Wczoraj, podczas zdobienia urodzinowego tortu dla Antka, usłyszałam o nowym bezglutenowym piwie z Biedronki. A dzisiaj mam już na stole butelkę 0,33 ml. Przyjechało prosto ze stolicy. W prezencie. Schłodzone, o bursztynowej barwie. Piwo Cechowe bezglutenowe z międzynarodowym Przekreślonym Kłosem pojawiło się w marketach w Warszawie, a może i w innych miastach Polski. Na razie wiadomo tylko, że jest produktem polskim i w procesie techonologicznym obniżono w nim zawartość glutenu.
Bezglutenowe piwo Cechowe jest produktem polskim. Produkuje go spółka Van Pur. Mnie nazwa ta kojarzy się z tanim piwem dostępnym piętnaście lat temu w sklepach Lidl w Polsce. Ale jak czytam na stronie firmy Van Pur, ma ona obecnie w swej ofercie zarówno piwa ekonomiczne, jak i pełne smaku, piwa butelkowane w szkle oraz w butelkach PET. Na stronie firmy nie ma ani słowa o tej bezglutenowej marce.
Bezglutenowe Cechowe pojawiło się w Biedronce i jest oznaczone międzynarodowym Przekreslonym Kłosem, podejrzewam więc, że jest to produkt stworzony dla tej sieci. I to Biedronka ma licencję na znak kłosa na tym piwie. Szczegółów postaram się dowiedzieć po weekendzie. Na razie wiadomo, że piwo można dostać w Biedronkach w Warszawie. I nielicznym się to udaje. Jeden ze szczęśliwców podzielił się piwem z Bezglutenową Mamą, za co składam serdeczne podziękowania.
Piwo jest smaczne, delikatne i średnio gazowane. Ma jasny kolor oraz tradycyjny, piwny zapach. Glutenowy Daniel orzekł, że Cechowe smakuje identycznie, jak glutenowe. Czy zawiera słód jęczmienny? Oczywiście.
Jak jednak deklaruje producent, poziom glutenu w piwie został obniżony w procesie technologicznym poniżej 20 ppm. OK, identyczną technikę stosuje producent bezglutenowego piwa Celia w Czechach. Oba piwa są badane i oznaczane jako produkty bezglutenowe. Są więc bezpieczne dla dorosłych z celiakią i na diecie bezglutenowej. Co jest w składzie Cechowego? Woda, słód jęczmienny, jęczmień browarny, chmiel, ekstrakt chmielu. Zawartość alkoholu wynosi 4,5%.