W związku z dramatyczną sytuacją w polskich szpitalach i placówkach służby zdrowia, pod patronatem Bezglutenowej Mamy, z inicjatywy marki Incola, rusza projekt o nazwie „Bezglutenowy team dla szpitali”. Epidemia koronawirusa to czas, gdy warto stanąć ponad podziałami i codzienną konkurencją. Warto zjednoczyć się i stanąć ramię w ramię w szlachetnym działaniu. Razem pokażmy, że bezglutenowe środowisko i producenci żywności bezglutenowej, w obliczu dramatycznej sytuacji, potrafią nieść pomoc całej społeczności. Dlatego Bezglutenowa Mama zaprosiła do współpracy wielu polskich i zagranicznych producentów żywności bezglutenowej. Chętne firmy samodzielnie przekażą pomoc wybranym placówkom, a działania te będą na bieżąco relacjonowane na blogu i w mediach społecznościowych Bezglutenowej Mamy. Jeśli ktokolwiek z Was – bezglutenowych czytelników – również ma pomysł i chce przyłączyć się do akcji, czekam na e-maile.
Lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki, salowe, funkcjonariusze policyjni, strażacy i wiele innych osób pracuje ponad swoje siły, niejednokrotnie ryzykując życie i zdrowie w służbie całemu społeczeństwu. Nie zapominajmy też o chorych, których z dnia na dzień przybywa, a rokowania na najbliższe tygodnie przewidują dalszy rozwój i diagnozowanie coraz większej liczby zakażeń COVID-19. Dla wielu zakażonych są to trudne chwile, ponieważ przebywają w szpitalach, całkowicie odizolowani od bliskich, na szczęście pod czujną opieką medyczną.
To czas i miejsce, by każdy z nas w miarę możliwości włączył się do pomocy. Przekazać można wiele produktów: maseczki ochronne, wodę, gotowe szybkie dania dla pracowników szpitali i ratowników medycznych, pieniądze na konto placówki, przekąski dla pacjentów pozbawionych odwiedzin, smakołyki dla seniorów w domach spokojnej starości, kolorowanki i kredki dla małych pacjentów w szpitalach, ale również zdrowe i pożywne przekąski dla personelu wielu oddziałów – w geście solidarności i uznania ich odpowiedzialnej pracy. A jeśli ktoś ma wątpliwości: żywność bezglutenowe obecnie nie odbiega smakiem od tradycyjnej, dlatego nie ma przeszkód, by przekazać ją potrzebującym na konwencjonalnej diecie.
Pacjentom i personelowi można pomóc w różnoraki sposób, najlepiej kontaktując się z konkretną osobą w wybranej przez siebie placówce. Oto sugestie, które trafiły do producentów żywności bezglutenowej:
– wsparcie szpitali zakaźnych w pobliżu działania firmy (żywność, woda, środku dezynfekcyjne, pieniądze, przekąski dla pacjentów lub dla personelu – w geście solidarności i wdzięczności za ich niezłomną pracę)
– umilenie czasu małym pacjentom oddziałów pediatrycznych, onkologicznych lub gastroenterologicznych i innych (zabawki, kolorowanki, kredki, gry, przekąski, soki, owoce, słodycze)
– wsparcie ratowników medycznych w szpitalach powiatowych lub w innych placówkach medycznych w pobliżu siedziby firmy (woda, przekąski, soki, środki dezynfekcyjne)
– zadbanie o seniorów, przekazując pomoc rzeczową poprzez ośrodki pomocy społecznej (żywność, woda, środki dezynfekcyjne, środki czystości)
To tylko niektóre propozycje, ale każda z firm zaproszonych do akcji może stworzyć własny scenariusz pomocy – w zależności od sytuacji w regionie i mocy przerobowych czy osobowych w zakładzie. Jeśli czytasz ten tekst i masz własny pomysł na wsparcie projektu „Bezglutenowy team dla szpitali”, napisz e-mail: marta@bezglutenowamama.pl.
Pomysł zorganizowania akcji „Bezglutenowy team dla szpitali” wyszedł od pracowników Incoli oraz Bezglutenowej Mamy. Incola od razu zadziałała, obdarowując żywnością cztery szpitale zakaźne KLIK – szczegóły w portalu marki Incola.
– Jest to intensywny okres dla naszej firmy. Pracujemy ze zdwojoną siłą, aby wyprodukować i zrealizować rosnące ilości zamówień, a przy tym zapewnić jak największe bezpieczeństwo produkcji. Mimo trudów, chcieliśmy dać społeczeństwu coś od siebie. Powstał pomysł wysłania kilku tysięcy czekoladowych serduszek do szpitali – mówi Dawid Widera – dyrektor zarządzający firmy GFSP, będącej właścicielem marki Incola.
W realizację projektu zaangażowało się wielu pracowników firmy.
– Uwierzyliśmy, że serduszka dodadzą otuchy personelowi medycznemu i nadziei chorym. To, co się stało, przerosło nasze oczekiwania! – relacjonuje Anna Raczek, specjalista ds. marketingu marki Incola. – W tym samym dniu skontaktowałam się z osobami odpowiedzialnymi za zaopatrzenie szpitali w Cieszynie, Raciborzu, Chorzowie i Tychach. Realizację wysyłek przekazałam Pawłowi, odpowiedzialnemu za magazyn, a on dołączył kilkaset opakowań chleba i ciast. Natomiast Ewelina, koordynująca realizację zamówień i ich transport, spontanicznie zwróciła się do firmy transportowej Rohlig SUUS, prosząc o dołączenie się do akcji i zapewnienie bezpłatnego transportu do szpitali. Jak się okazało nie tylko my chcieliśmy pomóc. Wszystko udało się znakomicie skoordynować i bezpiecznie dostarczyć do celu.
Bezglutenowa Mama oraz producenci naszej żywności już wiele razy udowodnili, że potrafią pomagać w potrzebie – nie tylko pacjentom z celiakią, np. przygotowując paczki mikołajkowe dla dzieci czy paczki z pomocą żywnościową dla seniorów. Jedną ze wspólnych akcji charytatywnych była pomoc dla małego Huberta z Leszna KLIK, której uczestnikami były nie tylko osoby na diecie bezglutenowej, ale również glutenożercy.
Przez lata współpracy udowodniliśmy nie raz, że potrafimy nieść pomoc tam, gdzie jest ona potrzebna. Jestem przekonana, że i tym razem, w czasie epidemii koronawirusa, nasze wspólne działanie w projekcie „Bezglutenowy team dla szpitali” przyniesie wymierną pomoc.
KOMENTARZE