Wczoraj w Lidlu kupiłam polski rabarbar i od razu wiedziałam, że upiekę bezglutenowy placek drożdżowy z rabarbarem i chrupiącą kruszonką. To ulubione ciasto mojej Zosi i mojego Taty jeszcze z czasów, gdy jedli gluten. Na blogu mam tradycyjne przepisy (bez użycia thermomixa czy lidlomixa) na drożdżowe ciasto bezglutenowe ze śliwkami KLIK i innymi owocami, ale rabarbar tu jeszcze nie gościł. Placek z tym owocem wcale nie musi być kwaśny, przecież słodka kruszonka zrównoważy wszystkie smaki no i jeszcze to miłe chrupanie …. Niestety, tym razem obyło się bez chrupania, bo omyłkowo dałam za dużo masła i …. bezglutenowa kruszonka rozpłynęła się, wtopiła w ciasto – też pysznie, choć bez efektu wizualnego i dźwiękowego.
Bazą placka z rabarbarem jest oczywiście bezglutenowa mieszanka do wypieków drożdżowych (chleba, bułek, rogalików itp.). Użyłam Mix for Bread Balvitenu, bo jest sprawdzony w takich wypiekach, a niedawno na promocji zrobiłam spory zapas tej mąki. To co, kto kompletuje składniki i idzie piec bezglutenowy placek drożdżowy w thermomixie?
Bezglutenowy placek drożdżowy z rabarbarem – składniki ciasta
forma około 20 x 15 cm
Przyznaj, że przepis na bezglutenowy placek drożdżowy z thermomixa jest dziecinnie prosty? Można go wykonać zarówno w lidlomixie, jak i w thermomixie: sposób działania jest identyczny, nieznacznie może się tylko różnić np. nazwa funkcji wyrabiania ciasta. Tak jak wspomniałam, placek bezglutenowy z rabarbarem można wykonać również tradycyjnie, przy użyciu miksera – KLIK.
Przepis zakłada upieczenie dużej blachy ciasta, ale śmiało możesz zmniejszyć o połowę porcję składników i wtedy też ewentualnie skrócić czas pieczenia. Mam też dobrą wiadomość: bezglutenowy placek drożdżowy można mrozić, a odmrażać w temperaturze pokojowej lub w około 150 stopniach C – najlepiej wtedy owinąć kawałek ciasta folia aluminiową, by nie podsuszyły się brzegi.
Cóż, pozostaje mi życzyć smacznego! I jeszcze jedno: ten bezglutenowy placek drożdżowy z rabarbarem smakuje identycznie jak pszenny!