Blog

6

Jak to możliwe, że sól zawiera gluten?

06/03/2019

Jak to możliwe, że sól zawiera gluten?

06/03/2019

Drukuj
UDOSTĘPNIJ
  • Czy to możliwe, że sól zawiera gluten? – zapytał mnie niedawno zaprzyjaźniony kucharz. Zdębiał, gdy usłyszał twierdzącą odpowiedź i zażądał dowodu…. Oto on – zdjęcie soli dwóch różnych marek, zrobione w markecie. Na obu opakowaniach jest ostrzeżenie, że sól może zawierać gluten. Sprawdźcie zatem, co macie w swoich szafkach…

 Sól jest bezglutenowa, ale bywa zanieczyszczona glutenem

Najpierw uściślę: sól jest produktem bezglutenowym. Skąd więc gluten w soli niektórych producentów? Odpowiedź jest prosta: z zanieczyszczeń w hali produkcyjnej. Wiele firm kupuje czystą sól np. z Wieliczki czy z Kłodawy i przepakowuje ją w swoje opakowania w halach. W tych samych halach, często na sąsiednich maszynach, pakowana jest bułka tarta, mąka pszenna, kaszka manna itp. Gluten fruwa wszędzie, zatem wpada i do soli… Nie wiem, czy ktoś już przebadał sól na obecność glutenu, czy faktycznie ostrzeżenie producenta jest na rzeczy. Pamiętajcie: w leczeniu celiakii istotna jest ścisła dieta bezglutenowa.  I osoby na takiej diecie nie mogą kupować produktów, które są zanieczyszczone glutenem lub jest tylko ryzyko, że są nim zanieczyszczone. My traktujemy taki produkt jako zabroniony. A w sklepach i marketach można znaleźć sól wielu producentów wolną od jakichkolwiek zanieczyszczeń. My kupujemy najczęściej sól kłodawską, w oryginalnym opakowaniu, za bodajże 2 zł za pół kg.

A co z solą w restauracjach, hotelach, pensjonatach? Gdy szkolę personel takich miejsc, zawsze podkreślam, że w specjalnej bezglutenowej szafce musi się znaleźć także osobna sól, cukier, pieprz i inne przyprawy. 

KOMENTARZE (6)

Paula 24/04/2023 12:40
Mam pytanie. A skoro nie ma już Denver Food to jaką bezpieczną sól kupujesz? Moje zapasy z Denvera właśnie się topią 🤷🏻‍♀️ Pozdrawiam!
Bezglutenowa Mama 25/04/2023 21:25
Kupuję każdą, najtańszą sól z opakowaniach przeźroczystych, prosto z Kłodawy czy kujawską :)
Karolina 11/02/2022 22:13
Gdzie można kupić sól klodowska?
Bezglutenowa Mama 12/02/2022 08:51
Ja kupuję w sklepie firmowym Denver Food: https://sklep.denverfood.pl/pl/p/Sol-klodawska-biala-gruboziarnista-700g/539
Artur 04/03/2020 13:40
czy jest na rynku sól peklowana bezglutenowa?
Bezglutenowa Mama 12/02/2022 08:50
Nie ma, ale jest szansa, że jeden producent wprowadzi :)
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się