Blog

Nie ma biopsji na życzenie

14/04/2016

Nie ma biopsji na życzenie

14/04/2016

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Biopsja jelita cienkiego nie należy do przyjemnych badań. Jest jednakże niezbędna do ostatecznego zdiagnozowania celiakii. Ale czy jest konieczne wykonywanie kontrolnej biopsji, już po wprowadzeniu diety bezglutenowej? Bywa, że niektórzy pacjenci z celiakią domagają się takiego badania by sprawdzić, czy właściwie stosują dietę. Lekarze są jednak przeciwni takim praktykom. Dlaczego?

 

parowanieBiopsja jelita cienkiego jest niezbędna do prawidłowego rozpoznania celiakii. Według najnowszych zaleceń można od niej odstąpić jedynie u dzieci, które mają wysoki poziom przeciwciał oraz pozytywny wynik badania genetycznego. Zawsze jednak decyduje o tym lejarz gastrolog.

Jeśli biopsja (pobrana z 4-6 miejsc w jelicie) wykaże uszkodzenie kosmków jelitowych, a jednocześnie pacjent ma przeciwciała związane z celiakią, konieczna jest ścisła dieta bezglutenowa stosowana przez całe życie.

 

bulki Bebilon Alerlac (9)Bywa, że biopsja wykaże poważne uszkodzenie kosmków, np. na poziomie  3 c w skali Marsha.

Pacjent przechodzi na dietę i po kilku miesiącach lub roku ma czasem pokusę, by sprawdzić stan kosmków jelitowych. Lekarze jednak są przeciwni takim badaniom.

 

 

willa e (11)Jeśli pacjent pozytywnie zareaguje na leczenie dietą bezglutenową, to nie ma konieczności wykonywania kontrolnych biopsji – podkreślała dr n. med. Natalia Kobielska-Dubiel z Katedry i Kliniki Gastroenterologii Dziecięcej i Chorób Metabolicznych w Poznaniu, podczas wykładu na konferencji studenckiej. – Do monitorowania skuteczności diety i jej właściwego stosowania służą badania przeciwciał.

 

akonfer (3)Inni specjaliści obecni na konferencji (m in. prof. dr hab. n. med. Krzysztof Linke-na zdjęciu) potwierdzili słowa pani doktor. Podkreślali, że biopsja jest badaniem inwazyjnym, podczas którego podaje się leki, które nie są obojętne dla organizmu. Nie należy więc nadużywać tego badania. Biopsję jelita cienkiego u dorosłych wykonuje się bez znieczulenia, lekarz jedynie rozpyla w gardle pacjenta środek znieczulający. Badanie jest bezbolesne, ale nie należy do przyjemnych.

 

mikroskopU dzieci wykonuje się je w znieczuleniu, jednakże znam kilkoro 6-7 latków, którzy dzięki wsparciu rodziców uniknęli biopsji w narkozie.

Biopsja jelita cienkiego jest kluczowym etapem w diagnostyce celiakii. Wykonuje się ją endoskopowo podczas gastroskopii. Pacjent połyka miękką sondę z małą kamerą na końcu, dzięki której lekarz zagląda do wnętrza jelita i pobiera jego maleńkie fragmenty do badania (przynajmniej 4). U małych dzieci przeprowadza się go w znieczuleniu ogólnym. W pobranych wycinkach ocenia się stopień zaniku kosmków w tzw. skali Marsha.” (*)

Konferencję w Poznaniu (w sobotę, 9 kwietnia 2016 r.) zorganizowało Studenckie Koło Patomorfologów oraz Studenckie Towarzystwo Naukowe Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

(*) Cytat ze strony www.celiakia.pl (więcej o diagnostyce i biopsji  TUTAJ).

 

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się