Za nami ostatnia w tym roku bezglutenowa impreza w Wielkopolsce. Niedzielę spędziliśmy w Poznaniu na „Smacznych Mikołajkach z Glutenexem”. Pracowaliśmy naraz w dwóch pracowniach kulinarnych, dzieci bawiły się z przedszkolem Bambini, a dorośli w praktyce i teorii utrwalali wiedzę o diecie bezglutenowej. Dzieci „przerobiły” dwanaście kilogramów piernikowego ciasta, w drugiej pracowni powstały wigilijne dania, a Mikołaj dostarczył paczki.
Wigilijne smakołyki
Nasze niedzielne spotkanie (6 grudnia 2015 r.), jak zawsze w Wielkopolsce, połączyło pokolenia. Na imprezę dotarły bezglutenowe dzieci z rodzicami lub dziadkami, a także dorośli na diecie bezglutenowej. Gościliśmy Wielkopolan, ale również mieszkańców województwa lubuskiego.
Głównym punktem programu było pieczenie i dekorowanie bezglutenowych pierników. W pierwszej pracowni kulinarnej dzieci wraz z rodzicami pracowały wałkami, foremkami i rękoma. Do dyspozycji mieliśmy gotowe ciasto na pierniczki, przygotowane w niedzielę rano według specjalnego przepisu Alicji Konewki, głównej technolog z firmy Glutenex. Powstała góra kolorowych pierniczków: część znikała prosto z talerza, niektóre trafiały do metalowych puszek.
Dzieci z alergiami przygotowały natomiast od podstaw wegańskie babeczki buraczane z polewą karbową, według przepisu z książki „Mama alergika gotuje na wyjątkowe okazje”. Przepis jest tak doskonały, że nie zaszkodził mu nawet słoik powideł, dodany do ciasta zamiast do przełożenia warstw.
Autorską recepturę stworzył przypadkowo tata bezglutenowej Zuzi z Sulechowa (na szczęście w porę dosypał również trochę mąki, by uzyskać właściwą konsystencję ciasta). Podczas degustacji okazało się wręcz, że „powidłowe” babeczki smakują ciekawiej, niż zwykłe… – o czym powiemy autorce serii książek kucharskich dla alergików :).
W drugiej pracowni powstawały tradycyjne, bezglutenowe wigilijne dania: pierogi z rybą, pierogi z kapustą i grzybami, bezglutenowe krokiety, strucla, babka makowa, piernik, ciasto herbaciane z nutka pomarańczy, a także kilka rodzajów bezglutenowego chleba i bułki z amarantusem oraz zimowe śniadanie z nasion amarantusa. Wśród gotujących nieustannie krążyli uczniowie szkoły oraz członkowie stowarzyszenia, m. in. Iza Tycz, która rozwiewała wszelkie wątpliwości dotyczące receptury i konsystencji ciast.
Dania znikały w mig z talerzy, a niektóre, np. pierogi, nie dotarły nawet na talerze. Uczestnicy, spragnieni świątecznych smaków, przygotowywali po kilka porcji danego dania – a apetyty ciągle pozostawały niezaspokojone. Wszyscy zgodnie przyznawali, że najbardziej smakowały im pierogi z rybą oraz krokiety. Niemniej jednak po każdej potrawie nie zostawały nawet okruszki. Na szczęście nie brakowało przekąsek, dostarczonych przez bezglutenowe firmy do degustacji.
PRZEPISY Z WARSZTATÓW „SMACZNE MIKOŁAJKI Z GLUTENEXEM” DOSTĘPNE SĄ TUTAJ.
W świecie Bambini
Dzieci były głównymi bohaterami naszych poznańskich Mikołajek, dlatego wspólnie z przedszkolem Bambini z Poznania zadbaliśmy o liczne atrakcje.
Na te kilka godzin przedszkole przeniosło się klasy w ZSG w Poznaniu wraz z nauczycielkami, meblami, sprzętem grającym, zabawkami i pachnącymi mandarynkami. Przy dźwiękach kolęd maluchy pod opieką przedszkolanek bawiły się na kolorowym dywaniku.
Kilkulatki przygotowywały z nauczycielkami świąteczne ozdoby: kartki, obrazy, futerały i ozdoby z filcu, a także owocowe stroiki na wigilijny stół. W ruch poszły nożyczki, kleje, kredki, pisaki. Do pracy włączyły się nawet nastolatki, zwabione zapachami, muzyką i artystyczną atmosferą. W tym czasie rodzice pracowali w sali kulinarnej, słuchali też wykładu o diecie bezglutenowej. Niektórzy natomiast towarzyszyli dzieciom podczas zajęć artystycznych.
– Zależało nam na tym, by wprowadzić dzieci w świąteczny nastrój. Stąd wziął się pomysł na świąteczne zajęcia artystyczne, prowadzone przy dźwiękach polskich kolęd, przy aromacie mandarynek i goździków – mówi Małgorzata Stankiewicz-Klimka, dyrektor Bambini Prywatnego Przedszkola Montessori w Poznaniu, które jako jedyne przedszkole w Wielkopolsce należy do programu Menu bez Glutenu.
Bezglutenowa teoria i praktyka
Na warsztatach pracowaliśmy przede wszystkim na bezglutenowych produktach z międzynarodowym „Przekreślonym Kłosem” z firm: Glutenex, Helio, Amarello, Libella, Profi. Jako stowarzyszeniu zależy nam bowiem na tym, by wśród uczestników zajęć utrwalać wiedzę o bezpiecznych produktach. Dlatego w programie znalazł się również wykład Sandry Janedy, technolog z firmy Glutenex. Pani Sandra zaprezentowała zasady produkcji bezglutenowej, licencjonowanej żywności bezglutenowej i odpowiadała na pytania uczestników.
Na warsztatach działał też sklep Gluten-free.pl, w którym uczestnicy w promocyjnych cenach mogli kupować bezglutenowe mąki, a także pyzy drożdżowe Gluetenexu.
Informacje na zakończenie ;)
Warsztaty „Smaczne Mikołajki z Glutenexem” zorganizowało kilku partnerów, na co dzień współpracujących przy różnych projektach: Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej (www.celiakia.pl), Zakład Piekarniczo-Cukierniczy Glutenex spod Poznania, Zespół Szkół Gastronomicznych w Poznaniu, „Bambini” Prywatne Przedszkole Montessori z Poznania (należy do programu Menu bez Glutenu).
W paczkach dla dzieci znalazły się bezglutenowe prezenty Mikołajkowe od firm: Glutenex, Profi (pasztety, konserwy), Libella (aromaty do ciast, cukier wanilinowy), Boramex (kręcone chrupki kukurydziane), Amarello (ciasteczka Amarelki), krówki Kuhnbonbon (firma Savitor z Gniezna), Kupiec (solone wafle kukurydziane). Wszystkie produkty, oprócz krówek, oznaczone są międzynarodowym, licencjonowanym Przekreślonym Kłosem.
Organizatorzy serdecznie dziękują pani Justynie Golińskiej – Krzysztofiak, nauczycielce Zespołu Szkół Gastronomicznych w Poznaniu, która po raz kolejny bardzo aktywnie włączyła się w przygotowanie warsztatów. Pani Justyna zadbała o przygotowanie kilku pracowni wraz z infrastrukturą, zaangażowała do pomocy swoich uczniów. Podziękowania składamy także kilkunastoosobowej grupie uczniów ZSG, którzy byli z nami od wczesnych godzin rannych.
Przeprowadzenie warsztatów było możliwe dzięki życzliwości dyrektora ZSG w Poznaniu, Romana Bartkowiaka. W ramach współpracy ze szkołą stowarzyszenie jeszcze przed świętami przeprowadzi z uczniami kilkugodzinne szkolenie teoretyczne i praktyczne, zakończone egzaminem i wręczeniem certyfikatów.
Przygotowanie mikołajkowo-kulinarnego spotkania dla tak dużej grupy dzieci i dorosłych wymagało zaangażowania kilkudziesięciu osób, w tym wolontariuszy stowarzyszenia, a zwłaszcza: Izy, Ilony, Aliny, Agnieszki, Danuty. Dziewczyny, śliczne dzięki za wspólną pracę i zabawę.
PRZEPISY Z WARSZTATÓW DOSTĘPNE SĄ TUTAJ.
Galeria zdjęć z Mikołajek w Poznaniu 2015 r.