Styczniowe warsztaty bezglutenowe w Poznaniu były wyjątkowe pod wieloma względami – ZOBACZ FILM. Odbyły się w przytulnych wnętrzach restauracji (a nie w pracowni kulinarnej), pracowaliśmy produktach nowych na polskim rynku, na dodatek w dniu moich urodzin. Czy ktoś wyszedł głodny? Chyba nie….
Warsztaty z Bezglutenową mamą w Poznaniu zorganizowała w sobotę, 21 stycznia 2017 r. Oberża Pod Dzwonkiem, która wkrótce ma przystąpić do programu Menu bez Glutenu. Organizatorom zależało, by uczestnicy poznali bezglutenowe dania oparte na mąkach – bo właśnie te potrawy sprawiają najwięcej trudności osobom na diecie bezglutenowej (zobacz reportaż z warsztatów – KLIKNIJ TUTAJ). Pracowaliśmy w dwóch grupach godzinowych, program każdej z grup różnił się od siebie. Uczestnicy byli podzieleni na 2-3 osobowe zespoły (w sumie w warsztatach wzięło udział około 60 osób), w których przygotowywali poszczególne dania z uwzględnieniem licznych alergii pokarmowych (oprócz glutenu).
W programie zajęć znalazły się m. in. bezglutenowy chleb wieloziarnisty SEITZ, bezglutenowy chleb z mąką dyniową, bułki a’la glutenowe, ciasto francuskie z owocami, pierogi z mixu oraz gryczane z owocowym farszem, naleśniki tradycyjne i wegańskie, babka makowa, brownie, wegańskie babeczki bananowe, pączki z amarantusem, ciasteczka kruche z karobem, chleb razowy z ziemniakami, pyzy drożdżowe na parze, a specjalnie dla Sary, która niedawno przeszła na dietę – bezglutenowa pizza. Uwijaliśmy się jak mróweczki, pracując ramię w ramię z właścicielami Oberży oraz z jej kucharzami. By przepisy nie uleciały w niebyt, wszyscy uczestnicy otrzymali książeczki z przepisami i adresami sklepów, w których można zamówić niektóre, trudniej dostępne produkty.
Na każdych warsztatach kilka dań jest przebojowych. Tym razem hitem okazały się bezglutenowe pyzy drożdżowe na parze.
– Nie lubię glutenowych pyz – podkreślała mama bezglutenowej dziewczynki. – Ale tymi pyzami jestem zachwycona. Będę je teraz przygotowywać w domu.
Pyzy przygotowało kilka grup, więc mieliśmy ich pod dostatkiem. Wielu uczestników zapakowało je sobie do woreczka, do zamrożenia w domu. Jak zawsze zachwycające były bezglutenowe bułki Bakels a’la glutenowe oraz bezglutenowych chleb na mące Schaer (użyliśmy 460 g mixu oraz 40 g bezglutenowej mąki dyniowej). Dorosłych i dzieci cieszyły bezglutenowe pączki z dodatkiem ziemniaków, a także muffinki czekoladowe oraz babeczki wegańskie. Na pniu schodziły wszystkie pierogi: zwykłe oraz gryczane. Wszystkim smakował również bezglutenowy chleb wieloziarnisty SEITZ, a także chleb vitalny ciemny Glutenexu.
Jak zawsze na warsztatach Bezglutenowej mamy, także tym razem wśród uczestników nie brakowało dzieci. Jedna z dziewczynek przyjechała do nas aż z Warszawy. Na równi z dorosłymi glutenowe i bezglutenowe dzieci wałkowały ciasto, lepiły pierogi, formowały ciasta francuskie i wycinały pączki. Oczywiście wszystkiego musiały spróbować, także cukru z cukierniczki… Dla dzieci mniej zainteresowanych gotowaniem Oberża Pod Dzwonkiem przygotowała kącik zabaw. Kilkulatki pod opieka animatorki kolorowały, wycinały, pisały. Chłopcy natomiast częściej wybierali zabawy we własnym gronie: w ruch poszły klocki Lego i telefony. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszyły się stoiska degustacyjne, na których serwowaliśmy świeże wypieki Glutenexu, przekąski czekoladowe, kukurydziane, chipsy BIO itp. W jednym z koszyków oferowaliśmy również bezglutenowy chleb na zakwasie – bez żadnych alergenów.
Na bezglutenowych warsztatach w Poznaniu pracowaliśmy na produktach firm: SEITZ, Jizerske Pekarny, Celiko, Bakels, Schaer, Balviten, Glutenex, Amarello, Szarłat, Vitaldea. Używaliśmy wieli mixów bezglutenowych, tak ważnych dla osób świeżo zdiagnozowanych i dla rodziców bezglutenowych dzieci. Ale użyliśmy również mąki owsianej, jaglanej, dyniowej, gryczanej i amarantusowej, pestek dyni, karobu, bezglutenowych płatków owsianych i gryczanych, bezglutenowej masy makowej, chia.
Z uwagi na alergie uczestników wyeliminowaliśmy z programu m. in. słonecznik czy siemię lniane, skrobię pszenną bezglutenową, mleko, jajka itd.
Wszyscy uczestnicy na zakończenie warsztatów otrzymali bezglutenowe produkty do degustacji.
Ważnym punktem warsztatów było przygotowanie bezglutenowych zakwasów. Każdy uczestnik przygotował w słoiczku bazę do przyrządzenia w domu bezglutenowego zakwasu na żurek. Z zakwasu, dostarczonego przez Bezglutenową mamę, szef kuchni Oberży przygotował bezglutenowy biały żur z kiełbasą. Wybaczcie: z uwagi na nieprzewidzianą liczbę uczestników trzeba było żur nieco rozcieńczyć…..
Wszyscy zapoznali się także ze szczegółową instrukcją przygotowania i hodowania bezglutenowego zakwasu na chleb. Modelowy zakwas na chleb, przygotowany z mąk: quinoa, ryżowej białej, owsianej i ryżowej brązowej, zaprezentowała Bezglutenowa mama. Uczestnicy mogli obejrzeć i powąchać idealny zakwas: dobrze wyrośnięty, porowaty, z kwaskową nutą. Trzymam kciuki za Wasze własne wypieki – i czekam na zdjęcia bezglutenowych chlebów na zakwasie.
Zaprzyjaźniony Kuba stworzył niecodzienny reportaż z bezglutenowych warsztatów w Poznaniu – towarzyszył nam z kamerą przez wiele godzin, rozmawiał z ludźmi, rejestrował naszą ciężka pracę i jej efekty. Aby obejrzeć film z bezglutenowych warsztatów w Poznaniu – KLIKNIJ TUTAJ.
KOMENTARZE