Blog

Lekarz przyjazny pacjentom z celiakią

24/07/2019

Lekarz przyjazny pacjentom z celiakią

24/07/2019

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

W Polsce coraz trudniej spotkać lekarzy, w tym gastroenterologów, przyjaznych osobom z celiakią i na diecie bezglutenowej. Zdarzają się specjaliści, którzy diagnozują celiakię wyłącznie na podstawie biopsji lub wysokiego poziomu przeciwciał. Inni z kolei pozwalają pacjentom z celiakią na odstępstwa od ścisłej diety bezglutenowej. Jeszcze inni nie zlecają badań kontrolnych, pozwalających oceniać stan zdrowia i odżywienia pacjenta lub badań profilaktycznych w kierunku chorób współistniejących z celiakią. Bywają też lekarze rodzinni i pediatrzy, którzy latami leczą swoich podopiecznych z różnych nietypowych dolegliwości, zamiast zlecić badania np. w kierunku wykrycia celiakii. Dlatego Stowarzyszenie Przyjaciół Bezglutenowej Mamy postanowiło w sposób szczególny honorować lekarzy, którzy wnikliwie, rzetelnie,profesjonalnie i z empatią traktują pacjentów z celiakią. Od 2019 r. zaczynamy przyznawać lekarzom tytuł ” Lekarz przyjazny pacjentom z celiakią„. 

Zgłoś lekarza przyjaznego pacjentom z celiakią

Jeśli na swojej drodze spotkaliście lekarza od celiakii, naprawdę profesjonalnie, rzetelnie i z empatią podchodzącego do małych lub dorosłych pacjentów, zgłoście jego kandydaturę do naszego tytułu. Jakie cechy lub zachowania powinny charakteryzować lekarza przyjaznego pacjentom z celiakią i na diecie bezglutenowej? Na co warto zwrócić uwagę, rozważając kandydaturę swojego lekarza? Uwaga: specjalność nie ma znaczenia, przyjacielem pacjenta z celiakią może być pediatra, ginekolog, reumatolog, stomatolog, neurolog, endokrynolog i wszyscy inni lekarze.

Lekarz – przyjaciel pacjentów z celiakią powinien:

  • zwracać uwagę na niespecyficzne objawy celiakii i kierować pacjentów na badania
  • przeprowadzać pełną diagnostykę w kierunku wykrycia celiakii
  • informować pacjenta o konieczności stosowania ścisłej diety bezglutenowej i zachęcać do zdobywania wiedzy na ten temat w sprawdzonych źródłach
  • regularnie kierować pacjenta z celiakią na badanie poziomu przeciwciał w celu monitorowania diety bezglutenowej
  • regularnie zlecać pacjentowi badania profilaktyczne w kierunku chorób współistniejących z celiakią
  • wnikliwie i z empatią wsłuchiwać się w relacje pacjenta o stanie zdrowia
  • informować pacjenta o konieczności zbadania członków rodziny w kierunku celiakii
  • kierować pacjenta do dietetyka klinicznego celem ustalenia zbilansowanej diety bezglutenowej
  • poszerzać swoją wiedzę o celiakii, diecie bezglutenowej  i chorobach współistniejących

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się