Blog

11

Bezglutenowe ciasto orzechowe bez mąki

11/12/2014

Bezglutenowe ciasto orzechowe bez mąki

11/12/2014

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Bezglutenowy orzechowiec Eli z Leszna pokochają wszyscy, którzy lubią proste i zdrowe przepisy.

To ciasto jest idealne na świąteczny wypiek, na urodzinowy tort, ale i na szybką przekąskę. Efekt zależy od tego, jakich dodatków użyjemy do dekoracji. Co ważne – do jego wypieku nie potrzebne są żadne bezglutenowe mixy ani mąki, nie wysycha i nie kruszy się. Zasmakuje więc bezglutenowym, ale i glutenowym gościom :).

 

IMG_0833Składniki (*):

– 30 deko włoskich orzechów (ewentualnie laskowych lub mieszanych) – obranych ręcznie lub Kresto lub mielonych BackMit;

– 8 jaj;

– 2 łyżki bezglutenowej bułki tartej;

– 15-20 deko cukru lub ksylitolu (daję 15 deko);

– 1 łyżka bezglutenowego proszku do pieczenia;

– bezglutenowy amarantus ekspandowany Amarello – opcjonalnie, do posypania foremki;

– do przełożenia: dwa bezglutenowe budynie np. waniliowe, wiśniowe itp. (miałam Celiko i Amylon);

– 0,6 l mleka;

– kostka masła w temperaturze pokojowej;

 

IMG_0836Obrałam z Antkiem włoskie orzechy i zmiksowałam je na mąkę. Piekarnik nastawiłam na 180 stopni C. Zmiksowałam żółtka z cukrem, dodałam orzechy, proszek do pieczenia i bułkę tartą. Ubiłam pianę z białek, dodałam ją do masy orzechowo-żółtkowej.

Ciasto wlałam do dwóch identycznych, serduszkowych foremek silikonowych  i wstawiłam piekłam przez godzinę.

 

 

 

IMG_0840W oryginale ciasto piecze się w tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia, a po ostygnięciu przekrawa się je w poprzek. Ja sobie ułatwiłam pracę i uatrakcyjniłam kształt ciasta.

Gdy mój bezglutenowy, świąteczny orzechowiec był w piekarniku, przygotowałam masę budyniową.  Budynie (miałam dwa różne smaki: jagodowy i morelowy) rozrobiłam w pół szklanki mleka, pozostałe mleko zagotowałam.

 

 

SONY DSCDo mleka wlałam rozrobione budynie i mieszałam, aż powstała gęsta masa. Garnek z budyniem wystawiłam na balkon do ostygnięcia.

Gdy ciasto się upiekło (sprawdziłam patyczkiem), wystawiłam je również na balkon (uwielbiam zimę, bo wszystko w mig stygnie na dworze).

Zimny budyń zblendowałam z masłem, aż powstała jednolita, gładka masa. Zimne ciasto przełożyłam kremem po środku (a jeśli pieczecie je w tortownicy, trzeba ciasto najpierw przekroić), a następnie udekorowałam masą z zewnątrz.

 

 

SONY DSCW zamrażarce znalazłam borówki, więc kilka owoców użyłam do dekoracji tortu. Udekorowałam górę całymi orzechami, obsypałam też boki odrobiną zmielonych orzechów.

Dopiero po fakcie przypomniałam sobie rady Eli, bezglutenowej mamy Emilki z Leszna:

Wierzch tortu posypuję wiórkami gorzkiej czekolady – pisała Ela w e-mailu z przepisem. – Tak, ten tort króluje u nas na każdej rodzinnej imprezie…

 

 

SONY DSCNie dziwię się. Gdy godzinę później wystawiłam z balkonu schłodzone ciasto, wciąż sięgaliśmy po dokładkę. Ciasto było idealne również na drugi dzień – lekko wilgotne, aromatyczne. Niebo w gębie…. Nie wiem, jak by smakowało na trzeci dzień, bo nie dotrwało… Ale jestem pewna, że bezglutenowy orzechowiec śmiało może pojawić się na świątecznym, bezglutenowym stole. Bezglutenowa Wigilia z orzechowcem Eli – brzmi dobrze :).

 

SONY DSCWiem też jedno: orzechowiec z włoskich orzechów ma niesamowicie wyrazisty smak. Z orzechów laskowych jest też smaczny, ale nie ma tego „czegoś”.

Upiekłam to ciasto kilka tygodni temu własnie z orzechów laskowych. Było OK, ale odkąd spróbowałam orzechowca z włoskich orzechów, nigdy nie zastąpię ich laskowymi.

Aha, bardzo ważna sprawa: orzechowiec bardzo smakował naszej bezglutenowej Zosi, która samych orzechów nie jada. Ciasto jest więc znakomitym pomysłem na przemycenie bezglutenowemu dziecku orzechów do diety. Takie orzechy są bezcenne dla celiaczka, pamiętajcie :).

 

Następnym razem spróbuję udekorować tort inną polewą. Może gorzą czekoladą? Może białą czekoladą? Jak myślicie: które smaki będą się komponować z orzechami włoskimi?

 

KOMENTARZE (11)

Ola 11/02/2020 22:45
Ciasto bardzo smaczne. Następnym razem spróbuję je trochę nasączyć, bo jest dość suche (placek przekroilam na 3 i przełożyłam masą). Myślę, że byłoby wyśmienite z jedną warstwą dżemu porzeczkowego.
Marta Krzyżanowska-Sołtysiak 25/02/2020 10:24
Dżem porzeczkowy... Uwielbiam :)
Justyna 26/11/2017 23:37
Pyszne ciasto tylko masa budynków pomimo odpowiednich proporcji popłyneła.. była rzadka jak zupa :/ Bułkę tartą zastąpiłam zmielonymi płatkami jaglanymi oraz dodałam trochę cynamonu :) Pięknie wyrósło było cudownie puszyste i cieszyło podniebienie ❤
Bezglutenowa Mama 27/11/2017 07:51
Ojej, trudno mi powiedzieć, co się stało.... Zmiksowałaś masło z zimnym budyniem, czy z ciepławym? Najważniejsze, że udało się zjeść i że smakowało :)
Ania 13/12/2014 23:52
i kolejne pytanie, może glupie ale wole dopytac.. czy te orzechy wloskie to trzeba wszystkie dokladnie z tych zoltych skorek obierac, do białości???
Bezglutenowa Mama 16/12/2014 13:10
Z białych skórek nie obieram - tylko ze skorupek. Spoko - żadne pytanie nie jest głupie :) Lepiej pytać, niż błądzić, a w tym przypadku - obierać ;). Pozdrawiam słonecznie :)
Ania 13/12/2014 23:50
tak, teraz jest, wcześniej na samym poczatku nie widziałam.. ale nie ważne, juz jest ok:D dziękuję...:)) jeszcze zastanawiam sie czy bulke tarta mozna zastapic maka kukurydzianka hmm, jak myslisz?:)))
Bezglutenowa Mama 16/12/2014 13:11
Może lepiej kaszką kukurydzianą, amarantusem ekspandowanym bezglutenowym....
Beata 12/12/2014 22:21
jest informacja :"30 deko orzechów"
Ania 12/12/2014 14:58
W przepisie brakuje informacji o ilości orzechów włoskich. Poza tym ile to jest 15 deko cukru w przełożeniu na ilość procentową szklanki? Czy po upieczeniu czuć smak orzechów?:))
Bezglutenowa Mama 12/12/2014 23:14
30 deko-300 gram orzechów; jest w przepisie, może przeoczyłaś podczas szybkiego czytania; w szklance mieści się standardowo 220-240 g cukru. W cieście czuć smak orzechów - jeśli użyje się włoskich. Przy laskowych smak jest mniej wyrazisty.
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się