można, umówiliśmy się też wstępnie na comiesięczne konsultacje (rozpoczną się po Nowym Roku).
Ogromne podziękowania dla wolontariuszek Stowarzyszenia Przyjaciół Bezglutenowej Mamy oraz dla ekipy restauracji Też Można :)
Choć spotkanie było adresowane do rodzin, to jak zawsze u Bezglutenowej Mamy najważniejszymi gośćmi były dzieci i młodzież z celiakią lub alergią na gluten.
Wszyscy mali uczestnicy otrzymali małe upominki (muiffinki, kredki i puzzle), z myślą o dzieciach pojawiło się też wiele słodkich przekąsek. Ku naszemu zdumieniu, dzieci sięgały chętnie nie tylko po słodycze, ale również po naturalne soki warzywne!
- Mamo, naprawdę mogę jeść wszystko, co jest na stole? - słychać było zewsząd, a mamom i tatom kręciły się wtedy łzy w oku. Ich dzieci bowiem na co dzień nie bywają w takiej sytuacji, gdy cały stół jest do ich dyspozycji, od wyboru do koloru. Sami to wiemy, prawda?
- Teraz wiemy, gdzie można przyjść z kumplami na jakieś jedzenie - mówili z kolei nastolatkowe i studenci, mieszkający w Poznaniu i okolicach. Dzięki temu, że rodzice powiedzieli im o spotkaniu, dowiedzieli się o istnieniu 100% bezglutenowej restauracji w Poznaniu :)
Wśród uczestników było sporo osób, które niedawno dowiedziały się o celiakii u siebie, rodziców czy u dzieci. Dla nich niezwykle ważne były porady dietetyczne, a tych udzielała dr n. med. Martyna Marciniak z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, dietetyk Stowarzyszenia Przyjaciół Bezglutenowej Mamy.
- Sporo było pytań o proces diagnozy, o zbilansowanie diety bezglutenowej, o suplementy - relacjonuje dr n. med. Martyna Marciniak (na zdjęciu obok). - Pojawiały się też pytania o nowatorskie metody leczenia celiakii, niekonwencjonalne, znalezione w Internecie. Wyjaśniałam pacjentom, że nie tędy droga, że nie ma innego skutecznego leku w celiakii, jak ścisła dieta bezglutenowa. Mam nadzieję, że użyłam mocnych argumentów :)
Nieodłącznym elementem spotkań z Bezglutenową Mamą są degustacje. To ważne dla osób nowo zdiagnozowanych, które nie znają rynku produktów bezglutenowych i mają kłopot z wyborem pieczywa, przekąsek, mieszanek do wypieku chleba czy ciast.
Tym razem na stołach pojawiły się przekąski: muffinki, precelki, chipsy, ciasteczka z czekoladą (marki Schär), mini brownie (marki Incola), kruche rogaliki z dżemem, seromakowiec, ciasteczka korzenne, muffinki wegańskie i z czekoladą (marki Putka Bez Glutenu), chleb bezglutenowy z owocami goji (z mieszanki Pięć Przemian) i wyśmienite cynamonki, upieczone przez zespół restauracji Też Można.
Większość uczestników spotkania bezglutenowego w Poznaniu nie znała się, choć były rodziny, które kojarzyły się z Ogólnopolskiego Dnia Diety Bezglutenowej w Lesznie.
Okazało się, że mamom, tatom i młodzieży nie brakowało tematów do rozmów (o przepisach, życiu przedszkolnym czy studenckim), dlatego pod koniec wymienili się telefonami i kontaktami w mediach społecznościowych. I to jest ogromna wartość takich spotkań. Powstały grupy wsparcia, które będą trwać niezależnie od formalnych spotkań.
Osoby na diecie bezglutenowej, wbrew pozorom stale poszukują sprawdzonych informacji o celiakii czy zasadach odżywiania się, a także o producentach żywności. na co dzień nie mają możliwości zdobycia takich gotowych materiałów edukacyjnych (potrzebnych np. do przedszkola czy szkoły).
Dlatego dużym zainteresowaniem cieszyły się ulotki, poradniki, broszury z przepisami, a także informacje o świątecznych zamówieniach bezglutenowych. Padły też pytania o bezglutenowy catering na Wigilię - tu ofertę będą miały m. in. restauracja Też Można, piekarnia WOLNA, a także cukiernia Vaniliowa.
Nasze bezglutenowe party przy szwedzkich stołach miało również charakter spotkania autorskiego z Bezglutenową Mamą. Luźna atmosfera i rozmowy "na stojąco" sprzyjały integracji :)
Wiele osób kupowało bezglutenową książkę kucharską "W kuchni Bezglutenowej Mamy" oraz bogato ilustrowaną bajkę terapeutyczną dla dzieci na diecie bezglutenowej - "Po okruszku boli w brzuszki, czyli bezglutenowa Zosia w przedszkolu".
Wpisywaniu dedykacji, rozmowom o przepisach na bezglutenową Wigilię (i nie tylko), poradom o wypieku chleba bezglutenowego na zakwasie czy bułeczek śniadaniowych nie było końca.
Dlatego powstał pomysł, by raz w miesiącu w restauracji Też Można odbywały się mniej huczne spotkania, mające charakter konsultacji z Bezglutenową Mamą lub z dietetykiem. Po Nowym Roku wrócimy do tematu i ustalimy taki plan spotkań.
W czasie naszego spotkania restauracja Też Można oferowała uczestnikom dania z karty: wegetariańskie i wegańskie dania bezglutenowe. Jak widziałam na stołach, największym powodzeniem cieszyły się bezglutenowe pyzy drożdżowe na parze, klopsiki, a także słodkie bułeczki i zdrowe soki.
Sporo osób kupiło też wyśmienite chleby i bułki bezglutenowe. Okazało się, że wielu uczestników nie miało pojęcia o istnieniu piekarni bezglutenowej w ramach restauracji Też Można :)
KOMENTARZE