Glutenowy Daniel wprowadził do naszej rodziny tradycję pieczenia pasztetu na Wielkanoc. Od kilku więc lat zbieramy różne przepisy i przygotowujemy na święta pasztet bezglutenowy. Przepis, który dziś przedstawiam, wydaje się być idealny: to bezglutenowy pasztet dla alergika. Jest pyszny i efektownie wygląda, a jednocześnie nie zawiera żadnych alergenów: jaj, mleka, wołowiny, selera, pszenicy itd. Im ciekawiej udekorujecie pasztet bezglutenowy, tym większą będzie ozdobą bezglutenowej Wielkanocy.
Warzywa zagotuj w małej ilości wody, dodaj przyprawy: sól, pieprz. Do wrzątku włóż mięso i gotuj pod przykryciem na małym ogniu przez około 1,5 godziny. Do wywaru dodaj pieprz, kurkumę, tymianek, pieprz cayenne, a także łodygi zielonej pietruszki i parę listków lubczyku. Wywar posól dopiero pod koniec gotowania. Wątróbkę i posiekane cebule zeszklij na maśle. Namocz i odciśnij bułkę. Ostudzone mięso zmiel wraz z bułką, słoniną i podsmażoną wątróbką z cebulą. Dodaj siemię lniane, wymieszaj łyżką w dużej misce. Dopraw obficie przyprawami, by pasztet nie był mdły. Dla urozmaicenia możesz dodać suszoną żurawinę lub ziarenka zielonego pieprzu. Gęstą masę włóż do jednej dużej keksówki lub dwóch mniejszych foremek wyłożonych papierem do pieczenia lub posmarowanych tłuszczem i obsypanych bułką tartą. Wyrównaj powierzchnię mokrą łyżką. Wierzch pasztetów udekoruj według uznania (żurawiną, listkami laurowymi itp.). Foremki włóż do piekarnika nagrzanego do 190 stopni C. Piecz przez niespełna godzinę.
Pasztet bezglutenowy dla alergika ozdobi bezglutenową Wielkanoc, ale będzie również pożywnym i bardzo smacznym daniem. Bezglutenowy pasztet przygotowany według tego przepisu ma aksamitną konsystencję, jest delikatny w smaku. Świetnie smakuje jako samodzielne danie, jak i z bezglutenowym pieczywem. Po prostu rarytas. A co najważniejsze: pasztet bezglutenowy przygotowany w domu zawiera tylko te składniki, które sami dodamy…. Słowem: wiem, co jem ;)