Trzynastoletnia, bezglutenowa Diana Fiedorowicz z Międzyrzecza miała wyjątkowy prezent urodzinowy: wczoraj, w dniu warsztatów z Schaerem w Zielonej Górze, przy pomocy rodziców przygotowała pięciokolorowy tort bezglutenowy. Ale do ostatniej chwili nie wiedziała, że na torcie pojawi się świeczka z datą jej urodzin! Ponad 60 głosami odśpiewaliśmy jubilatce gromie „sto lat!”.
Składniki na biszkopt jasny:
– 6 jajek (osobno białka i żółtka)
– 6 płaskich łyżek cukru
– 6 kopiastych łyżek mieszanki Mix Patisserie – Mix C Schaer;
– 1 łyżeczka bezglutenowego proszku do pieczenia;
– 2 łyżki oleju;
– 1 łyżka soku cytrynowego;
– łyżeczka octu;
– 6 jajek (osobno białka i żółtka)
– 10 płaskich łyżek cukru;
– 6 kopiastych łyżek mieszanki Mix Patisserie – Mix C Schaer;
– 1 łyżeczka bezglutenowego proszku do pieczenia;
– 2 łyżki oleju;
– 1 łyżka soku cytrynowego;
– łyżeczka octu;
– 10 g kawy rozpuszczalnej bez śladowych ilości glutenu, przetartej przez sitko;
Składniki na biszkopt kakaowy:
– 6 jajek (osobno białka i żółtka)
– 15 płaskich łyżek cukru;
– 6 kopiastych łyżek mieszanki Mix Patisserie – Mix C Schaer;
– 1 łyżeczka bezglutenowego proszku do pieczenia;
– 2 łyżki oleju;
– 1 łyżka soku cytrynowego;
– łyżeczka octu;
– 30 g kakao przetartego przez sitko;
Składniki na krem malinowy:
– 500 g serka mascarpone;
– 400 g musu z malin;
– 400 ml śmietany kremówki;
– 4 łyżki cukru pudru;
– 10 g żelatyny + 25 ml zimnej wody;
– 75 g masła;
– sok z 3 cytryn i skórka z 1 cytryny;
– 250 g cukru;
– 3 duże jajka sparzone wcześniej;
– 400 g serka marscapone;
– 4 łyżki cukru pudru;
Składniki na ganasz czekoladowy:
– 200 ml śmietanki UHT 30%;
– 60 ml miodu;
– 150 g czekolady mlecznej bez śladowych ilości glutenu;
– 100 g czekolady deserowej bez glutenu;
– 40 g miękkiego masła;
do dekoracji: owoce np winogrona, kiwi, mandarynki, truskawki;
Spody wykonanie:
Przygotuj dużą blachę do pieczenia ciast. Każdy spód przygotuj osobno. Mąkę wymieszaj z proszkiem do pieczenia ( w wersjach kakaowej i kawowej dodaj odpowiednio kakao lub kawę). Żółtka wymieszaj z sokiem cytrynowym. Białka ubij na sztywną pianę, następnie stopniowo dodawaj cukier (w każdym spodzie jest inna liczba łyżek cukru) wciąż ubijając. Do sztywnej piany dodaj żółtka, delikatnie wymieszaj łyżką. Dodawaj stopniowo mąkę z proszkiem, delikatnie mieszając i napowietrzając masę. Na końcu dodaj tłuszcz i ocet, wymieszaj. Piecz każdy tort na osobnej blasze plackowej około 20 min. w temp. 180ºC (jeśli pieczecie spody w tortownicy, czas pieczenia wyniesie około 40 minut i wtedy przez kolejnych 15 minut nie otwieramy piekarnika).
Krem malinowy wykonanie:
Kremówkę włóż na ok 30 minut do zamrażalki. Mus z malin wymieszaj z serkiem mascarpone. Żelatynę namocz w zimnej wodzie. Gdy napęcznieje, rozpuść ją w kąpieli wodnej. Kremówkę ubij razem z cukrem pudrem. Dodaj do malin i wymieszaj na gładką masę. Odrobinę masy dodaj do letniej żelatyny, wymieszaj, a następnie całość wlej do kremu i starannie wymieszaj powolnymi ruchami.
W misce na parze rozpuść masło z cukrem, sokiem cytrynowym i skórką cytrynową. Gdy cukier się rozpuści w ciepłym soku, dodaj roztrzepane jajka. Cały czas mieszaj i podgrzewaj do chwili, aż masa zacznie gęstnieć i przywierać do łyżki (trzeba uważać, by jajka się nie ścięły). Gotowa masę zostaw do ostygnięcia. Gdy ostygnie, zmieszaj ją z serkiem marscapone i cukrem pudrem. Można dodać żółty barwnik.
Śmietankę zagotuj z miodem. Połam czekoladę na drobne kawałki, zalej gorącą śmietanką z miodem i zamieszaj.
Dodaj miękkie masło i połącz składniki do uzyskania jednolitej masy. Ganasz odstaw do przestygnięcia.
Kakaowy spód posmaruj ganaszem czekoladowym i wstaw na godzinę do lodówki. Nałóż biały spód i przełóż go kremem malinowym. Wstaw do lodówki na godzinę. Nałóż na wierzch kawowy spód i obłóż go kremem cytrynowym. Pozalepiaj kremami boki tortu. Udekoruj roztopioną czekoladą, pozostałymi częściami kremów, owocami, orzechami.
Wstaw do lodówki na godzinę. Można też upiec spody w okrągłych tortownicach albo częściowo w prostokątnych, a częściowo w okrągłych. Fantazja nie zna granic! Po ostudzeniu przekrój spody na dwie części i przekładaj na zmianę kremami. Udekoruj wedle własnego pomysłu: orzechami, owocami, wiórkami kokosowymi, bitą śmietaną, wzorkami z kremów.
I niech ktoś powie, że dieta bezglutenowa jest monotonna, mało kolorowa i niesmaczna – my, celiacy, wyzwiemy go na pojedynek! Przecież nasz pięciokolorowy tort bezglutenowy w niczym nie odstaje od tortów glutenowych! Jest efektowny, smaczny, pełen kolorowów. Co ważne: jest wykonany z bezpiecznych, bezglutenowych produktów i bez chemii! Wszystkie kremy są przygotowane z naturalnych składników, a nie z paczki. I czy jest więc ktoś, kto by nie skusił się na taką porcję?