Blog

3

Gotowanie połączyło pokolenia

13/04/2015

Gotowanie połączyło pokolenia

13/04/2015

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Wiosenne warsztaty „Naturalna kuchnia bez glutenu” w Lesznie były wyjątkowe z wielu względów. Gotowaliśmy i piekliśmy bez miksów oraz przygotowaliśmy rekordową liczbę potraw. Gotowali z nami szef kuchni  z bezglutenowej restauracji w Lesznie oraz producent bezglutenowych produktów z amarantusa.  A na koniec przygotowaliśmy degustację, która przypominała dobre wesele (przepisy niżej).

 

Chwila edukacji

WP_20150411_010Warsztaty (sobota,  11 kwietnia) odbyły się nowoczesnej pracowni gastronomicznej Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych w Lesznie. Rozpoczęły się wykładem o amarantusie.

Marek Kubara, współwłaściciel firmy KUBARA (m. in. marka Amarello) z pasją opowiadał o wartościach tego bezglutenowego zboża (zawiera m. in. żelazo, wapń, magnez, białko) oraz o produktach, które możemy znaleźć na rynku.

 

Marka Amarello to jedyne w Polsce produkty z amarantusa , prosa i lnu oznaczone międzynarodowym Przekreślonym Kłosem.

 

WP_20150411_004W czasie, gdy trwała prezentacja, dzieci bez wytchnienia działały w pracowni kulinarnej.  W przerwach przekąszały bezglutenowe słodycze, m. in. żelki, landrynki z Carrefoura oraz pyszności z Glutenexu: chrupki kukurydziane w polewach, jedyne na rynku bezglutenowe Super Mleczko, snacki, cukierki chałowe, galaretkę w cukrze. Zadbaliśmy, by wszystkie słodycze na degustacji nie miały w składzie miksów. Udało się!

 

Rodzeństwa przy słodkościach

WP_20150411_035Co to były za warsztaty bez słodkości…. Wypieki najbardziej przypadły do gustu najmłodszym, którzy chętnie pracowali na samodzielnych stanowiskach, z niewielką pomocą dorosłych.

Za najtrudniejszy wypiek – za sernik z jogurtu naturalnego i ziemniaków – zabrały się jednak doświadczone gospodynie.

 

 

WP_20150411_038Ekspresowe mufinki z amarantusa przygotował Marek Kubara. Mufinki powstały z trzech podstawowych składników i urosły bajecznie bez żadnych spulchniaczy. To właśnie potrafi amarantus…. Brownie powstało całkowicie bez pomocy dorosłych. Przygotowali je: bezglutenowa Marcelina z siostrą Gabrielą oraz bezglutenowy Oliwier z siostrą Wiktorią. Ich ciasto oczarowało nas wszystkich!

 

WP_20150411_026Z kolei murzynek z naturalnych mąk był dziełem Patryka Wróblewskiego, szefa kuchni z restauracji La Calma w Lesznie, która należy do programu Menu bez Glutenu.

Patrykowi dzielnie asystował Michał – uczeń technikum żywienia w Zespole Szkół Rolniczo-Budowlanych w Lesznie.

 

Dania wytrawne, ale ujmujące

WP_20150411_012Bezglutenowa Zosia i bezglutenowa Emilka przygotowały samodzielnie naleśniki z mąki amarantusowej i ryżowej, a w smażeniu pomagał im Michał. Dziewczyny serwowały naleśniki z powidłami śliwkowymi, a ich danie znikało w mig z talerzy.

Pyszne, smakują jak glutenowe – słyszeliśmy.

 

 

WP_20150411_022Sąsiednia grupa przygotowała wytrawne gofry z gryki i amarantusa, posypane cukrem pudrem. Tak, gofry ledwie doczekały do popołudniowej degustacji…. Rozsmakowali się w nich zarówno dorośli, jak i dzieci. A my przekonaliśmy się, że z naturalnych mąk powstają fantastyczne gofry.

Najmłodsi, kilkuletni uczestnicy, z pasją lepili natomiast paluchy gryczane z żółtym serem.

 

Chleby? Naturalnie…

od Edyty 2Z pieczeniem chleba zmierzyły się kilkuosobowe zespoły pań poszukujących nowych smaków. Na warsztatach powstał chleb amarantusowo-gryczany z ziemniakami oraz chleb fasolowy z suszonymi pomidorami.

Chleb gryczano-amarantusowo-ryżowy z ziemniakami musielismy wyjąć z piekarnika kilka minut przed czasem, ale po ostygnięciu okazał się wyśmienitym wypiekiem. Wraz z Markiem Kubarą pojechał na południe Polski, by tam raczyć glutenowe i bezglutenowe podniebienia jego bliskich.

 

Zdrowe pasty pełne witamin

WP_20150411_046W warsztatowym menu znalazły się też zdrowe smarowidła do chleba: pasztet z ciecierzycy (bogactwo witamin z grupy B), pasta z makreli i amarantusa prażonego oraz hummus. Pastę i humus serwowaliśmy w postaci kształtnych kulek, dzięki czemu zyskaliśmy ciekawe, samodzielne przekąski.

Uczestniczyliśmy też w eksperymencie  Amarello… Otóż firma KUBARA chce wprowadzić na rynek naturalne, wegańskie i bezglutenowe kotlety amarantusowo-gryczane Mexico. Mieszanka ziaren i przypraw jest w fazie dopracowywania, więc dzieliliśmy się z producentem swoimi uwagami. Zgodnie przyznaliśmy, że kotlety mają ciekawą nutę smakową, jednak warto wyeliminować z niej gorzki posmak. Czekamy teraz na efekt końcowy…

 

Bezkonkurencyjne lasagne

WP_20150411_016Zwieńczeniem prac było przygotowanie bezglutenowego lasagne według przepisu i dzieła Wojtka Dobiały z Gluten-free.pl. Z makaronu, wołowiny, sera i wędlin powstały cztery żaroodporne formy tego królewskiego dania. Tej potrawie nie oparł się nikt, dosłownie! Największe niejadki pałaszowały spore porcje i dokładki! Dla porównania serwowaliśmy także mrożone lasagne Schaer – to propozycja dla zabieganych.

 

Trochę czarów

WP_20150411_018Ciekawym, nieznanym dla niektórych daniem okazało się czarodziejskie, rozgrzewające śniadanie z owocami. Nasiona amarantusa ugotowaliśmy z jabłkami, bananami, kiwi i truskawkami, a serwowaliśmy je z dodatkiem amarantusa ekspandowanego oraz siekanych orzechów włoskich.

Miód malina! Zresztą do tej potrawy świetnie pasuje miód albo syrop klonowy.

 

Niczym bezglutenowe wesele

od EdytyTym razem uchowaliśmy większość dań do finału: do wspólnej degustacji. Na stołach z białym obrusem ustawiliśmy wszystkie potrawy, które powstały w pracowni. Zgodnie przyznawaliśmy, że czujemy się jak na małym weselu. Jednocześnie pokazaliśmy, że z naturalnych składników można swobodnie komponować całodzienne menu. Na śniadanie: zaczarowany amarantu lub  chleb z fasoli /gryczany oraz humus.

 

 

WP_20150411_040Na drugie śniadanie: pasztet z ciecierzycy. Na obiad: lasagne i naleśniki. Na poobiednią przekąskę: paluszki i gofry. Na kolację: pasta z makreli. Miło było ucztować…

Czy można smacznie i bezglutenowo gotować z naturalnych mąk, bez użycia gotowych mieszanek mącznych? Można i na sobotnich warsztatach przekonała się o tym ponad trzydziestoosobowa grupa uczestników, gotujących z Bezglutenową Mamą.

 

 

Zawsze z międzynarodowym kłosem

WP_20150411_041Warsztaty „Naturalna kuchnia bez glutenu” zgromadziły naszych członków z regionu leszczyńskiego, ale i celiaków z Wrocławia, z okolic Poznania, a nawet ze Słupska.

Szczególnie cenionymi gośćmi były oczywiście dzieci – zawsze mile widziane na naszych bezglutenowych warsztatach.

 

WP_20150411_014Jak zawsze pracowaliśmy wyłącznie na produktach z międzynarodowym Przekreślonym Kłosem – firm: Glutenex, Amarello, Konspol, Drobimex. Naturalne mąki oraz produkty, na których pracowaliśmy można było zakupić w atrakcyjnych cenach na stoisku sklepu Gluten-free.pl.

Produkty ogólnospożywcze przekazał nam m. in. Carrefour z CH Manhattan w Lesznie. W markecie jeszcze w kwietniu ma powstać wydzielone specjalistyczne stoisko z bezglutenowymi produktami.

 

Dziękujemy!

WP_20150411_005W organizacji warsztatów wsparły nas firmy: Glutenex, Amarello, Dr Schaer, Carrefour Leszno w CH Manhattan, Friendly Food, Gluten-free.pl. Serdecznie dziękujemy!

Gorące podziękowania kierujemy wobec dyrekcji Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych w Lesznie – za nieodpłatne korzystanie z doskonale wyposażonej i nowoczesjnej pracowni gastronomicznej.

Serdecznie dziękujemy również Pani Mirosławie Karpińskiej, nauczycielce ZSRiB – za opiekę merytoryczną i nieustanne towarzyszenie w naszych przygodach kulinarnych. Sprawny przebieg zajęć był możliwy również dzięki kilkugodzinnej pracy Michała, ucznia ZSRiB.

 

 

 

 

WP_20150411_003Bezcenna była również pomoc członków naszego stowarzyszenia, którzy przy organizacji warsztatów pracowali od wczesnego rana do późnego popołudnia! Dziękujemy Wam pięknie!

A kolejna bezglutenowa impreza w Lesznie planowana jest na niedzielę, 7 czerwca. Jeśli się uda, będzie moc atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Niebawem Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej ogłosi zapisy.

 

 

PS Korzystaliśmy m. in. z przepisów z książek kucharskich:

– „Amarantus smacznie i zdrowo. Bezglutenowe przepisy kulinarne” autorstwa Grażyny Konińskiej i Waldemara Sadowskiego

– „Kuchnia polska bez pszenicy” autorstwa Marty Szloser i Wandy Gąsiorowskiej;

PRZEPISY

https://bezglutenowamama.pl/category/warsztaty-leszno-iv-2015/

 

W obiektywie Piotra Rosińskiego:

KOMENTARZE (3)

aga 14/04/2015 21:37
Droga Mamo, ja tak trochę z innej beczki. Co do naturalnych mąk, może by skrzyknąć wszystkich celiakow i napisać do firmy Melvit by pomyśleli o nas i te naturalne bezglutenowe produkty poprzesuwali na liniach produkcyjnych by nie zawierały śladowych ilości, oni mają takie fajne rzeczy i w bardzo dobrych cenach. Nie muszą od razu mieć kłosa ale samą informację o czystości produktu. Kto mógłby taką akcję zainicjować? Droga Mamo, Ty masz tam jakieś wpływy i kontakty, do tego bloga. Może coś pomyślisz? Ja mam 7 mczną raczkującą łobuziarę, ja nie mam czasu :)
Bezglutenowa Mama 15/04/2015 10:09
Pomysł dobry, ale z Melvitem nie przejdzie. Nie są zainteresowani żywnością bezglutenową. Dlatego zlikwidowali nawet bg otręby gryczane. Weszli ekspansywnie na rynek, sa w sieciach, liczy się ilość, a nie wąska grupa klientów szukających CZYSTYCH mąk. Dobra wiadomość jest taka, że inny młyn polski zamierza niebawem uruchomić w pełni bg produkcję ziaren i mąk.
aga 15/04/2015 20:47
Super, fantastyczna wiadomość! Dziękuję za odpowiedź :)
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się