W sklepach można już kupić rozpuszczalne kakao oznaczone jako produkt bezglutenowy. To m. in. Nesquik marki Nestle oraz Puchatek. Ale zerknijcie na skład tych napojów: na pierwszym miejscu jest cukier. Czy zatem nie zdrowiej jest na co dzień podawać dzieciom prawdziwe kakao bezglutenowe, pełne magnezu, żelazu i wapnia? Niżej podpowiadam, na jakie chwile zostawić sobie bezglutenowe napoje kakaowe dla dzieci. 

Co zawiera bezglutenowy napój kakaowy?

Na pierwszym miejscu w takim produkcie jest wymieniony cukier, potem kakao i witaminy, bywa sól, emulgator i aromat. Kakao rozpuszczalne przyrządza się łatwo: wystarczy zalać je zimnym lub ciepłym mlekiem i gotowe. Dziecko otrzymuje słodki i ciepły napój z witaminami, a rodzice są radzi, iż dostarczają dziecku dobrych składników w pożywieniu. Czy tak jest naprawdę? Czy nie lepiej podawać dzieciom naturalne witaminy w warzywach, owocach, jajkach, mięsie, rybach, orzechach i maśle? Czy nie zdrowiej zalać prawdziwe kakao bezglutenowe gorącym mlekiem, dodać ewentualnie trochę miodu? Czasami w żywieniu dzieci na diecie bezglutenowej sięgamy po szybkie rozwiązania, idziemy utartymi szlakami. W takich chwilach mam zwyczaj mówić, że nasze babcie i mamy podawały nam prawdziwe kakao z mlekiem, lekko dosładzane cukrem lub miodem. Nie serwowały nam codziennie napojów na bazie kakao i cukru…

Kiedy sięgać po bezglutenowe kakao rozpuszczalne

Nie popadajmy jednak w skrajności: bezglutenowe kakao rozpuszczalne przydaje się w żywieniu dzieci na diecie bezglutenowej. Kiedy?

  • Gdy maluch idzie do przedszkola i jest tam serwowane kakao (wątpię, by ktoś chciał naszemu dziecku przygotować prawdziwe kakao).
  • Gdy wyjeżdżamy na wakacje np. do PENSJONATU z dietą bezglutenową i na bufecie szwedzkim jest ustawiony taki bezglutenowy napój kakaowy;
  • Gdy w sobotni poranek nie mamy ochoty na szykowanie zdrowego śniadania;
  • Gdy dziecko na diecie bezglutenowej jest w gościach i gospodyni proponuje taki przysmak;

Zwróćcie jednak uwagę, by w te dni, gdy serwujecie bezglutenowe kakao rozpuszczalne, ograniczyć dziecku jedzenie innych produktów zawierających cukier. Bo w takim napoju dostarczy go sobie aż nadto. 

Drukuj
Podziel się tym wpisem ze znajomymi!
    2018-01-11T22:01:43+00:0027 września 2017|