Blog

Lato w naszej kuchni domowe, bezglutenowe jagodzianki

19/06/2014

Lato w naszej kuchni domowe, bezglutenowe jagodzianki

19/06/2014

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

U przydrożnego sprzedawcy kupiłam pierwsze w tym roku jagody i od razu wiedziałam, jakie będzie ich przeznaczenie: JAGODZIANKI bezglutenowe! Po przyjeździe do domu zagniotłam drożdżowe ciasto bezglutenowe bez grama cukru, dodałam jagody i upiekłam. Słuchajcie, to była za uczta! Puszyste drożdżówki z chrupiącą skórką, soczystym nadzieniem i mnóstwem witamin.

 

 

Składniki:

– 2 szklanki bezglutenowej mąki uniwersalnej (użyłam Mehl Farine Schaera)
– 1/4 kostki masła
– paczuszka drożdży suszonych lub 25 g drożdży świeżych;
– 2 jajka
– około 100 – 150  ml mleka;
-1 łyżeczka jogurtu naturalnego lub śmietany;
– 3 łyżki ksylitolu (lub cukru);
– szczypta soli
– cukier waniliowy

– miseczka umytych i osuszonych jagód, wymieszana z ksylitolem lub cukrem (według upodobań);

 

 

 

jagodzianki (2)Wszystkie składniki miały pokojową temperaturę. Mąkę przesiałam i wymieszałam z solą. Świeże drożdże wymieszałam z łyżką mąki, łyżką ksylitolu, łyżką śmietany i ćwierć szklanki mleka. Zostawiłam rozczyn, by podrósł. Jajka ubiłam z ksylitolem na kogel-mogel.

Wymieszałam mąkę z masą jajeczną, z rozczynem drożdżowym, z letnim mlekiem, śmietaną, miękkim masłem, domowym cukrem waniliowym. Powstała gęsta, dość twarda masa.

 

 

 

jagodzianki (5)Według przepisu Beaty, udostępnionego na Facebooku w grupie Celiacy (za który pięknie dziękuję), ciasto miało rosnąć około godziny. U mnie już po około 40 minutach było gotowe. Wyłożyłam je na stolnicę posypaną mąką. Wyłożyłam nań ciasto i zagniotłam. Rozwałkowałam na prostokąt o grubości kilku milimetrów. Na całym cieście rozłożyłam jagody, złożyłam na trzy (1/3 ciasta zagięłam od dołu i 1/3 od góry). Powstały pas ciasta z jagodami pokroiłam na 10 części. Każdy pasek przekręciłam w połowie tak, by powstała „muszka”.

 

 

 

jagodzianki (1)Drożdżówki układałam na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Zostawiłam je na kwadrans do wyrośnięcia. W tym czasie posmarowałam je rozkłóconym jajkiem i przygotowałam kruszonkę. No, to miała być kruszonka…. Według przepisu miałam użyć pół kostki masła, pół szklanki mąki i pół szklanki cukru. – To trochę za duża porcja, więc zrobię tylko połowę – uznałam i dodałam składniki trochę „na oko”. Ponieważ wcześniej chyba tylko raz w życiu robiłam kruszonkę, nie za bardzo wiedziałam, czy wyszła mi dobrze. Efekt zobaczyłam pół godziny później :).

 

 

 

 

SONY DSCOwą kruszonkę rozłożyłam na jagodziankach, pozalepiałam nią też większe szczeliny w cieście.- Chyba dałam za dużo jagód, one się po prostu rozpłyną, bokami wypadną, rozmoczą ciasto – lamentowałam nad blachą, z grubsza zalepiając dziury. Ale nic już nie dało się zrobić. Wstawiłam jagodzianki do piekarnika nagrzanego na 200 stopni C, na termoobieg. Piekłam je 25 minut. Celowo nie zaglądałam przez szybę piekarnika.

Ale gdy już zajrzałam…. wiedziałam, że to najlepsze bezglutenowe jagodzianki na świecie :)!

 

 

 

SONY DSCGdy przestygły, zaczęła się uczta. Nasze bezglutenowe drożdżówki z jagodami miały chrupiącą skórkę, wyrośnięty i puszysty środek oraz mnóstwo, naprawdę mnóstwo jagód! Owszem, podczas pieczenia na papier wyciekło nieco soku, ale w środku pozostało naprawdę dużo owoców. A kruszonka…. rozpłynęła się i utworzyła na skórce urokliwą mozaikę :).

 

 

 

SONY DSCPołowę jagodzianek gluten free od razu zamroziłam – wiadomo, bezglutenowe wypieki szybko tracą świeżość i miękkość.Drożdżówki będą jak znalazł na bezglutenowe drugie śniadanie do szkoły ;) albo na bezglutenowy podwieczorek.Dzięki temu, że Beata tak precyzyjnie podała przepis i sposób wykonania, udało mi się uzyskać niecodzienny kształt domowych jagodzianek.

 

Takie „muszki” docenią zwłaszcza bezglutenowe dzieci – spragnione podobnych w wyglądzie słodkości, które zajadają glutenowi koledzy. Te jagodowe drożdżówki naprawdę warto je włączyć do letniego menu w bezglutenowych domach :). Spieszcie się, dopóki są jagody….

To bezcenne owoce, które przydadzą się w każdej diecie, zwłaszcza bezglutenowej. Obniżają poziom złego cholesterolu, poziom cukru, mają mnóstwo witamin ( C, A, B, PP). Jagodowy sok uszczelnia błony śluzowe żołądka, neutralizuje szkodliwe produkty przemiany materii, wychwytuje z organizmu toksyny.

Jagody warto też ususzyć, gdyż są pomocne w leczeniu biegunek, niszczą też pasożyty przewodu pokarmowego. Świeże jagody mają lekkie działanie przeczyszczające – warto je włączyć do codziennej diety małego i dużego celiaka, która zazwyczaj jest bogata w produkty skrobiowe i węglowodany proste (pieczywo, słodycze).

Jedzmy więc jagody na surowo (koniecznie umyte!), ale i w bezglutenowych pierogach, z bezglutenowymi naleśnikami, w postaci suszonej, mroźmy je, przyrządzajmy dżemy, konfitury. Spieszmy się, póki rosną!

 

 

 

 

 

 

 

 

Większość owoców po umyciu trafiła do dziecięcych miseczek, ale wystarczyło i na drożdżowe bułeczki z jagodowym nadzieniem

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się