Wczoraj Zosia wybierała się na popołudnie do chrzestnego. Tuż przed wyjściem z domu dowiedziałyśmy się, że będzie tam serwowana domowa pizza glutenowa. Było za późno, by upiec bezglutenową pizzę z mąki.
Wybawiła nas bezglutenowa focaccia Schaera. Nałożyłam keczup, salami, ser, oliwki i … gotowe! Pomysł pochodzi od Doroty z Wrocławia – bezglutenowej mamy Emilki.
Sytuacja była podbramkowa, bo przecież nie mogłabym puścić Zosi w miejsce, w którym by tylko patrzyła na pizzę, nie mogąc jej zjeść. Serce by pękło i jej i mnie….
Przypadkowo się zdarzyło, że chrzestny nie uprzedził nas o pomyśle pieczenia w domu pizzy – bo i u nich ten pomysł powstał spontanicznie. Co w takiej sytuacji robić? Gdy nie ma czasu, by naprędce upiec bezglutenową pizzę….
Na dnie szuflady wynalazłam coś „na czarną godzinę”: gotową focaccię bezglutenową firmy Schaer. Jeden spód przesmarowałam oliwą, nałożyłam bezglutenową salami, żółty ser, oliwki, keczup i… gotowe!
Owinęłam focaccię folią aluminiową i powędrowałyśmy z Zosią do chrzestnego. Byłam jużspokojna o jej dobre samopoczucie.
– Zosiu, jak ciocia będzie odpiekać twoją focaccię, to powiedz, że danie musi pozostać szczelnie owinięte folią, dobrze? – instruowałam Zosię w samochodzie. – Wiesz, żeby do twojej pizzy nie dostały się glutenowe okruszki z piekarnika.
– Mamo, przecież dobrze o tym wiem – westchnęła nieco poiurytowana Zosia. – Wiem, jak zabezpieczyć bezglutenowe jedzenie….Przecież odpiekałyśmy już tak pizzę w pizzerni, na wycieczce klasowej.
No i doradzaj tu dziecku, które wszystko wie….
Opakowanie focaccii Schaera zawiera trzy spody. Cena – około 10 zł za opakowanie. Owa focaccia to nic innego, jak puszysta, kwadratowa buła z dziurkami i z dodatkiem rozmarynu. Po przystrojeniu spodu odpieka się go około 5 – 10 minut w piekarniku.
Można kupić u nas podobne spody do pizzy z firm Balviten czy Bezgluten, a także włoską Nutri Free (schiacciata toscana) .
Również małe, kwadratowe, poręczne. Focacci Schaera zawiera (skład): wodę, skrobię kukurydzianą, mąkę ryżową, błonnik z jabłka, nieutwardzony tłuszcz roślinny, skrobię ryżową, substancję zagęszczającą: hydroksypropylometylocelulozę, dekstrozę, białka soi, drożdże, sól jodowaną, rozmaryn.
A Schiacciata Toscana Nutri Free (na zdjęciu) zawiera: wodę, skrobię kukurydzianą, mąkę ryżową, mąkę gryczaną 5,6%, olej słonecznikowy, włókna roślinne, białko roślinne, oliwę z oliwek 2%, skrobię ryżową, emulgator: mono i diglicerydy kwasów tłuszczowych, sól, syrop glukozowy (nie lubię tego składnika), drożdże, zagęszczacz: guar i guma ksantanowa, cukier, aromaty.
Z kolei polskie spody Balviteny czy Bezglutenu wypiekane są ze skrobi pszennej bezglutenowej (nie wszyscy ją lubią, a uczuleni na pszenicę jej nie mogą). Spód Bezglutenu zawiera mleko w proszuku, kilka rodzajów olejów (w tym częściowo utwardzone) i parę trudno wymawialnych składników. Spód Balvitenu ma krótszy skłąd od Bezglutenu, zawiera też tłuszcze roślinne, ale producent na swojej stronie nie podaje, czy sa utwardzine, czy nie? Bo utwardzone tłuszcze roślinne nie są zdrowe….
Wybór należy do każdego z nas. Najważniejsze, że na takie awaryjne sytuacje mamy też bezglutenowe gotowce, które sprawiają, że nasze dzieci mogą swobodnie uczestniczyć w różnych imprezach.
A pomysł na zrobienie szybkiej pizzy z focacci podała mi Dorota z Wrocławia, mama bezglutenowej Emilki. Ten sposób praktykują np. podczas wyjśc na urodzinki poza domem, u przyjaciół.
PS Z firmą Schaer, ani z żadną inną nie mam żadnej umowy na reklamowanie jej produktów.