Blog

Relacja z warsztatów w Oberży

26/01/2017

Relacja z warsztatów w Oberży

26/01/2017

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Styczniowe warsztaty bezglutenowe w Poznaniu były wyjątkowe pod wieloma względami – ZOBACZ FILM. Odbyły się w przytulnych wnętrzach restauracji (a nie w pracowni kulinarnej), pracowaliśmy produktach nowych na polskim rynku, na dodatek w dniu moich urodzin. Czy ktoś wyszedł głodny? Chyba nie….

Bogaty program

Warsztaty z Bezglutenową mamą w Poznaniu zorganizowała w sobotę, 21 stycznia 2017 r. Oberża Pod Dzwonkiem, która wkrótce ma przystąpić do programu Menu bez Glutenu. Organizatorom zależało, by uczestnicy poznali bezglutenowe dania oparte na mąkach – bo właśnie te potrawy sprawiają najwięcej trudności osobom na diecie bezglutenowej (zobacz reportaż z warsztatów –  KLIKNIJ TUTAJ). Pracowaliśmy w dwóch grupach godzinowych, program każdej z grup różnił się od siebie. Uczestnicy byli podzieleni na 2-3 osobowe zespoły (w sumie w warsztatach wzięło udział około 60 osób), w których przygotowywali poszczególne dania z uwzględnieniem licznych alergii pokarmowych (oprócz glutenu).

W programie zajęć znalazły się m. in. bezglutenowy chleb wieloziarnisty SEITZ, bezglutenowy chleb z mąką dyniową, bułki a’la glutenowe, ciasto francuskie z owocami, pierogi z mixu oraz gryczane z owocowym farszem, naleśniki tradycyjne i wegańskie, babka makowa, brownie, wegańskie babeczki bananowe, pączki z amarantusem, ciasteczka kruche z karobem, chleb razowy z ziemniakami, pyzy drożdżowe na parze, a specjalnie dla Sary, która niedawno przeszła na dietę – bezglutenowa pizza.  Uwijaliśmy się jak mróweczki, pracując ramię w ramię z właścicielami Oberży oraz z jej kucharzami. By przepisy nie uleciały w niebyt, wszyscy uczestnicy otrzymali książeczki z przepisami i adresami sklepów, w których można zamówić niektóre, trudniej dostępne produkty.

Nasze hity

Na każdych warsztatach kilka dań jest przebojowych. Tym razem hitem okazały się bezglutenowe pyzy drożdżowe na parze.

Nie lubię glutenowych pyz – podkreślała mama bezglutenowej dziewczynki. – Ale tymi pyzami jestem zachwycona. Będę je teraz przygotowywać w domu.

Pyzy przygotowało kilka grup, więc mieliśmy ich pod dostatkiem. Wielu uczestników zapakowało je sobie do woreczka, do zamrożenia w domu. Jak zawsze zachwycające były bezglutenowe bułki Bakels a’la glutenowe oraz bezglutenowych chleb na mące Schaer  (użyliśmy 460 g mixu oraz 40 g bezglutenowej mąki dyniowej). Dorosłych i dzieci cieszyły bezglutenowe pączki z dodatkiem ziemniaków, a także muffinki czekoladowe oraz babeczki wegańskie. Na pniu schodziły wszystkie pierogi: zwykłe oraz gryczane. Wszystkim smakował również bezglutenowy chleb wieloziarnisty SEITZ, a także chleb vitalny ciemny Glutenexu.

Z udziałem dzieci

Jak zawsze na warsztatach Bezglutenowej mamy, także tym razem wśród uczestników nie brakowało dzieci. Jedna z dziewczynek przyjechała do nas aż z Warszawy.  Na równi z dorosłymi glutenowe i bezglutenowe dzieci wałkowały ciasto, lepiły pierogi, formowały ciasta francuskie i wycinały pączki. Oczywiście wszystkiego musiały spróbować, także cukru z cukierniczki… Dla dzieci mniej zainteresowanych gotowaniem Oberża Pod Dzwonkiem przygotowała kącik zabaw. Kilkulatki pod opieka animatorki kolorowały, wycinały, pisały. Chłopcy natomiast częściej wybierali zabawy we własnym gronie:  w ruch poszły klocki Lego i telefony. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszyły się stoiska degustacyjne, na których serwowaliśmy świeże wypieki Glutenexu, przekąski czekoladowe, kukurydziane, chipsy BIO itp. W jednym z koszyków oferowaliśmy również bezglutenowy chleb na zakwasie – bez żadnych alergenów.

Bezglutenowe produkty

Na bezglutenowych warsztatach w Poznaniu pracowaliśmy na produktach firm: SEITZ, Jizerske Pekarny, Celiko, Bakels, Schaer, Balviten, Glutenex, Amarello, Szarłat, Vitaldea. Używaliśmy wieli mixów bezglutenowych, tak ważnych dla osób świeżo zdiagnozowanych i dla rodziców bezglutenowych dzieci.  Ale użyliśmy również mąki owsianej, jaglanej, dyniowej, gryczanej i amarantusowej, pestek dyni, karobu, bezglutenowych płatków owsianych i gryczanych, bezglutenowej masy makowej, chia.

Z uwagi na alergie uczestników wyeliminowaliśmy z programu m. in. słonecznik czy siemię lniane, skrobię pszenną bezglutenową, mleko, jajka itd.

Wszyscy uczestnicy na zakończenie warsztatów otrzymali bezglutenowe produkty do degustacji.

Zakwasy na żurek i chleb

Ważnym punktem warsztatów było przygotowanie bezglutenowych zakwasów. Każdy uczestnik przygotował w słoiczku bazę do przyrządzenia w domu bezglutenowego zakwasu na żurek. Z zakwasu, dostarczonego przez Bezglutenową mamę, szef kuchni  Oberży przygotował bezglutenowy biały żur z kiełbasą. Wybaczcie: z uwagi na nieprzewidzianą liczbę uczestników trzeba było żur nieco rozcieńczyć…..

Wszyscy zapoznali się także ze szczegółową instrukcją przygotowania i hodowania bezglutenowego zakwasu na chleb. Modelowy zakwas na chleb, przygotowany z mąk: quinoa, ryżowej białej, owsianej i ryżowej brązowej, zaprezentowała Bezglutenowa mama. Uczestnicy mogli obejrzeć i powąchać idealny zakwas: dobrze wyrośnięty, porowaty, z kwaskową nutą. Trzymam kciuki za Wasze własne wypieki  – i czekam na zdjęcia bezglutenowych chlebów na zakwasie.

Galeria zdjęć z bezglutenowych warsztatów w Poznaniu

ZOBACZ FILM – REPORTAŻ Z WARSZTATÓW BEZGLUTENOWEJ MAMY

Zaprzyjaźniony Kuba stworzył niecodzienny reportaż z bezglutenowych warsztatów w Poznaniu – towarzyszył nam z kamerą przez wiele godzin, rozmawiał z ludźmi, rejestrował naszą ciężka pracę i jej efekty. Aby obejrzeć film z bezglutenowych warsztatów w Poznaniu – KLIKNIJ TUTAJ.

Druga galeria zdjęć z bezglutenowych warsztatów w Poznaniu

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się