Święta minęły, ale przed nami bezglutenowy Sylwester. Planujecie menu? Proponuję seromakowiec, pełen orzechów, miodu, suszonych owoców. Dla ułatwienia możecie użyć gotowej masy makowej lub przygotować ją samodzielnie, z najlepszych składników. Przepis pochodzi z dawnej książki thermomixa, ale to ciasto bez trudu przygotujecie przy użyciu miksera.
400 g maku
lub bezglutenowej masy makowej np. Helio
350 g cukru pudru
6 jaj
4 łyżki bezglutenowej mąki uniwersalnej
lub Mix C Schaer
1 łyżeczka bezglutenowego proszku do pieczenia
2 łyżki posiekanych bakalii bez śladowych ilości glutenu
np.: śliwki, morele, rodzynki, żurawina itd.
opcjonalnie olejek migdałowy bezglutenowy
1 kg białego sera
lub gotowej masy serowej bez śladowych ilości glutenu
½ kostki masła
300 g cukru pudru
6 jaj
cukier waniliowy
bezglutenowy Celiko
2 łyżki posiekanych bakalii bez śladowych ilości glutenu
np.: śliwki, morele, rodzynki, żurawina itd.
opcjonalnie olejek cytrynowy bezglutenowy
np. aromaty Libella
Ugotuj i zmiel mak. Bakalie umyj, zalej wrzątkiem na kwadrans. Następnie je odsącz i posiekaj. Oddziel białka od żółtek. Utrzyj cukier z żółtkami, stopniowo dodawaj zmielony mak, mąkę z proszkiem do pieczenia, olejek. Wyrobioną masę przełóż do miski. Jeśli użyjesz gotowej masy makowej, dodaj do niej tylko żółtka, mąkę z proszkiem do pieczenia i utrzyj.
Bakalie umyj i zalej wrzątkiem. Następnie odsącz i posiekaj (jeśli Ty lub biesiadnicy nie lubią bakalii w serniku, możesz je pominąć, nie zmieniając proporcji pozostałych składników). Oddziel białka od żółtek. Utrzyj cukier puder z żółtkami i masłem. Dodawaj pokrojony na kawałki ser i wyrabiaj mikserem na pulchną masę. Dodaj posiekane bakalie i olejek.
Piekarnik nastaw na 180 stopni C (góra-dół). Prostokątną blachę o wymiarach około (25 cm x 35 cm) wyłóż papierem do pieczenia. Ubij pianę z 6 białek i dodaj do masy makowej. Delikatnie wymieszaj i wyłóż na blachę. Ubij kolejne 6 białek, dodaj do masy serowej i delikatnie wymieszaj. Wyłóż na masę makową. Wstaw blachę do piekarnika na 80 minut. Do ciasta możesz przygotować lukier albo polewę czekoladową, a dla uczulonych na kakao: polewą karbową MAG (KLIKNIJ TUTAJ).
Ciasto jest długo wilgotne i na pewno bardzo świąteczne. Jeśli upieczecie je na bezglutenowego Sylwestra, z pewnością przetrwa do Nowego Roku i jeszcze dłużej.