We wtorek 2 września po południu będziemy w niemal trzydziestoosobowej grupie piec bezglutenowe bułki z amaratusem (na zdjęciu), chleb pełen błonnika oraz bezglutenowy chleb z burakami. Usmażymy naleśniki z parówkami, przygotujemy je także z bitą śmietaną i owocami. W planie są również pierogi z soczewicą oraz z serem. Na deser: kokosowe ciasteczka. Firmy Glutenex, Amarello i Konspol przygotowały również poczęstunek. Spotykamy się w Studiu Kulinarnym Look&Cook w Zielonej Górze.
Wczoraj wróciłam z dziećmi z wakacji nad morzem, a dziś mój piekarnik nie nadążą z pieczeniem… Testuję jeszcze mąki, modyfikacje przepisów, wracam do sprawdzonych receptur. Tak, kuchnia przypomina pobojowisko, a wszystko po to, by jutro nasze wypieki wyszły bez zakalców.
Bezglutenowe bułeczki z amarantusem i jajkiem, obsypane bezglutenowymi otrębami gryczanymi upiekły się jak należy (na zdjęciu).
Dla tych, którzy są uczuleni na jajka, przetestuje też przepis bez tego alergenu. Właśnie doprowadzam świeże drożdże do pokojowej temperatury i jak położę dzieci spać, zacznę dalej piec. Ostatnim na dziś wypiekiem będzie bezglutenowy chleb z burakami. Efektowny kolorystycznie oraz zdrowy, bo wzbogacony ziarnami i burakiem pełnym błonnika oraz witamin i składników mineralnych. Dawno go nie piekłam, więc przed warsztatami warto sobie przypomnieć w praktyce przepis.
Ciasteczka kokosowe z mąki kokosowej Glutenexu, wyjątkowo pełnej błonnika, smakują każdemu: bezglutenowym oraz glutenowym dzieciom i dorosłym. Sprawdziliśmy to na wakacjach. Ale dziś nie dam już rady ich upiec…
Przepis jest tak prosty, że na pewno nam się udadzą na warsztatach. Ale na wszelki wypadek trzymajcie kciuki :). Zdamy dokładnie relację po powrocie.
Podczas kulinarnych potyczek będziemy pracować wyłącznie na produktach z licencjonowanym Przekreślonym Kłosem (na zdjęciu). One są bowiem najbezpieczniejsze dla osób z celiakią i na diecie bezglutenowej – podlegają regularnym audytom Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.
Oczywiście produkty z licencją będą obejmować m. in. wszystkie mąki i wędliny, a nie np. produkty naturalnie bezglutenowe i sprawdzone, tj.: ryby w puszce, soczewicę, jogurt czy twaróg.
Podczas warsztatów czynne będzie stoisko z bezglutenowymi produktami sklepu internetowego Gluten-free.pl. Na miejscu po okazyjnych cenach będzie można kupić głównie produkty Glutenexu i Amarello – a więc te, na których będziemy pracować.
Jak zawsze podczas warsztatów Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej nie zabraknie edukacji – o godzinie 16 przewidziana jest część teoretyczna, a w niej porady i zalecenia dietetyczne, dotyczące m. in. uzupełniania niedoborów pokarmowych, powstających podczas długotrwałego stosowania diety bezglutenowej.
Jeden z bezglutenowych rodziców poprosił również, by podczas warsztatów zaoferować do sprzedaży miseczki i rożki waflowe bezglutenowe, które musiał kupić dla córki w hurtowej ilości. Ma teraz ich nadmiar i chętnie odstąpi część wafli do lodów. Będzie je można m. in. wykorzystać podczas odwiedzin w lodziarniach Grycan, które oferuję bezglutenowe lody i sorbety.
Warsztaty organizuje Studio Kulinarne Look&Cook oraz Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Poprowadzę je ja, czyli Bezglutenowa Mama. Podczas spotkania będzie można otrzymać materiały edukacyjne na temat diety i celiakii, wydawane przez stowarzyszenie.
Jeśli zielonogórscy celiacy i bezglutenowcy będą zainteresowani dalszymi bezglutenowymi warsztatami w studiu Look&Cook, kolejne warsztaty mogą m. in. dotyczyć wyrobu bezglutenowych wędlin, makaronów lub zajęć dla bezglutenowych dzieci.
KOMENTARZE