Blog

4

Naturalna szynka bez glutenu-pastrami

05/02/2015

Naturalna szynka bez glutenu-pastrami

05/02/2015

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Uparcie poszukuję przepisów na domowe wędliny, które uniezależnią mnie od sklepowych wyrobów, zazwyczaj pełnych chemii. Dzieciom przejadła się  już pieczeń z pistacjami, mielonka, szynka. Mam więc kłopot przy szykowaniu szkolnych śniadań czy kolacji.

Znalazłam: pastrami domowe ze schabu, aromatyczne i delikatne. Zasmakowało wszystkim. 

 

 

 

schabSkładniki (*):

– bardzo świeży schab (około 1 kg), jak najmniejszy w przekroju;

– spora mieszanka ziół bez  glutenu: majeranku, tymianku i oregano;

– łyżeczka oleju z oregano;

– 1 łyżka surowego miodu;

– sól;

 

 

 

 

olejekZgodnie z instrukcją w przepisie świeżutki schab umyłam i osuszyłam papierowym ręcznikiem. Natarłam go starannie miodem. Mięso włożyłam do szklanego naczynia, przykryłam lniana ściereczka i wstawiłam na dobę do lodówki.

Nastepnego dnia umyłam i ponownie osuszyłam schab, następnie obficie natarłam solą i wstawiłam na dobę lodówki, przykryty ściereczką.  Kolejnego dnia umyłam mięso i wysuszyłam.

 

 

 

 

schabikRoztarłam w rękach łyżkę oleju z oregano (jakiż on aromatyczny!) i energicznie wmasowałam go w mięso. Obsypałam obficie schab mieszanką ziół i owinęłam kilkakrotnie dużą gazą z apteki. Oba końce mocno związałam sznurkiem.

Autorki książki „Kuchnia polska bez pszenicy” polecały, by powiesić schab na tydzień w ciemnym, chłodnym i przewiewnym miejscu, zabezpieczonym przed dostępem owadów. Uznaliśmy w domu, że najlepszym miejsce będzie nasza sypialnia, a konkretnie piramida wisząca nad łóżkiem (przez trzy noce bałam się, że schab spadnie mi na brzuch:)).  Sypialnia natychmiast nasyciła się niezwykłym aromatem oregano i majeranku. Z dnia na dzień zapach stawał się mniej intensywny, a my z niecierpliwością czekaliśmy, aż minie siedem dni…

 

 

 

 

SONY DSCWreszcie nadszedł TEN dzień! Zdjęliśmy naszą wędlinę z piramidy. Po odwinięciu z gazy była bardzo przyjemna w dotyku. Pierwsze rozkrojenie odbyło się niemal majestatycznie.

Zrobiliśmy TO długim nożem, otrzymanym od zaprzyjaźnionego Alvaro z Hiszpanii, wraz z potężną, suszoną nogą wieprzową :). Nóż okazał sie idealny do krojenia cieniutkich plasterków.

 

 

 

 

SONY DSCNasze bezglutenowe pastrami zaskoczyło wszystkich delikatnym smakiem, a jednocześnie aromatem pochodzącym z ziołowej skórki. Rewelacja! Dawno nie jadłam tak znakomitej wędliny. Do degustacji udało nam się namówić nawet dzieci – one jednak prosiły o odkrojenie ziołowej otoczki.

Pastrami wstawiłam na talerzyku do lodówki, nie będąc pewną, czy trzymać je na zewnątrz, w chłodzie czy może powiesić w sypialni? Podpowiecie? Jak przechowujecie gotowe, wyszuszone mięso?

 

 

Wiem, że niektórzy takie rarytasy na koniec wędzą – ale na razie nie mam dostępu do wędzarni, więc poprzestanę na suszeniu. Wiem, że ta wędlina będzie często gościć na naszym stole (oprócz lata) – to taka radość zajadać na kolację swój chleb, swoją szynkę i … popijać herbatą z własnoręcznie zebranej pokrzywy :).

 

 

(*) Przepis pochodzi z książki Marty Szloser i Wandy Gąsiorowskiej „Kuchnia polska bez pszenicy”.

 

 

KOMENTARZE (4)

Wanda Gąsiorowska 09/02/2015 22:16
Cieszę się, że wędlina Bezglutenowej Rodzince smakuje :). Robię ją co jakiś czas dla rodziny, bo sama nie jadam takich specjałów już od wielu lat. U nas, po wyjęciu wędliny z gazy, przechowujemy ją w lodówce, owiniętą niewoskowanym papierem, niezbyt szczelnie, aby oddychała i lekko obsychała. Też zastanawiam się, czy możnaby ją nadal trzymać poza lodówką, w gazie, tak jak obsychające kiełbasy wisiały niegdyś. Jednak jest już rozkrojona... zioła nie obejmują swym konserwującym wpływem całej powierzchni. Nie pozostaje nic innego jak wypróbować :) Pozdrawiam :)
Bezglutenowa Mama 13/02/2015 20:37
Oczywiście, że bardzo smakuje :) Teraz suszy się w sypialni ligawa w ziołach :) Dam znać, jak smakuje :) Pozdrawiam serdecznie :)
Wanda Gąsiorowska 24/02/2015 11:38
Odjazdowa ta Wasza piramida w sypialni i pomysł na podwieszenie mięsek :). Z ciekawości zapytam- to osłona od komarów czy tak kształtem radiestezyjnie i energetycznie ? Pozdrawiam serdecznie :)
admin 25/02/2015 13:17
Piramida ma ściągać dobrą energię :). Taka sama wisi w sypialni u dzieci :)
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się